Daarvan heeft in het bijzonder dr. C. A. van Swigchem, Kunsthistoricus bij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, in woord en beeld op boeiende wijze getuigd. Op geheel andere wijze wist de Haagse acteurschrijver Dolf de Vries over Den Haag als (historische) stad te vertellen en te zingen. Hij hing van Den Haag een scherp beeld op, niet vrij van sarcastische kritiek. Fouten Andere sprekers waren de loco-burge meester, de heer Nuy (stadsontwikke ling), die erkende dat er in het verle den fouten zijn gemaakt; ir. H. Klaren- beek, voorzitter van de commissie „Binnenstad Middelburg", die een filo sofische beschouwing hield; de heer P. J. Yperlaan, directeur musea, monu menten en archieven van CRM, die een inzicht gaf in de financiën, gelijk na hem mr. N. Bolkestein, vice-voorzitter van M75. Zij werden ingeleid door oud-minister ir. W. F. Schut, directeur van Stad en Landschap, die de bijeen komst zwierig, maar niettemin strak in de hand hield. Uit de mond van de heer Yperlaan no teerden we o.m.de restauratiekosten gaan veel meer omhoog dan de toch al voor gewone bouw uit de pot rijzende kosten. De bestemming van het monu ment is een levensgroot probleem. Wat het behoud van onze monumenten be treft: het is vijf minuten voor twaalf! Na de tweede wereldoorlog is meer aan monumenten verloren gegaan dan tij dens deze oorlog. Het motto van het Monumentenjaar: er is een toekomst voor ons verleden, vindt gelukkig steeds meer weerklank bij onze bevol king. Maar, zo voegde de heer Yper laan hieraan toe: M 7 5 is noch een be gin, noch een einde; M 75 is alleen maar een episode en die zal blijken voor onze samenleving een grote toe komst in te houden. Restauratiedrang wordt groter Mr. Bolkestein kwam tot enige interes sante conclusies: de begroting van CRM is voor 1975 aanzienlijk ver hoogd, maar die verhoging betekent voornamelijk een compensatie voor de inflatie. Het is belangrijk, dat het mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening meewerkt aan de res tauratie van (woon-) huizen. M 75 blijkt sterk aan te slaan. Dat betekent, dat de restauratiedrang groter wordt, maar dat gaat veel geld kosten. Dat be tekent ook, dat het aantal graaiers in de grote restauratiepot aanmerkelijk toeneemt. Als werkloosheidsbestrij ding is monumentenrestauratie belang rijk; ook voor het behoud van de vak bekwaamheid. Helaas is de tegenwoor dige situatie met betrekking tcrt de mo numentenzorg erg ingewikkeld en on overzichtelijk. Er zijn vele instanties bij betrokken. Alle activiteiten zouden bij één departement gecentraliseerd moeten worden. Nodig is verder een meerjarenplanning; met minder monu menten tegelijk beginnen. De Rijks dienst voor de Monumentenzorg moet met de gemeenten tot een planning ko men. Onderzocht zou moeten worden of we in den lande moeten komen tot meer NV's voor stadsherstel of tot één nationale organisatie voor stadsherstel. En tenslotte: in het algemeen zullen we aan de restauratie niet steeds heel hoge eisen moeten stellen, tenzij het gaat om zeer bijzondere monumenten. 2. De Boterwaag, die eindelijk zal worden gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 14