mmmémmm 3iiP~ 1. en 2. Twee lege en vervallen boerde rijen. Men treft er op het platteland vele in deze nutteloze en ontsierende staat aan. Een van de talrijke bio-industrieën, die zich zeer opdringerig in het buitengebied manifesteren. Chaos Mr. Houben: „We moeten er voor oppassen dat we de planologie niet ondergeschikt maken aan de techniek. Ongelimiteerde vrije vestiging in het buitengebied van agrarische bedrijven werkt chaos in de hand en is wars van elk ruimtelijk beleid. Ik ben blij dat niet ieder provinciaal bestuur zo denkt als G.S. van Brabant en G.S. van Gelderland opkomen voor de bouw blokmethode. Het is trouwens de hoogste tijd dat de ontwerpers van agrarische gebouwen rekening gaan houden met het land schap en hun architectuur daaraan aanpassen. En als dat meer geld gaat kosten, dan moet de overheid daarvoor betalen. Onder géén beding mag de boer de dupe worden van voorwaarden voor de vormgeving van z'n bedrijfs gebouw." Nu is het in de nationale landschappelijke proefgebieden, waar van Nederland er een paar krijgt, wel mogelijk voor de boer om een beroep te doen op vergoeding voor extra welstandseisen, maar dat vindt mr. Houben te beperkt. Hij stelt dat dit ook buiten de proefgebieden moet kunnen, zoals in landschappelijk waar devolle agrarische gebieden. Inmiddels heeft de minister van Land bouw een werkgroep ingesteld die moet nagaan hoe agrarische bebouwing in het buitengebied kan worden inge past. Mr. Houben: „Op zichzelf is dat verheugend* maar daarmee zijn we er nog niet. Ook al niet, omdat minister en departement in feite nog maar erg weinig hebben gedaan aan de architec tonische vormgeving vari de (wel ge subsidieerde) verbetering van land bouwtechnieken.Daarbij gaat het zeker niet alleen om nieuwbouw. In tegendeel. Allerlei deskundigen zullen ook hard moeten studeren op de vraag hoe de al bestaande (op efficiency gerichte) gebouwen en technieken zo danig kunnen worden veranderd dat zij meer binnen de welstandsnormen val len. Als voorbeeld noemt mr. Houben de torensilo met als alternatief de sleufsilo die in de grond wordt ge bouwd. Op die sleufsilo wordt nog gestudeerd. Er zullen snel veel meer van die studies moeten komen. In dit verband haalt mr. Houben ook aan dat nog twaalfduizend veehouders op korte termijn op ligboxenstallen moeten overgaan. Die zullen duidelijk hun stempel op het landschap drukken. Maar wélk stempel? Er zijn goede voorbeelden van hoe een lig- boxenstal aan de omgeving kan worden aangepast. Als het dan maar gebeurt ook. Mr. Houben: „Begrijp me goed, ik heb geen bezwaar tegen het 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17