En verder Broek in Waterland Heemschut heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gevraagd de situa tie rondom het pand Jaagweg 1 te Broek in Waterland nog weer eens van alle kanten te bekijken. Destijds is dit pand van de monumentenlijst afge voerd om sloop mogelijk te maken. Het zou moeten wijken voor een vrij ingrijpende reconstructie van de pro vinciale weg S 11 die het dorp door snijdt. Inmiddels gaat het om niet meer dan het inrichten van een bushal te en een minder grote verbreding van de weg. Heemschut stelt dat het huis met het omringende groen visueel een sterke samenhang neeft met het be schermde dorpsgezicht dat er tegen over, aan de andere kant van de weg ligt. Het gaat bovendien om een typisch Broeks houten huis, dat het, zeker nu de raad het verkeersplan van de Provinciale Waterstaat heeft afge wezen, verdient om opnieuw gewogen te worden. GS van Noord-Brabant hebben, mede op verzoek van Heemschut, een vergunning voor het ontgron- den van 8 ha in de waardevolle Koomwaardpolder bij Den Bosch in verband met het aanleggen van een recreatiepias, geweigerd. Weliswaar gaat de bouw van het vormingscentrum „De Waayenberg" te Epe door, maar dan volgens een alternatief plan waarbij het oude gebouw gehandhaafd blijft. Dit, dank zij veel bemoeienis van Heem schut. Heemschut heeft B. en W. van Leiden gevraagd niet toe te staan dat het 19e-eeuwse pand „Vondel hoven" aan de Rijnsburgersingel in verband met flatbouw wordt ge sloopt. B. en W. en de raad van Uithuizer- meeden is verzocht bij de recon structievan wegen de klapbrug over het Meedster Maar te Oldenzijl, die zo kenmerkend is voor het dorps silhouet, te behouden. Het pand aan de Jaagweg te Broek in Waterland, dat door reconstructie van de weg bedreigd wordt. B. en W. van Heukelum berichten Heemschut dat het voormalig raad huis, dat aan ernstige verkrotting lijdt, binnenkort naar het zich laat aanzien verkocht zal worden, waarna de koper met de restauratie begint. Aan de Stichting Beheer Land bouwgronden is dringend gevraagd alles te doen om het zeer markante Möllenhoes bij de oude boerderij van Kottelenberg te Stokkum te redden en niet aan ruilverkaveling op te offeren. Heemschut heeft er bij de raad van Middelbeers op aangedrongen geen toestemming te geven voor uitbrei ding van de silo's van het agrarisch- technische bedrijf CAV in de kom van het dorp. Heemschut heeft de minister van CRM en B. en W. van Renswoude zijn grote waardering betuigd voor het feit dat de Nieuwe Buurt in Renswoude gerestaureerd wordt. Aan GS van Friesland is gevraagd het belang van het behoud van een tweetal kapiteinshuizen aan de Nieuwestreek te Wierum nog eens terdege te overwegen. B. en W. van de gemeente Nuenen, Gerwen en Nederwetten delen Heemschut mee dat de uitbreiding van het jeugdgebouw te Nuenen, waartegen de Bond bezwaar had, toch doorgaat nu GS een verklaring van geen bezwaar hebben afgege ven. Heemschut heeft een dringend tele gram aan de raad van Zutphen gestuurd om geen goedkeuring te hechten aan het plan voor de bouw van woningen op het oude bolwerk, na sloop van het ziekenhuis. Heemschut heeft B. en W. van Driebruggen (Z.H.) gefeliciteerd met het besluit van de raad om zoveel mogelijk het behoud van de woningen langs de Zuidkade na te streven en hun geadviseerd er een rehabilitatieproject van te maken. Leden die 10 of meer nieuwe leden hebben aangebracht n.a.v. een per soonlijke brief, van de voorzitter: L. J. v. d. Boogert de Montigny- laan 28, Schoonhoven Mw. P. A. Hengeveld-Brand Mw. Hofstede Crull Baan 39, Haarlem Kees Hoope, G. van Assendelft- straat 36c, Heemskerk W. F. Jansen Wz „Millstone" Ds. Kremerstraat, Heeze 4656 (N.B.) Hr. L. Molhuysen Mr. G. J. Remmelink Tussenla- nen 15, Bergambacht Mr. S. A. M. Stolwijk Pieterskerk gracht 10, Leiden Hulde aan deze actieve wervers, die inmiddels in het bezit zijn gesteld van de voor deze activiteit toege zegde Woudrichem-map.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 31