Heemschut in actie Depot in Groningen „De Waayenberg" te Epe Boerderij te Woerden „Everwijnsgoed" te Renkum Bolwerk te Zutphen Gouwekerk te Gouda 78 Heemschut heeft een dringend beroep op GS van Groningen gedaan om op zeer korte termijn een centraal depot voor restauratie-materialen in te rich ten, zoals men die ook vindt in andere provincies. Heemschut: „Dat depot is zeer dringend gewenst, omdat anders de tijd niet ver meer is dat voor de restau raties geen materialen meer beschikbaar zijn. Het is ons bekend dat de Provinci ale Groningse Oudheidkundige Com missie op dit gebied al goed werk doet maar omdat zij op zeer kleine schaal moet werken, zal zij niet kunnen voor zien in de grote vraag". Daartoe is no dig dat de provincie een groot depot krijgt. Nu is het vaak zo (en overigens niet alleen in Groningen) dat er bij het herstel van monumenten problemen zijn met het verwerven van de noodzakelijke materialen zoals stenen, plavuizen, bo venlichten, balken, goten en pannen en andere bouwfragmenten. Bij het slopen van tal van oude panden gaat boven dien veel onvervangbaars verloren of komt in verkeerde handen zodat in moderne bungalows oude plavuizen worden aangetroffen. Heemschut heeft opnieuw bemoeienis gehad met het gebouw „De Waayen berg" te Epe, dat in eerste instantie had moeten wijken voor een te bouwen vor mingscentrum van het NW. In een brief aan B en W van Epe zegt de Bond, dat hij van mening blijft dat het nieuwe gebouw niet ter plaatse zou moeten komen. Gezien echter de verge vorderde voorbereidingen en de tijd, die het zou vergen om elders iets van de grond te tillen, gaat Heemschut ermee accoord dat het vormingscentrum ter plekke gerealiseerd maar dan wel met behoud van het oudé, karakteristieke gebouw. Dit alles volgens een alterna tief plan van de architect, en onder de nadrukkelijke bepaling dat „De Waay enberg" wordt opgeknapt en het aansluitende groen gespaard blijft. Op verzoek van de eigenaar heeft Heemschut zich ervoor ingezet de oude boerderij Geestdorp 25 te Woerden op de monumentenlijst te krijgen. Hoewel in 1905 verbouwingen aan de boerderij zijn uitgevoerd, vindt Heemschut de hofstede toch wel zo karaktervol dat zij voor bescherming in aanmerking komt. De boerderij te Woerden die in aanmer king komt voor plaatsing op de monu mentenlijst. De Bond: „Weliswaar dreigt er voor de boerderij geen direct gevaar, maar toch bestaat de mogelijkheid dat zich in de toekomst ontwikkelingen voordoen waardoor een en ander acuut wordt. Hierbij kan gedacht worden aan bij voorbeeld verbreding van de Groepen- brug naast de boerderij. De brug is oud en het verkeer zeer intensief". B en W van Renkum staan bepaald niet negatief tegenover het behoud van de oude boerderij „Everwijnsgoed". Inte gendeel, toen de eigenaresse (Staatsbosbeheer) bij de gemeente aan klopte om een krotopruimingspremie en de hofstede direct gevaar liep is de gemeente handelend opgetreden door te trachten het pand op de monumenten lijst te krijgen. Maar zo iets betekent nog niet dat meteen ook het herstel op gang komt. Te minder, daar er nog geen passende bestemming is. Inmiddels staat SBB in contact met diverse gega digden. SBB heeft destijds de gronden met boerderij gekocht ter bescherming van milieu en landschap en wil het gebouw dan ook slechts verkopen als van tevoren vaststaat dat de bestem ming geen aanleiding kan geven tot vervuiling van de Renkumse Beek en het beekdal. In Zutphen zijn plannen om aan de terreinen, die vrijkomen na sloop van het oude Katholieke Ziekenhuis op het bolwerk, een nieuwe bestemming te ge ven. Naar aanleiding daarvan heeft Heemschut B en W en de raad van Zutphen gevraagd om bij sloop althans de villa van het complex, daterend uit 1870 en zeer karaktervol, te laten staan. De vrijkomende terreinen zouden zich erg goed lenen voor de aanleg van een parkje voor recreatie van de bewoners van de binnenstad. De Bond: „Nu beslo ten is tot rehabilitatie van een deel van de binnenstad en versterking van de woonfunctie, is het van het grootste belang dat er in de nabije omgeving recreatief groen is". En een noot tot slot: „Nieuwbouw op het terrein van het ziekenhuis of daarop aansluitend, zoals bij de oude wachttoren, zal te allen tijde vermeden moeten worden". Heemschut is opnieuw in de zaak van de Gouwekerk te Gouda gesprongen. Naast een uitvoerige brief is aan de minister van CRM ook nog een tele gram gezonden met het dringende ver zoek om de neogotische kerk in een kwetsbare bocht van de Hoge Gouwe op zeer korte termijn alsnog op de monumentenlijst te zetten. Gouda is (zie elders in deze rubriek) bezig zijn oude stad tot beschermd gezicht verklaard te krijgen. De kerk ligt daarbij in de meest waardevolle A-zone, wat inhoudt dat zij door haar afmetingen en vormgeving mede bepalend is voor het stadsbeeld. Evenals door het gemeentebestuur wordt door vele groeperingen uit de bevolking voor het behoud van de kerk gevochten. Het gebouw is voorlopig in handen van een project-ontwikkelaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26