m. ■M "4 •JÊL. Zanegeest en de aansluitende Baak- meergeest sterk kan aantasten, te meer daar aan de noordzijde een verbin dingsweg is geprojecteerd. In de Schoorlse Aagtdorperpolder zijn in de loop des tijds vele campings verschenen. Door de verspreide ligging en de gesloten bossingels vallen de zomerse toeristenbehuizingen echter niet al te veel op. Df gemeente Schoorl geeft er blijk van de natuur thans en in de toekomst nadrukkelijk te willen respecteren. Aanvankelijke woning bouwplannen („de Nollen"), geplande wegen en parkeerterreinen zijn diep in de ijskast gezet. Voor het gebied van de Oudburger- polder is nu nog een uitbreidingsplan van kracht dat dateert van vóór de Wet Ruimtelijke Ordening waarin het wordt bestemd voor agrarische doel einden. Ook in, het geldende streekplan is dit gebied aangewezen voor „Agra risch Bedrijf" met de aanduiding „Landschapszorg". Een bestemmingsplan zal op niet al te lange termijn worden voorbereid. Hopelijk kan men tot dan ook de bedreigingen voor deze oude polder tot staan brengen. Horizonvervuiling zal het in ieder geval bespaard blijven omdat het toekomstige silhouet van Groot-Alkmaar niet zo ver noordelijk „overloopt". Voor het behoud van de 2. Langs de Schapenlaan, in de Oud- burgerpolder. 3. Dezelfde polders, gezien vanaf Zane- geest. 4. Langs de Oudburghweg te Bergen. Hier was een scholencomplex gedacht. schoonheid is het nodig dat de geplan de scholenbouw zich op landschappe lijk minder bezwaarlijke en beschik bare terreinen aan de westzijde richt. De waakzaamheid van o.a. de vereni ging „Nieuw Bergen" en het „Contact Natuurbescherming Noord-Holland" leidde inmiddels tot het al in de inleiding genoemde „op grond van landschappelijke bezwaren" door Ged. Staten afgewezen plan van de gemeen te Bergen om met hantering van een artikel 19-procedure een scholencom plex te stichten aan de Oudtburghweg (foto 4). Poldergebied Om te komen tot een afgerond geheel van deze hoek van Bergen nabij Schoorl zou men kunnen pleiten voor een duidelijke begrenzing tussen de dorpsbebouwing aan de westzijde en het nog onaangetaste poldergebied. Wenselijk zou dit zijn in de vorm van een boomsingel aan het Molenweidtje op een strook grond die aanvankelijk voor een bredere verbindingsweg was bedoeld. Er kan zodoende een natuur lijke aansluiting worden ontworpen op de bestaande bossen van Poelenburg in Schoorl met de bebossing van de Alge mene Begraafplaats in Bergen. Tevens zal het de harde contouren van de (volstrekt misplaatste) „Nessen"- bebouwing aan de duinrand, verzach ten. Er zou dan duidelijk moeten worden vastgelegd dat ten oosten van deze boomsingel niet meer gebouwd mag worden. Het ongerepte natuurgebied van de Oudburgerpolder en ook de meer oostelijk gelegen polders, te za,- men een domein van vogels, fietsers en wandelaars, zullen er door bewaard blijven. Craandijks vermanende vinger van 1875 is nog steeds actueel als hij zegt: „Maar nog is er overvloed van natuur schoon dat de Heerlijkheid Bergen kan doen wedijveren met de meest beroem de streken van ons Nederland, als er met wijsheid en liefde de hand aan gehouden wordt." M. Groentjes 93

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21