3 Lampetkan zonder kan We zeiden het al, aan kritische opmer kingen heeft het op deze studiedag niet ontbroken. Uit de mond van Dolf de Vries: een doodgeschaalde stad is een lampetkan zonder kan! Eén nog niet genoemde spreker heb ben we tot het laatst van deze samen vatting van de Haagse studiedag be waard: de Haagse wethouder van Openbare Werken, Verkeer en Ver voer, de heer G. C. Wallis de Vries. Een voortreffelijk spreker ongetwijfeld, maar het was nu juist zijn betoog, waarop onze eerder gemaakte opmer king sloeg, nl. dat we een beetje teleur gesteld het Nederlandse Concresge- bouw verlieten. Zeker, we namen met voldoening ken nis van zijn mededeling, dat er de laat ste tijd een goed samenspel is met Stadsontwikkeling, maar de goede luis teraar zal niet voorbij gegaan zijn aan de onmiddellijk daaraan verbonden op merking, dat bij dit samenspel niet altijd van dezelfde gedachte wordt uit gegaan. Wel is er gelukkig dezelfde filosofie. De voor de hand liggende conclusie onzerzijds in dit verband is, dat het in het verleden aan een goed samenspel heeft ontbroken. De ont wikkeling van het Spuikwartier is daar van een kwalijk voorbeeld. We zijn het met de heer Wallis de Vries eens, dat Den Haag een bekoorlijke 3. Huis Huguetan, thans Koninklijke stad is, maar wat is er ontstellend veel Bibliotheek. verloren, zo zouden we hieraan willen toevoegen. Het was een juist uitgangspunt van de heer Wallis de Vries, dat het stedelijk planningsbeleid mede geleid moet wor den door het historisch verleden. Er moet een geïntegreerde aanpak komen. dng van een gemeentelijk monumen- Er is vaak over één zaak veel te lang tenbureau. gepraat. Krachtenbundeling ook in De concrete mededelingen van de wet- nationaal verband is noodzakelijk. houder bevestigden zijn eerder ge- Ongetwijfeld schone en veelbelovende maakte opmerking dat Den Haag op woorden, maar Den Haag begint daar weg is. Bij deze constatering sluit, naar wel wat laat mee. De heer Wallis de onze smaak, goed aan één zin uit het Vries gaf dat ook met zoveel woorden manifest, dat de met de gemeente sa- toe, toen hij zei, dat Den Haag op weg menwerkende organisaties, waaronder is, dat men bezig is zich een visie te de Stichting Monumentenfonds Den vormen. Haag en omgeving en de Bond Heem schut, die mede deze studiedag voorbe- Nota's op komst reidden, uitgaven: ,,De bouwkundige Gelukkig was hij ook wat concreter: er en stedebouwkundige situatie laat hier komt een nota over bescherming van en daar te wensen over, maar Den stadsgezichten, waarbij wordt uitge- Haag is geen hopeloze patiënt. gaan van historische gegevenheden. Er v.d. W. is verder een monumentennota in voorbereiding met een inventarisatie. Dat kan betekenen, dat de lijst van be schermde monumenten zal moeten worden uitgebreid. Er is voorts een onderzoek aan de gang naar de bouwkundige toestand van de gemeentelijke monumenten. En ten slotte: in voorbereiding is de oprich- 113

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15