Geeregebied Middelburg Middelburg heeft plannen om het Geeregebied te herbouwen en er een voetgangers-winkeldomein van te ma ken. Die plannen zijn echter op losse schroeven komen te staan nu een van de belangrijkste gegadigden zich heeft teruggetrokken. Heemschut blijft niet temin erg benieuwd naar wat er dan wél gaat gebeuren en heeft daarover een brief naar B. en W. gestuurd. Daarin wordt aangestipt dat, als het Geeregebied of een deel ervan een andere functie zou krijgen, de geplan de verbreding van de Koestraat en de bouw van een Geerebrug zouden kun nen vervallen. Dat zou de leefbaarheid van de monumentale kaaien erg ten goede komen. Over de herbouw van het Geeregebied, dat in een historisch zeer waardevolle omgeving ligt, merkt Heemschut op: „Het zou zeer gelukkig zijn als voor het Geeregebied dezelfde fijnzinnige, gevoelige sfeer, maar dan uiteraard in een moderner opzet, ge vonden zou kunnen worden als die waardoor het grootste deel van de Middelburgse binnenstad wordt geken merkt." Schuren te Goedereede Heemschut heeft in zijn pleidooi voor het behoud van enkele karakteristieke houten schuren in het beschermde stadsgezicht van Goedereede van GS van Zuid-Holland gelijk gekregen. De Stoepwoningen Sliedrecht Rondom het Rembrandtsplein kennelijk met de bedoeling om de doorbraak mogelijk te maken B. en W. willen bovendien de Stationsstraat naar het oosten doortrekken, niet slechts tot de Stadsring maar met een nieuwe brug over de Westsingel. Via de ook nog te verbreden Nieuwstraat kan dan de (verbrede) Heerenstraat worden bereikt en daarmee is dan de fraaie, oude stad in feite in tweeën gedeeld. Voegt men hierbij een eventuele brug of tunnel bij de Koppelpoort (die met zijn omgeving een uitermate fraai stadsgezicht vormt), wel, dan is duide lijk dat er van het oude Amersfoort slechts weinig heel blijft. Weliswaar ligt er in de oude stad een voetgangers domein, maar aan de andere kant zijn B. en W. bereid om zeer veel waarde vols en unieks op te offeren, tot meerdere „glorie" van de auto en zelfs de vrachtwagen. gemeente wilde de schuren slopen voor straataanleg en woningbouw. Dat was aldus in het bestemmingsplan opgeno men. GS hebben nu hun goedkeuring onthouden aan dit deel van het plan. Zij zijn het met de bezwaren van Heemschut eens en overwegen „dat de houten schuur aan de Achterstraat 1 het aanzien bepaalt van de oostelijke wand van de Varkensmarkt; dat deze schuur uit bouwkundig oogpunt moet worden aangemerkt als één geheel met de houten schuur aan de Achterstraat 3; dat beide schuren, gelet op hun aard en ligging, dermate karakteristiek zijn voor de oostelijke begrenzing van de voor nieuwbouw zouden moeten wij ken. Dat heeft al veel (tegen) actie opgeroepen. Heemschut sluit zich hier bij aan en pleit er bij B. en W. voor bij het ontwerpen van het bestemmings plan uit te gaan van behoud: rehabili tatie van de woningen, invullen van de „gaten" met in hoofdvorm aangepaste nieuwbouw, herstel van de stoepen (als voetpaden) en het betrekken van de aangrenzende dijkwoningen bij het plangebied. Of anders: er moet een rehabilitatieplan op tafel komen, voor al omdat het stoepengebied in zijn totaliteit voor Sliedrecht een kostbaar bezit is. Stoepwoningen te Sliedrecht. Ze zijn het waard om gerehabiliteerd te wor den. Varkensmarkt en voor het aanzicht van de Achterstraat dat deze elemen ten uit overwegingen van historisch- bouwkundige aard in het stadsbeeld gehandhaafd dienen te blijven". De gemeente Sliedrecht bereidt een bestemmingsplan voor in het oostelijk deel van haar gebied. In dat gebied ligt een belangrijke concentratie van stoep woningen een typische nederzet- tingsvorm, ontstaan tijdens de griend- cultuur die Sliedrecht grote bekend heid heeft gegeven. Het gevaar is denk beeldig dat de unieke stoepwoningen Samen met de Gezamenlijke Buurt- groepen Zuidelijke Grachtengordel, het wijkcentrum d'Oude Stadt en buurtbe woners heeft Heemschut een adres aan de Amsterdamse raad gezonden naar aanleidingen van nieuwe ontwikkelin- genrondomhet Rembrandtsplein. Daar zijn het wéér de Amro Bank en Caran- sa die grote plannen hebben. Met anderen is Heemschut daar erg onge rust over. Het adres: „De nu bestaande vestigingen van beide firma's doen immers al grote afbreuk aan de eigen, intieme sfeer van het plein." Caransa wil zijn hotel uitbreiden en dat kost huizen. Van de monumentale panden langs de Amstel blijft alleen de voorge vel staan, op een ander punt verdwij nen de huizen helemaal. Wat de plan nen van de Amro betreft: die zouden het grootste deel van het blok aan de oostzijde van de Bakkerstraat beslaan en doen verdwijnen. Ook hier gaat het, op het „Gouden Hoofd" na, om 101

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 29