Nederland restaureert Arnhem: De gemeente heeft voor 't eerst op de begroting een speciale post voor monumentenzorg uitgetrokken: f 25.000. Het is natuurlijk niet veel, maar een begin, geïnspireerd door M 75. Het kasteel Zijpendaal zal overi gens niet door de gemeente worden gerestaureerd. De gemeente zal wel op haar kosten de portierswoningen van Sonsbeek herstellen. Piershil: Een aanvang is gemaakt met de restauratie van Kade 2, dat in de gevel het jaartal 1664 vermeldt; het is een van de oudste panden van het dorp. Het verkeerde in dusdanig slech te staat, dat er sprake was van afbraak, maar met de Rijksdienst voor de Mo- In M 75 zit Nederland waarlijk niet stil voor wat betreft het restaureren van monumenten. Er is heel wat in uitvoe ring, zoals we in vorige nummers van ons tijdschrift zagen. Inmiddels bereik te ons weer een aantal berichten over onderhanden zijnde restauraties. Ulestraten: een bakstenen woonhuis aan het Genzon. Alkmaar: een 17e-eeuws pand uit de 17e eeuw in Luttik Oudorp 105. Buren: het laat-middeleeuwse pand Zoetendael 1. Delft: „Het hart van Delft" aan de Vlamingstraat 44. Texel: het pand Hogereind 20 in De Waal. Renswoude: een win kei-woonhuis aan de Dorpsstraat 26. Meppel: het neo-classisistisch ingangs gebouwtje van de Joodse begraafplaats aan de Steenwijkerstraat. 's-Hertogenbosch: het 18e-eeuwse pand Oude Dieze 15. Bergen op Zoom: de voorgevel van een 19e-eeuws pand aan de Hoogstraat 7. Gemert: de r.k. kerk uit de 15e eeuw aan de Kerkstraat. Amsterdam: het 19e-eeuwse pand aan de Prinsengracht 544; het 18e-eeuwse pand aan de Zeedijk 36; het 18e eeuw- se pand aan de Boomstraat 33; het 18e-eeuwse* pand aan de Kloveniers burgwal 36. Borkel en Schaft: een boerderij van het Kempische langgeveltype. Elburg: een 18e-eeu ws pand aan de Vischpoortstraat 2. Giethoorn: woonhuis Noorderpad 21. Nijmegen: de uit het midden van de 18e eeuw daterende synagoge aan de Nonnenstraat. Streefkerk: boerderij met rieten dek king uit de 17e eeuw in de Nieuwe Veer 80. Leerdam: het Hofje van Aerden. Leeuwarden: In het kader van het programma voor aanvullend werk zul len twee aardige pandjes aan de Aucke- mastraat door de NV. Stadsherstel worden gerestaureerd. Op het pro- gramma staat ook nog de restauratie van Breedeplaats 2 en Kleine Kerk straat 45. Met het herstel van Grote Kerkstraat 6 is inmiddels begonnen. Noordwijk: "Hendrick de Keyser" heeft gevorderde plannen tot restaura tie van het pand Voorstraat 19-21, dat als de oudste van Noordwijk kan wor den beschouwd. Er was een garage in gevestigd. Den Bosch: Het gaat veel te langzaam met de restauratie van de beroemde Bossche kathedraal St. Jan. Daarom is een tienjarenplan opgesteld, waarvoor vele miljoenen nodig zijn; per jaar f 2,5 min. Of CRM maar over de brug wil komen, vraagt de restauratiecommis sie. Wordt niet meer geld beschikbaar gesteld, dan zal de restauratie zeker nog tot het jaar 2000 duren. Oost- en Westdongeradeel: Plannen zijn opgesteld voor de restauratie van niet minder dan twaalf molens in ge noemde gemeenten en in de gemeente Ferwerderadeel, zulks in het kader van ruilverkaveling. 1. Het hofje van Aerden te Leerdam. numentenzorg, besliste de gemeente raad gelukkig in andere zin. Middelburg: In de Korte Noordstraat is de restauratie begonnen van een der tiental historische panden. Het bijzon dere hiervan is, dat hetgeen particulier beleggingsinstituut, t.w. het pensioen fonds van Van Gelder Papier is, dat de ze restauratie op zich heeft genomen. Ootmarsum: Het gemeentebestuur heeft ambitieuze plannen tot restaura tie en behoud van de oude stadskern. Men denkt aan een vijfjarenplan. De uit de 13e eeuw daterende kerk is niet lang geleden al gerestaureerd, maar er bevinden zich in het oude vestingstadje nogal wat monumenten waaraan zorg besteed dient te worden. Sluis: In het kader van de werkloos heidsbestrijding heeft het gemeentebe- 121

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23