m 1. Trouwlaantje te Kloetinge (Zee land). 2. Dorpslinde te Nuenen (N.B.), het dorp waar Vincent van Gogh werd geboren. 3. Ca. 350-jarige iepen te Bergen (N.H.), achter de ruïne. 4. Ca. 150-jarige snoeilinden in het Peper-Gasthuis te Groningen. de bomen redden, zoals is gebeurd met de ongeveer tweehonderd jaar oude linden aan de Paardenmarkt in Voor schoten. Een andere bedreiging, waar vrijwel nooit iemand bij stilstaat, is het gras. De Engelsen hebben de grote grasvel den in de mode gebracht en ook in ons vijver door de bronbemaling droog kwamen te staan. Een aantal bomen heeft deze droogteperiode niet over leefd; andere hebben door deze situa tie ernstige schade opgelopen. „De schade, die bomen ondervinden door aardgasleidingen en dan vooral oude aardgasleidingen, is", zo stelt de heer Copijn, „heel groot. Door het ontsnappend aardgas ontstaat een anaerobe-situatie rond de boom, waar door de wortelontwikkeling door ge brek aan zuurstof ernstig wordt be dreigd en gevaar bestaat voor afster ven. Boomdeskundige behandelingen kunnen als de aardgasleidingen zijn verlegd of gerepareerd het leven van land was al heel gauw een fraai, fluwe lig aandoend gazon een statussymbool. Nu is een gazon bij parken en huizen een normale zaak, maar heel weinig mensen weten, dat gras een groene lijk wade is voor de bomen. Gras neemt alle vocht en alle voedings stoffen uit de grond weg tot op een diepte van wel 60 centimeter. Iedereen weet, datje een goed gazon altijd moet bemesten, maar", aldus Jöm Copijn, „de bomen worden niet alleen verge ten; zelfs hun eigen bladeren, die ze nodig hebben als voedsel in de vorm van een humuslaag, worden wegge- harkt om het gazon maar mooi schoon te houden! „In beschermde stads- en dorpsgezich ten spelen bomen een belangrijke rol. Zoals gezegd; ze bepalen het silhouet en het karakter ervan. Daarom is voor de zeer nabije toekomst een inventari satie nodig van het groen bij bescherm de gebouwen. Eigenlijk zou alles geïn ventariseerd moeten worden; het open baar groen, maar ook dat van de parti culieren. Ik zou graag aandacht willen vragen voor de achtertuintjes van een dorpswij k, evengoed als voor de tuinen van grote boerderijen en landhuizen. Soms staat juist daar de machtige beuk, de monumentale kastanje of de oude linde, zelfs en dat wordt juist in onze tijd belangrijk de antieke fruitboom, waar we geweldig zuinig op moeten gaan worden. Het sociale aspect van een boom of een boom groep mag evenmin worden vergeten als het economische. De bank onder de boom in het park kan de ontmoetings plaats zijn voor bejaarden en het terras, dat de schaduw heeft van grote bomen, zal in de zomer een trekpleis ter zijn voor dorstige toeristen. Onlosmakelijk geheel Bij een goede verzorging blijven bomen honderden jaren goed gezond. Een enkele maal moet chirurgisch of an derszins worden ingegrepen," zo weet de heer Copijn uit rijke ervaring, „maar dat moet immers ook bij oude gebouwen. Boom en~ huis, wijk en boom, straat, plein, water en bomen; ze vormen samen een onlosmakelijk heel. Bij de restauratie en bescherming van het gebouwde monument is restau ratie en bescherming van de bijbeho rende bomen een dringende noodzaak, een gebiedende eis. We hebben van daag de dag alle reden voor spijt over alle gebouwde monumenten, die verlo ren zijn gegaan; vandaag de dag hebben we de wetenschap en de techniek om te voorkomen, dat de generatie na ons met spijt heeft te denken aan antieke bomen, die door onvoldoende zorg verloren zijn gegaan en waardoor een gebouwd monument veel van zijn allu re en karakter heeft verloren! A. J. Bartelds-Boshuizen tv i>(

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27