Heemschut 7^, Blijvende achterstand H Jaargang 52-no. 5-1975 Maandelijkse uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. In dit nummer: Vorm en functie pag. 83 Stuwmeer pag. 86 Markante persoonlijkheid pag. 88 Dreigende ontluistering pag. 91 Het „gothische huis" pag. 94 Bomen beschermd pag. 98 Heemschut in actie pag. 100 Foto omslag'. De Voorstraat van Vianen (Z.H.) is opnieuw verrijkt met een gerestau reerd monument. Het is het pand links van het stadhuis. In het her stelde huis (met achteraanbouw) is nu de Dienst Gemeentewerken ge vestigd. Foto Sabel en Daniels SISO 700.3 - UDC 351.853 De voor monumentenzorg in de eerste plaats verantwoordelijke bewindsman, mr. Van Doom (CRM), hecht, blijkens zijn antwoord aan de Tweede Kamer op de daar geuite kritiek op zijn beleid (men zie elders in dit nummer), kenne lijk grote waarde aan het particulier initiatief. Het initiatief tot restaureren hoort thuis in de particuliere sfeer, zo heeft mr. Van Doorn verklaard. Aan de rijksoverheid en de lagere over heden de taak daarbij de helpende hand te bieden. Wij kunnen het daarmee van ganser harte eens zijn, maar bij 's ministers antwoord rijzen toch een paar vragen. In de eerste plaats de kwestie van het particulier initiatief. De Bond Heem schut en zijn zusterorganisaties hebben in het verleden als particuliere instel lingen reeds belangrijke initiatieven ontplooid. Voor wat Heemschut be treft denken we in de eerste plaats aan ons Woudrichem-project, dat nu in ver sneld tempo van de grond komt. Het beroep, dat mr. Van Doorn op het par ticulier initiatief doet, is waarlijk niet tevergeefs. Maar de particuliere organi saties worstelen overigens net zo als de overheid met beperkte middelen. Het is waar, zoals de minister stelde, dat er (in ons volk) sprake is van een mentaliteitsverandering. Uiteraard ver heugen we ons daarin bijzonder. M 75 is natuurlijk een belangrijke sti mulans en wie de vele activiteiten in den lande in ogenschouw neemt, kan zich over deze ontwikkeling slecht ver heugen. Als over een half jaar M 75 voorbij is, zal van de stimulans die daarvan uitgaat en van de geconsta teerde mentaliteitsverandering een blij vende en vergrote activiteit moeten uitgaan. Het bestuur van Heemschut is zich daarvan ten volle bewust en het is de leden uitermate erkentelijk voor de extra-bijdragen, die de Bond in het jongste verleden zijn toegevloeid. We zijn daarvoor dankbaar, maar niet vol daan. Nadrukkelijk dient nog eens te worden gesteld, dat, wil de Bond Heemschut in dezelfde mate en liefst nog meer, zijn activiteiten uitbreiden, dan zal het ledental aanmerkelijk om hoog moeten. Het is hartverwarmend, dat de overgrote meerderheid van onze leden bereid was extra middelen aan de bond ter beschikking te stellen. Het is bovendien verheugend, dat vrijwel alle leden begrip hebben getoond voor de noodzakelijke contributieverhoging. Desondanks kan de Bond Heemschut zijn taak nu en in de toekomst slechts naar behoren vervullen als ons leden bestand aanzienlijk wordt uitgebreid. Een goed verstaander niet waar? Terugkomende op de jongste medede lingen van minister Van Doorn, heeft het ons deugd gedaan ook van hem te horen, dat een gedeelte van het ver hoogde budget moet worden besteed om de kostenstijgingen op te vangen en dat (slechts) een gedeelte een ont lasting betekent van het totale monu mentenbudget 1975. Het is jammer, dat de bewindsman niet zei, welk deel opgaat aan de kostenstijgingen. We moeten blijven vrezen: het grootste deel, vooral in het licht van hetgeen de minister verder opmerkte, nl. dat het inlopen van de achterstand maar in be perkte mate kan plaats vinden. We hadden zo graag gezien, dat M 75 nu aanleiding was geweest tot een flinke portie inhaal van de achterstand. Maar goed, de minister van CRM is nu een maal voor een belangrijk deel afhanke lijk van zijn ambtgenoten van Finan ciën én, mirabile dictu, van die van Sociale Zaken en van Volkshuisvesting. Het is zeer verheugend, dat in het kader van de werkverruimingspro gramma's te zanten zo'n f 110 miljoen in de monumentensector wordt uitge geven en dat hiervan f 48 miljoen rijks subsidie is. Het is evenzeer verblijdend, dat het overleg tussen CRM en Volkshuisves ting over de monumentenzorg wordt gecontinueerd. Dit achten we vooral van grote betekenis voor het restaure ren van woonhuizen in historische bin nensteden. Juist op dit stuk van zaken valt er ook nog zo enorm veel te doen. Er is in vele binnensteden veel, heel veel on- 81

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 9