I «i zier aan beleefd. Het geslacht is volle dig, in de versukkeling geraakt en in 1683 moest de Hoge en Halsheerlijk heid van Rhoon ende Pendregt ver kocht worden. Nieuwe fase Voor de prijs van 145.000 gulden wordt Hans Willem Bentinck, heer van Diepenheim en Drimmelen, de nieuwe eigenaar van de bezitting te Rhoon. Voor het kasteel is daarmee een nieuwe fase ingetreden, omdat de tijd van permanente bewoning nu voorbij is. Graaf Bentinck woont in Den Haag en heeft het druk met de politiek. Hij heeft maar enkele dagen per jaar de 2 - - raad, die de restauratie heeft geleid, de gevel trouw gehandhaafd. Wat die gevel dan nog niet heeft verteld is dit: in 1830 moeten de Bentincks, evenals de Van Duivelands, de bezitting onder druk van lastige schuldeisers van de hand doen. Eigenaar wordt Anthony van Hoboken, een rijke reder te Rot terdam. Ook de Van Hobokens gebruiken het kasteel vooral als buitenverblijf. Niet zelden leidt dat tot een situatie, waarin een (zeker omvangrijk) gebouw lang zaam achteruit gaat. Als in 1913 de laatste Heer van Rhoon, Edward van Hoboken, is overleden en het bezit is overgegaan naar de exploitatiemaat- hollands Landschap". Twee jaar later heeft architect Walraad z'n-herstelplan- nen klaar. In die plannen wordt uitge gaan van herstel van de situatie waarin het kasteel wordt aangetroffen. Op zichzelf nog altijd, gezien vergaande verwaarlozing, een veelomvattend werk waarmee twee miljoen gulden gemoeid is geweest. Wat opvalt is, dat het werk ontzettend snel is uitgevoerd. Eén jaar, en klaar. Dat gebeurt bij restauraties zelden of nooit. De verklaring: het gaat hier om een object van werkverruiming en daar zit de druk van Sociale Zaken achter. Zou alles via de normale kanalen (CRM) gelopen zijn, dan zou het tijd om naar Rhoon te komen en wijdt zich voor het overige aan zijn vriend, stadhouder Willem III. Als de stad houder naar Engeland vertrekt om daar koning te worden gaat graaf Hans Willem mee. In 1689 wordt hij er verheven tot Earl of Portland, om daarmee de stamvader te worden van de Dukes of Portland die zelfs een premier hebben geleverd. Graaf Hans Willem is, in dat licht bezien, de bekendste eigenaar van het Kasteel van Rhoon. Tot 1830 blijft het kasteel bezit van de familie Bentinck. De laatste graaf Bentinck heeft dan, onder invloed van zijn tijd, nog een nieuwe voorgevel tegen het gebouw „geplakt" in empire-stijl. Daardoor komt het kas teel, dat in hoofdzaak de geest van de 17e eeuw ademt, nog altijd wat vreemd over. Aan de andere kant kan men die gevel ook zien als een element van verrassing. In ieder geval weer spiegelt hij een stukje geschiedenis en 120 als zodanig heeft architect Jan Wal schappij van de Van Hobokens, dom melt het slot in. Tot de Tweede Wereldoorlog is het kasteel nog inge richt, maar de Duitsers plunderen het daarna volledig. Het verval treedt dan snel in. Vooral in de laatste jaren. Weliswaar wordt het kasteel bewoond, maar dan door een drietal gezinnen, dat het daartoe geschikt heeft ge maakt. En dat is iets dat staat en indeling niet ten goede komt. Jongste fase Er zijn er echter wel die zich het lot van het kasteel aantrekken. Zij kunnen het maar moeilijk aanzien dat een historisch* zo waardevol gebouw daar staat te verkommeren, met open da ken, schamele gevels en ingestorte stallen. In hun kring ontstaat de Stichting „Het Kasteel van Rhoon" die in maart 1971 eigenaar van het slot wordt, met het doel het te restaureren en te exploiteren als sociaal-cultureel centrum. Tuinen en grachten komen in handen van de Stichting i(Het Zuid- 2. Het Kasteel van Rhoon vandaag, gerestaureerd en wel. Rechts en lager de herbebouwde stallen. herstel van het Kasteel van Rhoon pas over een jaar of drie aan bod zijn gekomen. En dan wellicht in een tempo dat lager gelegen zou hebben. Hoe dan ook: Rhoon is er erg mee geholpen. Het kasteel staat er weer fris en degelijk bij, fraai ruimte biedend voor allerlei activiteiten. De stichting, die het gebouw in beheer heeft, en vol goede moed een nieuwe toekomst voor het kasteel heeft ingeluid, stelt nadruk kelijk dat het slot voor iedereen is. Men wil geen exclusiviteit, maar een algemene ontmoetingsplaats. Er wordt in het Kasteel van Rhoon getrouwd, er worden exposities gehouden en men kan er elkaar treffen in een restaurant (in de herbouwde stallen). De beheers stichting ziet in ieder geval tal van mogelijkheden. En dat is al heel wat. GW

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22