Boekennieuws Middeleeuwse stadswallen en stadspoorten Spiegel van Amsterdams Zomervreugd Amsterdamse gevelstenen Wie zijn ogen de kost geeft, kan. in Amsterdam nog heel wat gevelstenen ontdekken. Helaas zijn er ook vele verloren gegaan; andere kan men nog in verschillende musea aantreffen. Er is reeds veel over gevelstenen gepubli ceerd. In het hier besproken boek gaat het om gevelstenen in de Jordaan. De auteur Paul van Leeuwen grijpt daarop menigmaal terug, maar eigen nasporin gen brengen toch ook nieuw materiaal aan. Toegevoegd zijn twee bijdragen van mr. N. de Roever over straatnamen en uithangborden. In dit ruim 200 bladzijden tellende boek staan niet minder dan 182 afbeeldingen (foto's en tekeningen). (Uitgegeven door de Ver. Vrienden van het Amsterdamse boek; f 14,90.) De Jordaan Amsterdam en de Amsterdam mers Verbeeld vertrouwen Dit is voornamelijk een plaatwerk. Om met het voorwoord te spreken „een pelgrimage langs de oude Nederlandse kerken, een boek van ontmoetingen met monumenten van geschiedenis en kunst, maar meer nog een boek van 's-Hertogenbosch De kring voor geschiedenis en heem kunde De Boschboom in 's-Hertogen bosch heeft postuum een boek laten verschijnen van de heer C. J. Gudde, getiteld ,,'s-Hertogenbosch, geschiede nis van vesting en forten." De heer Gudde, was reserve-kapitein en vatte o.a. in die hoedanigheid grote belang stelling op voor de historie van Den Bosch. Het boek telt 236 pagina's tekst, 58 illustraties, 25 pagina's noten, vermelding van archivalia, bron nen, literatuurlijst, vestingbouwkun dige termen en een register. Het boek kost ingenaaid f 30,—, vermeerderd f 4,— voor portokosten, te verkrijgen door storting op gironummer 11.17.570 van F. van Lanschot, Den Bosch, onder vermelding van het rekeningnummer van de Boschboom: 225.186.195 en met toevoeging „Gud de". Onder redactie van J. E. van der Wielen Dit boekje, dat deel uitmaakt van de reeks Cultuurgeschiedenis der lage lan den, is geschreven door de heren H. Janse en Th. van S traalen, beiden werkzaam bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Hun functie ver zekert aanstonds een deskundige be handeling van het onderwerp. Zij wij zen er in hun voorwoord op, dat in ons land nog maar weinig van de honder den middeleeuwse stadspoorten en ver dedigingstorens is overgebleven. Die worden uitvoerig behandeld maar ook wordt ruimschoots aandacht besteed aan wat verdween, maar waarover nog wel gegevens voorhanden zijn. Inzicht wordt o.m. gegeven in wat waltorens en rondelen zijn, om enkele van de vele onderwerpen die aan de orde komen in dit boekje, te noemen. Veel illustraties verlevendigen de prettig leesbare tekst. (Uitg. Europese Biblio theek, Zaltbommel; f 38,50.) De Amsterdammers en zij die belang stelling hebben voor de geschiedenis van de hoofdstad, mogen waarachtig niet klagen over de activiteiten van de uitgevers. Bijna met de regelmaat van een klok ontvangen we (historische) boeken over Amsterdamse onderwer pen. Uitgeversmij. Buijten en Schipper- hein kwam op de aardige gedachte een uit enige eeuwen terug ongedateerde „Spiegel van Amsterdamse kerken, herenhuizen, lustplaatsen e.d." op nieuw te drukken; in feite te reprodu ceren. Indertijd verscheen dit boekje bij Leonardus Schenk, op den Vygen- dam. De „poëtische" beschrijving is van G. Tysens. De heel fijne koperdrukken „naar 't Leven getekend" zijn van Abraham Rademaker. Voor liefheb bers een werkje om te bezitten 104 (f 19,50). Ook dit is een uitgave van vorenge noemde vereniging. Auteur is Jos. F. Steussy, die in de Jordaan werd gebo ren' en zijn schooljaren in dit typische deel van Amsterdam doorbracht. Zoon Joop maakte in de loop der jaren vele foto's, die de kostelijke tekst goed illustreren en die ook een stuk historie oproepen. De eerste druk verscheen in 1966. Dat nu al de vierde druk ver scheen, wijst er op, dat er voor de Jordaan meer dan de middelmatige belangstelling bestaat (f 14,90.) Nog een reprint van de Ver. Vrienden van het Amsterdamse boek. Hier gaat het om een uitgave uit 1875, geschre ven door een Amsterdammer, die sap pig over allerlei Amsterdamse zaken, zoals de beurs, de schouwburgen, de schutterij, het Vondelpark en het Paleis voor Volksvlijt, wist te schrijven. Het was toen ook nog de tijd van rederij kerskamers en de kermis. Indertijd verscheen het boek niet geillustreerd. Dat is nu wel gebeurd, waarvoor dank baar gebruik kon worden gemaakt uit een particuliere verzameling. Een klein geschrift van Jan ter Gouw met als titel „Kalverstraatsch Dialect" is toe gevoegd. Op pag. 206 een merkwaar dige prent van een bovengrondse „metro" over de (gedempte) Hout gracht bij de Mozes en Aaronskerk! Amsterdam honderd jaar geleden net zo'n roerige en boeiende stad als tegen woordig. ontmoetingen met monumenten van vertrouwen op God en vertrouwen in menselijk kunnen, monumenten ten slotte van grensoverschrijdingen tussen menselijk kunnen en menselijke ijdel- heid." Geen historische verhandeling, maar „een poging enkele signalen op te vangen van geloven en denken in vroe ger dagen." De inleidende tekst van dr. Regn. Steensma is sober, maar instruc tief. De nadruk valt op de prachtige foto's, deels in kleur. Er is duidelijk niet naar volledigheid gestreefd, of schoon men met zeer veel kerkge bouwen en kerkelijke kunst wordt geconfronteerd. Wanneer we van een zekere onvolledigheid gewagen dan denken we aan het gemis van de O.L. Vrouwekerk (Grote Kerk) in Breda met de bijzonder mooie graf tomben van Engelbrecht I en Jan van Nassau en van Engelbrecht II en zijn gemalin. Maar deze kritiek valt te verwaarlozen bij het vele schoons dat dit boek biedt. Het is uitgegeven door Bosch en Keuning N.V., Baarn, die het deed samenstellen als een relatiege schenk. Het is doodjammer, dat het niet in de handel is, want het behoort o.i. tot de mooiste uitgaven, die tijdens M 75 (tot nu toe) zijn verschenen, Wie het mocht ontvangen, kan bogen op een kostelijk bezit; een platenwerk om vaak in te bladeren en ervan te genieten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 32