Nederland restaureert Enkele maanden geleden spraken we de hoop uit, dat we in onze rubriek „Nederland restaureert" in M 75 nog vele berichten zouden kunnen opne men over onderhanden zijnde restau ratiewerken. Naar mate het Monumen tenjaar vordert, blijkt er ondanks subsidiemoeilijkheden inderdaad veel te gebeuren. De Rijksdienst zit bepaald niet stil naar men ons van die zijde mededeelt. We kregen een over zicht van ruim veertig in uitvoering zijnde restauratie-objecten, waarvan we deels maar al te gaarne melding maken. Haarlem. Het 17e-eeuwse pand Baken- essergracht 17; het 183-eeuwse patri ciërshuis. Oude Ged. Gracht 60; drie huisjes in Groot Heiligland; het in 1795 classicistisch gebouwde landhuis Eidenhout; Jacobijnenstraat 17 (tweede helft 19e eeuw); het 18e- eeuwse pand Nieuwe Gracht 18; poli tiebureau Koudenhorn (1768); Groot Heiligland 18; 16e-eeuws woonhuis; Korte Spaarne 23—25. Liempde. Boerderij van het Brabantse langgeveltype (midden 19e eeuw). Teteringen. Woonhuis Hoolstraat 26. Alkmaar. Pakhuis Laat 85—87 (18e eeuw); pakhuis Fnidsen 52 (18e eeuw); Provenhuis van Gerrit Wilde man, Oude Gracht (1714); woonhuis Verdronkenoord 37 (17e eeuw). Franeker. „Klein Botnia Huis" (laat middeleeuws). Utrecht. St. Nicolaaskerk (de boog van het romaanse kruisgewelf); de Dom toren, Delft. TH-gebouw Oude Delft 75 (brede trapgevel uit ca. 1800). Buren. Laat-middeleeuws pand aan de Oranjestraat 2—4 (gebouwd op de stadsmuur). Maastricht. Woonhuis Tongersestraat 45; hoofdkantoor Spaarbank. Breda. Begijnhof (in 1553 van het Kasteelplein naar de Catharinastraat overgebracht). Geertruidenberg. Schip en zijbeuken van de Ned. Herv. Kerk. Nijmegen. Latijnse school (1544). 90 Uithoorn. Thamerkerk (1834). Leiden. Hooglandse Kerk (laat goti sche kruisbasiliek); kerkhuisjes aan de Hooglandse kerkgracht (1665). Vlissingen. Lepelstraat 6; woonhuis Molenstraat 39 (reconstructie van een plm. 15 jaar geleden gesloopt pand); woonhuis Steenenbeer 9. Ommen. Kasteel Eerde (1715). Allingawier (Fr.). Ned. Herv. Kerk (1635). Katwijk a/d Rijn. Ned. Herv. Kerk (toren en hoofdkoor dateren van 1300 evenals de westgevel en middenbeuk; in het noorderzijkoor bevindt zich een praalgraf uit 1654). Bodegraven. Boerderij Buitenkerk 61 (het woongedeelte heeft een curieuze gepleisterde puntgevel uit het derde kwart van de 19e eeuw). Etten-Leur. 17e-eeuwse boerderij aan de Lange Brugstraat 87. Heeze. Boerderij van het Kempische langgeveltype uit 1695. Amsterdam. „Amstelhof" aan de Amstel (1681). Valkenburg-Houthem. R.K. St. Ger- lachkerk (de wandschilderingen uit 1751 worden in hun oorspronkelijke luister hersteld). Amersfoort, ,,'t Sluisje", Muurhuizen 199 (oorspronkelijk een wevershuis uit de 16e eeuw; nieuwe bestemming woonhuis). Verder bereikten ons nog de volgende mededelingen over voorgenomen res tauraties. Zo besloot de gemeenteraad van Barneveld een plan te laten opstel len voor de restauratie van het „kas teel", in 1852 in neo-thudor-stijl ge bouwd, dat in de laatste tientallen ja ren een zeer uiteenlopende bestem ming heeft gehad. Gedurende de laat ste wereldoorlog verleende het kasteel „huisvesting" aan een groot aantal joodse Nederlanders, die later werden „afgevoerd". Er zijn plannen geweest om er het gemeentehuis te vestigen, maar die schijnen nu wel definitief van de baan. Het kasteel staat op de monu mentenlijst. In Haaften zal de korenmolen De Blauwe Reiger worden gerestaureerd. Ook zal een begin worden gemaakt met de eerste restauratie-fase voor de Sint Maartenskerk in Zaltbommel. Voor een bedrag van bijna f 375.000,— zullen de drie dienstwoninkjes, vroeger behorende tot het Kasteel Renswoude worden gerestaureerd. Ze stonden op instorten; de restauratie is een project in het kader van M 75. Het pand Predikherenstraat 7 te Utrecht waarvan de tuitgevel uit de 17e eeuw dateert, en dat niet op de monumentenlijst staat, zal toch wor den gerestaureerd. Uit Dordrecht weer eens een goed be richt. Het oude stadhuis zal voor een bedrag van ca. tien miljoen gulden worden gerestaureerd. Het oorspronke lijke gebouw, gesticht tegen het einde van de 14e eeuw, diende tot koophal voor Vlaamse kooplieden. In 1544 werd het raadhuis gebouwd; in de vorige eeuw werd het in classicistische stijl verbouwd. Voor de restauratie van het Schieland- huis (historisch museum te Rotter dam is een eerste krediet beschikbaar gesteld. Het oorspronkelijke gebouw dateert uit het midden van de 17e eeuw. Na de brand van 1864, die het fraaie bouwwerk vrijwel geheel verniel de, werd het herbouwd. Het vertoont nu kenmerken van Hollandse classicis me. Het is evenwel de bedoeling het Schielandhuis in de oorspronkelijke stijl te restaureren. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18