Een markante persoonlijkheid in de heemschutwereld Heemschut onderscheidt dr. W. Punt Hier volgt het verhaal van een opmer kelijke man, zo één, die je maar zelden in je leven ontmoet, maar die je dan verder altijd bij blijft. Willem Punt werd op 26 april 1900 te Elandsfon tein (nu Germiston) geboren uit Ne derlandse ouders. Thans 75 jaar later is hij de„Grand!01d Man" van de bewaringsgedachte, de monumentenzorg, in Zuid-Afrika. Ge kend, geacht, geëerd, gevreesd, gede gen en algemeen geraadpleegd als his torische vraagbaak voor burger en au toriteit. Hij genoot zijn opleiding aan de Oosteind Hogere School te Pretoria, studeerde aan het Pretoriase Onderwijs College en aan het Transvaalse Univer- siteits College. In 1923 werd hij hoofd van een tweemans-school en 37 jaar la ter sloot hij zijn onderwijscarrière af in het Pretoriase Danville, na een 25-jarig schoolhoofdschap. Dr. Punt heeft zich van jongs af aan aangetrokken gevoeld tot de geschiede nis van zijn land en daarover gepubli ceerd. Reeds in 1928 maakte hij een grote studiereis door de Springbok vlak te, waarover hij in 1932 een magister- thèse schreef. Zijn doctorsthèse of dis sertatie was gewijd aan de pionier Louis Trichardt. Diens laatste trek naar Delagoabaai volgde hij meter voor meter en registreerde hij. Zeker twintig jaar lang maakte hij studiereizen en ex pedities langs de lange, moeizame en tragische trek van deze voortrekkers leider. In 1952 promoveerde hij hierop te Stellenbosch. Tweede leven Eigenlijk begon zijn tweede leven op 8 april 1959, toen de Stichting Simon van der Stel, zijn geesteskind, in het Kasteel te Kaapstad in het leven werd geroepen. Dat hij stichter was van het Genootschap Oud-Pretoria, het Tri- chardt-genootschap, dat hij lid werd van de Monumentenraad, de Raad voor Heraldiek, bestuurslid van de Nederlandsche Stichting Jan van Rie- beeckhuis en de Stichting Jan van Rie- beeck, ik laat dat terzijde, erop reke- 88 nend, dat het u bekend is, hoe mannen 1 1. De woning van de landdrost in Graaff Reinet. van deze allure altijd tijd en aandacht vinden om vele andere werken en ta ken op hun schouders te nemen. De Stichting Simon van der Stel is voor Zuid-Afrika de particuliere instel ling, die zich de bewaring, conservatie en het herstel van onroerende en roe rende monumenten van cultuur en ge schiedenis ten doel stelt. Zij het dat voor die gedachte eerst de burgerij wakker geschud moest worden en rijp gemaakt. Men moest zich bewust wor den van de waarde van eigen cultuur. Voor te velen nog had men die niet en moest men er voor naar Europa. Dr. Punt werd de eerste directeur van de Stichting. Al spoedig reisde hij naar Europa, voor eigen rekening. Waarom Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut heeft met instemming van het algemeen bestuur beslo ten aan dr. W. Punt, o.m. stichter van de Simon van der Stel-stichting in Zuid-Afrika, de Ton Koot-pen ning toe te kennen. Aan dit besluit ligt ten grondslag de grote verdien ste, die de heer Punt in Zuid-Afrika heeft voor de „Heemschut"-gedach- te. Welke betekenis de heer Punt in dit opzicht heeft, zet de heer Ton Koot in bijgaand artikel uiteen. Op verzoek van het dagelijks be stuur heeft de heer Koot aan de heer Punt de penning overhandigd. er nooit een van de vele subsidie-ver strekkende instellingen is geweest die hem in de gelegenheid zou stellen zich op dit gebied te oriënteren, zal wel een raadsel blijven. Al spoedig ontmoetten wij hem in Holland. Uiteraard, sinds de V.O.C. in 1652 aan de Kaap een groen tetuin en halfwegstatie stichtte, was dit de bron en voedster van culturele activiteiten. Sinds dat contact is een hechte samenwerking ontstaan met dr. Punt, de Stichting Simon van der Stel en parallel strijdende organisaties in Nederland en België, waaronder Heem schut. Het is zeker niet overdreven te stellen, dat de ervaring, zoals wij die met de Bond Heemschut en Monumen tenzorg hebben verkregen verstrekken de invloed heeft uitgeoefend op de ontwikkeling van, de Stichting Simon van der Stel en de bewaringsgedachte in Zuid-Afrika, zoals die belichaamd werd in dr. W. Punt. De noeste vechter en taaie volhouder die dr. Punt is, heeft zich veelvuldig ter plaatse gelaafd aan de ervaring in de harde strijd die Heemschut in die jaren voerde, om daarna als een opgeladen batterij ginds de machine met vernieuwde kracht te werk te stellen. Vurig verdediger Daarbij trad hij in eigen land krachtig naar voren om de invloed van de V.O.C. op bouwwerken (Kaaps-Hol landse huizen), de Transvaalse bouw onder Nederlandse invloed (Kruger- Hollanders) zijn bijzondere aandacht te geven en overal op de bres te sprin gen om oorspronkelijke waarden met grondig doordachte argumenten onder breder aandacht te brengen. Zo was een van zijn eerste grote daden in een daarvoor moeilijke tijd, de verwerving

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 16