Heemschut Groene nota's Jaargang 52-no. 4-1975 Uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, riclite men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. Amsterdams „lelijke eendjes" pag. 63 Een monument vol mo numenten pag. 67 Monumentenzorg in parlement pag. 70 Heemschut in actie pag. 74 Foto omslag: 0 Monument en trein. De trein rijdt hier langs de Koppelspoort in Amersfoort. Meer over Monu menten-trips op pagina 62. SISO 700.3 - UDC 351.853 Parallel met de verschijning van een drietal nota's over nationale parken en landschapsparken kon de Nederlandse Vereniging tot behoud van natuurmo numenten haar 200.000ste lid inschrij ven. Zowel over het een als over het ander verheugen we ons ten zeerste. De regeringsnota's bewijzen, dat de rijks overheid open oog heeft voor het be houd van ons betrekkelijk kleine areaal aan natuurschoon. Het bereiken van het 200.000ste lid bij de Ned. vereniging tot behoud van natuurmonumenten bewijst, dat er een sterk groeiende belangstel ling blijkt te bestaan in ons volk voor het doel van deze instelling. Overheid en individuele burger verkeren ten deze nu duidelijker dan ooit tevoren op het zelfde niveau. De regeringsnota's zijn vervat in groene omslagen; ongetwijfeld een symbolische kleur. Met de drie no ta's wordt voor het landschappelijk schoon het sein op groen gezet. Helaas komt het uitgestippelde beleid voor sommige streken te laat als gevolg van ruilverkaveling. Uit een rationeel oogpunt is er veel te zeggen voor ruil verkaveling, maar daarbij wordt helaas niet altijd voldoende het belang van het behoud van het landschapsschoon in het oog gehouden. Zo worden de ruil verkavelingen Grolloo-Schoonloo, de Peel-Heinkenszand, het Grootslag en het Geestmerambacht als slechte voor beelden gesteld. Eeuwenoude aarden wallen worden geëgaliseerd, terwijl heg gen, houtwallen en esrandbegroeiingen worden afgebrand en verwijderd. Bij Wouw was de ingreep zo drastisch, dat dit landschap in geografische kring als „het verdwenen heggelandschap van Wouw" wordt gekenschetst. Ook in de uiterwaarden van de Maas zijn veel heggen verdwenen. De nota's onderscheiden nationale par ken en nationale landschapsparken. Een nationaal park wordt omschreven als een aangesloten gebied van tenminste duizend ha, bestaande uit natuurterrei nen, wateren en/of bossen, met een bijzondere natuurlijke en landschappe lijke gesteldheid en een bijzonder plan- ten- en dierenleven. Voor een landschapspark geldt de instandhou ding van de bestaande verscheidenheid van landschapstypen, milieutypen en natuurelementen. Beide begripsomschrijvingen zijn duide lijk. Voor de doelstelling van Heemschut is intussen vooral ook van belang hetgeen wordt opgemerkt om trent de voorgenomen wijziging van de Monumentenwet. Het is o.m. de bedoe ling een nieuwe, ruimere omschrijving van het begrip stads- en dorpsgezicht te geven, waarbij met name ook de relatie tussen puur stedebouwkundige elemen ten en landschappelijke elementen be nadrukt zal worden. Een ander belang rijk punt in de voorgenomen wijziging is het verbod een monument zodanig te verwaarlozen of te laten verwaarlozen, dat het behoud niet langer is gewaar borgd. Een ander knelpunt wordt ge noemd dat aan het officiële voornemen tot aanwijzing van beschermde stads en dorpsgezichten geen rechtsgevolgen kunnen worden verbonden. Volgens de bestaande procedure kunnen in dit ka der in het te beschermen gebied ontwik kelingen plaatsvinden, die de stede- bouwkundigmonu mentale waarden daarvan aantasten. Met deze problematiek worstelt Heemschut al vele jaren. Het is goed, dat de rijksoverheid daarvoor thans oog heeft en bereid blijkt deze knelpunten weg te nemen. Het is nog te vroeg een eindoordeel over het uitgestippelde beleid te geven, maar er is nu een begin gemaakt voor het behoud en de bescherming van landschap, natuur 'en monumenten in één samenhang. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 9