Poster nodig verloren gegaan. Er is op onver antwoorde wijze kaalslag gepleegd en wat ons nu met grote zorg vervult, is het antwoord op de vraag, wat op de opengevallen plaatsen zal worden ge bouwd. Kijken we b.v. naar Den Haag, dan zijn we daarover helemaal niet ge rust. En als we de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt noemen, dan heb ben we ook daarover onze ernstige zor gen. Zeker, het Amsterdamse gemeen tebestuur heeft bij herhaling de laatste tijd verzekerd, dat de Nieuwmarkt buurt niet volgebouwd zal worden met kantoren e.d. Het wordt dus (weer) een woonbuurt. We zijn bereid de ver klaringen van B. en W. van Amsterdam voor ernst te nemen, maar we weten nog niets over de wijze waarop er in de Nieuwmarktbuurt woningbouw zal worden gepleegd. De Amsterdamse overheid is het aan de historische ge stalte van de oude binnenstad verplicht aangepaste woningbouw tot stand te brengen. Men hoede zich voor een her haling van de Bijlmer-experimenten. Hier ligt voor de overheid én archi tecten een grandioze taak. Zoals er voor heel ons volk een taak is weggelegd het „architectonisch erf goed" om de woorden van mr. Van Doom te gebruiken voor ondergang te behoeden en tot levende monumen ten te maken. We weten het, er is een toenemende belangstelling voor. De Bond Heemschut wil er graag aan mee helpen. v. d. W. Dr. F. R. Boot te Amsterdam zond ons dit alleraardigste gedichtje toe, naar aanleiding van het pleidooi van architect G. Prins in een van de vorige nummers om van de Ged. Lindèngracht weer open water te maken. HULDE en DANK aan het Edel-Achtbaar Stadsbestuur dezer stad, voor het dempen der Goudsbloem|gracht, BIJGENAAMD: het Fransche pad en thans de Willem straat genoemd. Wijze: De wereld is in rep en roer enz. Toen 't Stadsbestuur van Amsterdam, De Goudsbloemgracht in oogschouw nam, Werdt hij met ons bewogen! (bis.) „Hebt mannen! sprak de raad der stad, „iHebt nog geduld een maand of wat, „Dan is die sloot gevlogen! (bis.) „Wij dempen ras dien modderpoel, „Al heb je lui ook eerst een boel, „Toch hoef je niet te klagen! (bis.) „Ziet deze poel brouwd niets dan kwaad, „Daar krijg je voor een fraaije straat, „Geen stank zal U meer plagen! (bis.) Dit was een edel flink besluit En handig voerde men het uit, Al werd de dam gebroken, (bis.) Toch hingen handen nimmer slap, Want ieder werkte braaf en knap, Dat bloed en zweet soms koken! (bis.) Thans nu het werk is afgedaan En waar 't moeras eens heeft gestaan, Is in een plein herschapen, (bis.) Nu vieren wij een vrolijk Feest, Want goed is ons de Raad geweest, Op Mannen, Vrouwen, Knapen! (bis.) Kom heffen wij een luid Hoera! Wilhelmus en lö viva! Voor onzen Burgemeester! (bis.) Lang leve de Edle Heere Boot, I Zijn naam verheffc klein cn groot, Als edel Burgemeester! (bis.) „Geen Franschepad," zoo sprak hij kwaad, „Men noemt het voortaan: Willemstraat! Geen scheldnaam wil ik dulden, (bis.) En die hier roekeloos mee spot, Sluit ik zes dagen achter 't slot En poene van drie gulden! (bis.) Dus spoed U brave Burgerliên, Komt onze straat eens vrij bezien, Met Meisjes, Vrouwen en Kindren, (bis.) Beziet dien breeden, schoonen baan, Waar zelfs de Koning door zal gaan. Geen sterfling zal U hind'ren. (bis.) Wij burgers van de Willemstraat, De Koning onze kameraad ls onze Vriend en Broeder, (bis.) Wij blijven altijd hem getrouw En onze Koningin, zijn Vrouw Vereeren w' als lands Moeder! (bis.) Wij zijn nog jongens van De Wit, Waar fiere moed en kracht in zit, De puik van Holland's vloten! (bis.) Ja, raakt ons land in oorlogsnood, Wij vreezen voor geen kruid en lood, Al wordt er fel geschoten! (bis.) Wij hupplen blij ter oorlogsdans, En dingen naar den lauwerkrans, Het sieraad onzer woning! (bis.) Ja, roept de Koning ons ten strijd, Dan klinkt de leuze wijd en zijd: Voor Vaderland en Koning! (bis.) Hoezee! de Willemstraat is klaar! Hoezee! voor Koning, Burgervaar! Hoezee de Stads Regering! (bis.) De Amstelstad floreert in kracht. In roem, in aanzien en in magt, In handel en in nering! (bis.) In dit nummer is bijgesloten een poster met betrekking tot M 75. Het Nationaal Comité Monumen tenjaar 1975 zou gaarne zien, dat onze lezers deze poster op een voor het publiek zichtbare plaats op hangen bij voorbeeld voor het ven ster aan de voorzijde van uw wo ning. Op deze wijze geeft u een waardevolle bijdrage aan de propa ganda voor het monumentenbè- houd. Mocht u de beschikking willen heb ben over meer posters, te versprei den onder uw vrienden en beken den, dan kunt u uw bestelling rich ten tot N.C.M., Wassenaarseweg 220, Den Haag, postgiro 2966786 t.n.v. N.C.M. Den Haag; per 25 pos ters f4,25; 25 stickers (klein for maat van de poster) kosten f 4,— per 25 stuks. Gouden medaille voor Deventer De stad Deventer is de gouden me daille voor monumentenzorg toege kend, welke onderscheiding in 1973 werd ingesteld door Europa Nostra. Deventer heeft de medaille gekregen vanwege de zorgvuldig uitgevoerde res tauratie van monumenten en vanwege de inspanningen die de gemeente zich heeft getroost om het aanzien van de oude binnenstad te behouden. Europa Nostra kent jaarlijks twee me dailles toe; de andere is ditmaal toege kend aan de Hongaarse stad Sopron. De medaille zal op de jaarlijkse bijeen komst van Europa Nostra, die in het aanstaande najaar in Amsterdam wordt gehouden, worden uitgereikt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10