3 minister Abr. Kuyper ingesteld, onder voorzitterschap van dr. Cuypers; Vic- tor de Stuers verliet zijn plaats op het departement en zette als Kamerlid tot zijn dood in 1916 de strijd voort. Tot 1918 heeft die „beschrijvingscommis sie" gefungeerd; toen werd ze opge volgd door een gezelschap op breder basis: de Rijkscommissie met een afd. A voor de beschrijving en een afd. B voor de instandhouding van de monu menten, daarnaast een Rijksbureau on der leiding van dr. Jan Kalf. Al eerder hadden zich intussen nieuwe moeilijkheden aangekondigd. Zo men restaureert, dan hoe? Niet alleen in Nederland, in heel West-Europa begon verzet te rijzen tegen het restaureren "in stijl", waarvan Viollet-le-Duc in Frankrijk, Reichensperger in Duits land, Cuypers ten onzent, de grote promotors zijn geweest. Men zou niet mogen schromen eigen moderne vorm geving bij het manipuleren der monu menten toe te passen hadden gotiek en renaissance niet desgelijks gedaan? Men kan niet zeggen, dat de resultaten van deze opvatting altijd erg overtui gend waren dat waren de restaura ties van Cuypers c.s. trouwens ook niet altijd maar het is merkwaardig te constateren, dat in de periode der Rijkscommissie toch ook veel restaura ties tot stand kwamen, waarbij de „moderne" principes niet zo rigoureus meer werden gevolgd en wel degelijk werd gestreefd naar vernieuwingen welke min of meer aangepast werden bij de oorspronkelijke vormgeving. Een al te dogmatische benadering blijft ge vaarlijk... Tegenstrijdigheden De Rijkscommissie heeft in haar lange bestaan veel innerlijke tegenstrijdighe den gekend, tot in 1933 de organisatie werd herzien en een meer homogeen gezelschap werd gevormd met prof. ir. J. A. G. van der Steur als voorzitter en dr. Jan Kalf als secretaris. In de oor- 2. Muurschildering koor Herv. Kerk te Dinxperlo. Het kerkbestuur had geen bezwaar tegen blootleg ging der schildering, mits die "in het choor met een gordijn bedekt werden...' (Verslag College van Rijksadviseurs). 3. Stadhuis Culemborg. Eerste helft 16e eeuw; ontwerp Rombout Keldermans. Restauratie in 1941-1946. logsjaren heeft de commissie zich voor treffelijk gedragen; ze week niet voor brutale pogingen tot ingrijpen van de zijde der bezetters en van enkele hun ner Nederlandse geestverwanten. In 1946 werd ze opgevolgd door de Voor lopige Monumentenraad die, in 1961, door de nog steeds vigerende Monu- 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11