Dorestad geeft zich bloot I Huizenbeurs Het gaat goed met het in 1967 begon nen archeologisch onderzoek naar de sporen, die de vroeg-middeleeuwse ha venplaats Dorestad (Wijk bij Duurste de) in de bodem heeft nagelaten. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek werkt in deze al eni ge tijd samen met het Forstbotanisch Institut in Hamburg en met het Rei- nisches Landesmuseum in Trier voor het dendrochronologisch onderzoek, met name met betrekking tot de ge vonden houtresten. Zo is men er nu in geslaagd om de opgegraven nederzet tingsoverblijfselen met behulp van de dendrochronologische methode zeer exact te dateren. Dorestad's bloeitijd viel ten tijde van Karei de Grote (742-814). De stad was gelegen aan de splitsing van Kromme Rijn en Lek ter plaatse van het te genwoordige Wijk bij Duurstede en on derhield onder meer met het Duitse Rijnland nauwe handelsbetrekkingen. Rijnwijn was een van de produkten, die uit dat gebied werden ingevoerd. De wijn werd verscheept in eikehouten fusten, die voor een deel in Dorestad achterbleven en daar voor de bekisting van waterputten werden gebruikt. Ze ven van die waterputten zijn nu door Duitse dendrochronologen onder zocht. Zij kwamen tot de conclusie, dat aan de herkomst van deze vaten uit het Rijnland geen twijfel kan bestaan. Vermoedelijk zijn de fusten in Mainz gemaakt, waar zich in de Karolingische tijd een Friese handelsfactorij bevond. Dankzij deze herkomst kan het hout nu ook absoluut gedateerd worden. Het oudste vat is vervaardigd uit een boom, die omstreeks het jaar 691 na Chr. is geveld. De veldatum van de boom, waaruit de jongste van de zeven vaten is gemaakt, ligt omstreeks 837 na Chr. Voor de opgraving volgt hieruit, dat het tot nu toe opgegraven gedeelte van Dorestad tussen ongeveer 700 en 850 bewoond is geweest. Deze datering komt zeer goed overeen met de histo rische en archeologische gegevens. Het grote belang van dit dendrochronolo gisch onderzoek is echter, dat hiermee nu een chronologisch uitgangspunt is verkregen van een exactheid, die met uitsluitend archeologische en histo rische methoden nooit zou zijn be reikt. Naar het historische tijdperk gerekend heeft Dorestad niet zó lang bestaan. Waarschijnlijk lag ér aanvankelijk een Romeins castellum. De munten, die er geslagen werden, zijn vrij bekend. Zij hebben vermoedelijk tot voorbeeld ge diend voor de oudste munten van Zwe den en Polen. In 1925 werd bij opgravingen door J. H. Holwerda de ligging van Dorestad vastgesteld. Wat de munten van Dorestad betreft, daarover vertelt dr. H. Enno van Gel der in zijn boekje over Nederlandse munten (Aula 213), dat door de voor ganger van Karei de Grote, Pippijn de Korte, in Dorestad een Frankische rijks munt werd gevestigd. Er werden zilve ren denarii of penningen geslagen met de naam van koning Pippijn en daar onder een werpbijl of francisca. Onder Karei de Grote werd de vervaardiging van deze munten voortgezet. De „Duursteedse" munt is een van de be langrijkste munt-ateliers van het Rijk geweest. Latere penningen vertonen aan beide zijden een duidelijk leesbaar rondgaand omschrift, zoals de Ro meinse munten, en daarbinnen het ko ninklijk monogram en het christelijk kruis. Het is zeer waarschijnlijk, dat de produktie van zilveren munten in Do restad tot ca. 875 heeft voortgeduurd. v.d.W. 118 Te koop vrijstaande boerderij te Hazerswoude dorp. Woonhuis met aangebouwde stal, zomerhuis, plaatijzeren tas, kleine veestalling en kippenschuur, mest put, tuin, erf en boomgaard groot 6040 m2. Hoofdgebouw is be schermd monument Direct leeg te aanvaarden. Te bevragen bij A. P. Voets, West einde 27 a, Hazerswoude (dorp) tel.: 01728-9195. In het beschermde dorpsgezicht van de Rijp (N. H.) wordt te koop aan geboden het historische huis de Dondersteen. Dit waarschijnlijk oudste pand aldaar moet geheel ge restaureerd worden. Goedgekeurde restauratieplannen zijn beschikbaar alsmede belangrijke subsidietoezeg gingen van Rijk en Gemeente. Brieven aan Drukkers- en Uitgevers bedrijf Koggeschip B.V., Nieuwe Achtergracht 104, Amsterdam. Te koop, met verplichting tot restau ratie, twee vroeg-19e eeuwse boerde rijtjes met resp. 7 en 10 are grond, aan de voet van het terpdorp Wirdum (Gr.) in de gemeente Loppersum. Informa ties: Duursemaweg 5, Loppersum. Tel.: 05967 - 13 79

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 20