I Ovens te Hitland Raadhuis Heukelum Strand te Veere Museum te Leiden Rijksweg 15 te Twente Woningen te Winschoten Over sloop behoeft, als er niet snel wat gebeurt, daarom geen twijfel te bestaan. Op een uitzonderlijk mooi plekje aan de IJssel te Hitland staan vier oude steen bakkersovens (monumenten) en een uit 1892 daterende woning. Dit plekje wordt echter ernstig ontsierd èn door vuilstorting èn door het feit dat ovens en lege woning worden verwaarloosd. Nu zou de eigenaresse een recreatie mij plannen hebben de ovens te restaureren en de statige woning (die niet op de lijst staat) te verbouwen tot restaurant. Dit, op voorwaarde dat de eigenaresse vergunning krijgt om bui tendijks een veertig recreatiewoningen te bouwen. Heemschut heeft B en W van Nieuwerkerk aan de IJssel gead viseerd de bestemming van de buiten dijkse gronden te wijzigen en de eigena resse een minder kwetsbaar terrein voor recreatiefaciliteiten aan te bieden. In tussen zou de gemeente moeten trach ten het huis uit 1892 alsnog op de lijst te krijgen en dienen na te gaan of op korte termijn subsidies voor het herstel van de ovens zijn te verwerven. Heemschut heeft B en W van Heuke lum geschreven over het voortschrijden de verval van het voormalige raadhuis. De gemeente heeft het pand weliswaar te koop aangeboden met verplichting tot restauratie, maar het vlot allemaal niet best. Het gevolg is, dat het oude raadhuis langzamerhand verkrot. Zou de gemeente dan toch niet zelf het herstel op gang kunnen brengen? Te gelijk is er over deze zaak een brief van Heemschut uitgegaan naar de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om restauratie te stimuleren. Weliswaar heeft de dienst nog geen stappen onder nomen om het stadje Heukelum aan te wijzen tot beschermd stadsgezicht, maar het gemeentebestuur is wel al bezig een bestemmingsplan voor de oude stad voor te bereiden. In het kader van dit alles zou het activerend kunnen werken als de restauratie van het oude stadhuis op gang wordt gebracht. Het voormalige raadhuis te Heukelum dat lijdt aan verkrotting. Om afkalving tegen te gaan zullen maatregelen moeten worden getroffen op de oever van het voormalig schor- rengebied bij Veere, ongeveer ter hoogte van de Steenen Beer die onderdeel is van de oude vestingwerken. Er zouden echter tegelijk plannen bestaan daar een recreatiestrand aan te leggen, met de bekende toestanden erop en eraan. Vol gens het vigerende bestemmingsplan is dat toegestaan, maar dat neemt niet weg dat Heemschut er grote bezwaren tegen heeft. De Bond in een brief aan B en W van Veere en GS van Zeeland: „Het is zondermeer duidelijk dat al die werken en activiteiten het nu volkomen gave beeld van het stadje met zijn ha ven en verdedigingswerken sterk zullen aantasten". En er is al zoveel recreatie in en om Veere. Er is dan ook alles voor te zeggen het bewuste gebied tot „natuurgebied" te bestemmen. Het Pesthuys te Leiden, waarin het Legermuseum is ondergebracht, ver keert in een zo slechte staat dat het voor het publiek gesloten moest wor den. De gemeente, die eigenaresse van het unieke, uit 1658 daterende monu ment is, is echter niet van plan op korte termijn de zo hoog nodige (kostbare) restauratie uit te voeren en heeft het pand te koop aangeboden aan het mi nisterie van defensie. Heemschut heeft nu dit ministerie gevraagd hoe het er mee staat, de collectie in veiligheid kan worden gebracht en het pand van de ondergang gered. Heemschut heeft zich, ter ondersteuning van de aanbevelingen van de Gelderse Milieuraad, tot de minister van verkeer en waterstaat gericht over rijksweg U5 (Rotterdam Gorinchem Doetinchem Oldenzaal grens) waarover al veel te doen is geweest en nog is. De Bond is het er helemaal mee eens, dat het door trekken van RW 15 van Doetinchem tot Varsseveld volgens het nu geprojecteer de tracé geen soulaas biedt voor het drukke verkeer door te komen van Gaanderen en Terborg terwijl het aan leggen van een nieuwe SW 57 daarin wel voorziet. In het laatste geval wordt de schade aan het landschap, vooral die aan het landgoed Slangenburg en het Tandemgebied, tot een minimum be perkt en het leefmilieu in de dorpen zoveel mogelijk verbeterd. Bovendien heeft de provinciale Twente Route, naar het oosten toe, een aanzienlijke overca paciteit. Het komt er, bij integratie van RW 15, SW 57 en de Twente Rou te, op neer dat RW 15 in Twente niet nodig is. Te minder, nu alom wordt gepleit voor behoud van beslotenheid en sfeer van de Achterhoek. Inmiddels heeft Heemschut bij de raad van Wisch bezwaar ingediend tegen de aanleg van RW 15 tussen Doetinchem en Varsse veld zoals opgenomen in het bestem mingsplan „Buitengebied van Wisch". Twee statige huizen aan de Garstestraat te Winschoten zouden wel eens het loodje kunnen leggen, als de plannen van de zuivelfabriek (die ernaast staat) doorgaan. De fabriek heeft het terrein

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27