Vorm en functie bij monumenten Ir. R. Meischke, de schrijver van bij gaand artikel, is medewerker aan de kunsthistorische afdeling van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. in een groot woonhuis en een school waarbij functieverandering leidt tot Een stelling die ons in onze prille jeugd of weeshuis kon onderbrengen in een nieuwbouw zijn zelfs in onze sterk op is ingeprent houdt in dat de vorm van leegstaand klooster. vernieuwing ingestelde tijd in de min- een bouwwerk volgt uit de functie Dit nieuw geformuleerde functiona- derheid. Ook dan echter heeft de vorm ervan. Hoewel hierin thans niet meer lisme deed uit het oog verliezen dat de invloed op de functie. Het zijn de zo onvoorwaardelijk wordt geloofd zal vorm waarschijnlijk vaker de functie vorm van het potentiële bouwterrein toch het verband tussen vorm en func- bepaalde dan omgekeerd. In de meeste en de mogelijkheden van de omgeving tie in de architectuur wel nooit meer situaties is het de functie die afhanke- geweest die de nieuwe functie zich op in de vergetelheid raken. Het is begrij- lijk is van de vorm en niet omgekeerd. deze plaats hebben doen vestigen, pelijk dat men in de eerste helft van Bij elke verandering in de bestemming deze eeuw ervan uitging dat de vorm van een gebouw zoekt de nieuwe afhankelijk moest zijn van de functie gebruiker een behuizing die hem past. 1. Een beeld van de ronde Lutherse omdat zich aan de zijde van de func- Als die gevonden is wordt er vaak nog Kerk te Amsterdam een kerk die ties zoveel wijzigde. Vrijwel ieder ge- iets aan de vorm veranderd, voor een weer een passende functie krijgt. Het bruik onderging een verandering en klein deel omdat het nieuwe gebruik gebouw wordt onderdeel van het Sone- specialisatie zodat de tijd voorbij was dat vraagt, voor een groter deel omdat sta Hotel aan het Hekelveld en is via dat men een ziekenhuis kon inrichten de mode dat verlangt. De gevallen een tunnel daarmee verbonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11