Kasteel van Rhoon hersteld Met feestelijk vertoon is eind mei het Kasteel van Rhoon te Rhoon, onder de rook van Rotterdam, weer in gebruik genomen. Daarmee is een grondige restauratie afgesloten en is het kasteel in dienst gesteld van z'n nieuwe be stemming als sociaal-cultureel trefpunt voor zowel Rhoon als de wijde regio. Ergo: het Kasteel van Rhoon, dat zwaar in verval was, is gered en als historisch gebouw voor het aan monu menten arme Rijnmondgebied be waard gebleven. Het Kasteel van Rhoon heeft een lange en bewogen geschiedenis achter de rug. Die historie gaat terug tot 1199. Dat is het jaar waarin Biggo van Duveland (van het Zeeuwse Duiveland) van de Graaf van Holland het recht krijgt een aanslibbende plaats in de Oude Maas in te dijken en er een ambachtsheerlijk heid te stichten, compleet met een ommuurde vesting. De heer Biggo betitelt zijn heerlijkheid met „Roe den" of „Rooden", naar het eiland Rhodos waar hij zich tijdens de derde kruistocht bijzonder heeft onder scheiden zo zelfs dat hij daarvoor tot ridder wordt geslagen. Het kasteel van Biggo is vermoedelijk niet veel meer geweest dan een ver sterkte toren. Zijn kleinzoon Boude- wijn I van Duveland van Rhoon, die uitgroeit tot een veel machtiger man, doet daar wat aan en bouwt een nieuw kasteel. In 1421, tijdens de beruchte Sint Elizabethsvloed, verdwijnt de oude toren van Biggo in de golven en wordt het bouwwerk van Boudewijn I zó zwaar gehavend dat diens opvolger, Pieter II van Rhoon, helemaal opnieuw" moet beginnen. Pieter voltooit zijn ridderhofstede in 1433. De beide to rentjes van het huidige kasteel stam men vermoedelijk uit die tijd. Maar zie, in 1598 slaat de stormvloed opnieuw toe en weer moet er, op de puinhopen, een kasteel gebouwd wor den. Pieter VII van Rhoon neemt dat op zich en geeft aan het kasteel de hoofdvorm die het nu nog heeft: drie langsvleugels aaneen. Op dat moment is het geen versterkte vesting meer, maar een adellijk landhuis van allure een allure die nog altijd valt af te lezen en nu, na de restauratie, nog aanzien lijk is versterkt. De laatste Van Duive- lands hebben daar echter weinig ple- 1. Het Kasteel van Rhoon, zoals het er in de 1 7e eeuw moet hebben uitgezien, compleet met speelse trapgevels.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21