Boerderij te Zeist Plannen Borger Beschermd Gouda Kooikershuisje Vlieland Kas te Bloemendaal tehuis) aan de raad is voorgelegd. Zou er toch voor een geheel nieuw gebouw worden gekozen, dan verdient het aan beveling om dit buiten het beschermd dorpsgezicht neer te zetten. De Koppelweg in het met nieuwbouw vol te bouwen bestemmingsplan Zeist- West zal niet worden verbreed tot een belangrijke verkeersweg met gescheiden rijbanen. Weliswaar wordt de weg ver beterd, maar dat zal in belangrijk min dere mate het woon-weg-karakter ervan aantasten. Tegen deze achtergrond heeft Heemschut een beroep gedaan op B en W en de raad van Zeist om toch vooral de historische boederij aan de Koppelweg 55 (eigendom van de ge meente) te behouden. De Bond: „Omdat nu ook de aan de overkant van deze weg gelegen huizen niet zullen worden afgebroken, zou de laat-17e eeuwse boerderij met zijn karakteristieke entou rage van moestuin, waterpomp en vruchtbomen een buffer kunnen vor men tussen de bestaande bebouwing aan de overkant en de nieuwbouw". En juist voor die nieuwbouw ook is het aantrekkelijk als zo'n waardevol ele ment als deze boerderij bewaard en opgeknapt wordt. Temeer, nu Zeist heeft besloten een andere boerderij in het midden van de nieuwe wijk wel te handhaven. De gemeente Borger heeft plannen om in de kern van het dorp een multifuncti oneel centrum te bouwen, ten dienste van gemeentebestuur, gemeentewerken en allerlei activiteiten voor de burgers. Daartoe zou het bestaande, 19e eeuwse raadhuis gesloopt dienen te worden totaan de begane-grond-vloer waarna op het aldus ontstane platform onder meer een openluchttheater zou kunnen worden ingericht. Via onderaardse gan gen zou het nieuwe multifunctioneel complex verbonden worden met het platform en de naastgelegen NH kerk. Een en ander (en dat is nogal wat) zou tot gevolg hebben, dat er in de wand van de Hoofdstraat een gapend gat ontstaat terwijl de kerk, via allerlei in grepen, wordt ontsierd. Per telegram aan de raad heeft Heemschut hiertegen ernstige bezwaren aangetekend. B en W delen nu mee dat zij, gelet op de ont vangen bezwaarschriften, de procedure volgens artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening hebben stopgezet. De NH kerk te Borger met rechts ervan het raadhuis dat zou moeten verdwij nen. Zij beraden zich over de verdere gang van zaken en zullen, indien nodig, te zijner tijd de bestemmingsplanprocedu re aanvatten. Heemschut heeft B en W van Gouda laten weten erg blij te zijn met de nota Aanwijzing beschermd stadsgezicht", vooral ook als onderstreping van het feit dat, nadat daar al vele jaren sprake van is geweest, de historisch zo waarde volle binnenstad tot beschermd gebied zal worden verklaard. De Bond vindt de zonering wat betreft de waarde van de diverse stadsdelen een zeer goede basis voor de later op te stellen bestem mingsplannen. Zone C zou echter, aldus Heemschut, uitgebreid moeten worden tot buiten de singels om de binnenstad en wel in die zin dat ook de gevelwand aan de buitenkant daarvan binnen het beschermd stadsgezicht valt. Dit, om de visuele beleving van de buitenwand van de oude stad in relatie met de bebou wing onmiddellijk buiten de singels te verzekeren. Wat Staatsbosbeheer betreft wordt het Kooikershuisje op Vlieland afgebroken. SBB voert in een brief aan Heemschut aan dat het huisje èn niet op de monu mentenlijst is geplaatst èn niet van een in de ogen van SBB passende bestem ming kan worden voorzien. Aan een vast onderkomen voor biologisch veld onderzoek is op Vlieland geen behoefte. SBB voelt er al evenmin voor om het huisje als tweede woning te verhuren. In dat geval zou het, omdat het zeer sterk is vervallen, vrijwel herbouwd moeten worden. Heemschut geeft echter de strijd nog niet op. De Bond heeft de Vereniging „It Fryske Gea" en de Hein Buisman Stichting nu gevraagd of zij geen kans zien een aardige bestemming te vinden wellicht met hulp van de plaatselijke bevolking die met een hand tekeningenactie haar verontwaardiging heeft uitgesproken over het mogelijk verdwijnen van het Kooikershuisje. B en W van Bloemendaal hebben GS van Noord-Holland gevraagd om toestemming tot de bouw van een instructiekas op het landgoed „Elswout", ten behoeve van de Tuin bouwschool die daar in het hoofdge bouw is gevestigd. Heemschut heeft nu GS laten weten daartegen te zijn, omdat het bouwplan niet strookt met het bestemmingsplan en andere richtlijnen voor „Elswout". De Bond: „Indien de bouw van de instructiekas, met een grondoppervlakte van 770 m2, zou doorgaan, zou deze kolos ter plaatse volkomen detoneren omdat zich dan vlak bij elkaar een monumentaal hoofd gebouw, een bijna even grote kas en een oranjerie zullen bevinden waardoor sterk afbreuk wordt gedaan aan het totaalbeeld van de buitenplaats". Heemschut vraagt zich af waarom de oranjerie, die op de monumentenlijst staat en aan herstel toe is, niet bij het instructie-project wordt ingeschakeld. Dan heeft zij weer haar oorspronkelijke bestemming. Een eventueel toch te bou wen aanvullende kas, die veel kleiner kan zijn, zou elders op het terrein kun nen worden geplaatst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 25