Heemschut in actie Gasthuis Gorinchem Flat te Assen Kern Zandvoort Parkeren in Medemblik Raadhuis Schiermonnikoog 76 „Het verdwijnen van dit pand met zijn zeer karakteristieke gevel en dakpartij betekent een ernstig verlies aan 19e eeuwse architectuur en een verarming van uw binnenstad". Aldus Heemschut in een brief aan B en W en de raad van Gorinchem, naar aanleiding van het besluit het voormalig ziekengasthuis in de Haarstraat aan de Amro Bank te verkopen. De bank wil het gebouw slo pen om er vervolgens een nieuw kan toor voor in de plaats te zetten. Wel iswaar staat het pand niet op de monu mentenlijst, maar dat neemt niet weg dat het in het licht van de sterk groeiende belangstelling voor ook de architectuur uit de tweede helft van de 19e eeuw - zorg verdient. Heemschut wijst er in dit verband op dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg door gebrek aan mankracht, helaas, nog niet is toegekomen aan een inventarisa tie van wat de tweede helft van de 19e eeuw aan kenmerkends heeft opgele verd, maar toch wel al diverse panden uit die periode (zoals Kurhaus en Carré) op de lijst heeft geplaatst. Heemschut heeft er bij B en W en de raad van Assen sterk op aangedrongen om, voordat de onherbergzaamheid van het stadscentrum nog verder wordt ver groot, het „Komplan Noord" te wijzigen en er over te gaan tot passende wo ningbouw. Heemschuts beroep op de bestuurderen van de Drentse hoofdstad is mede ingegeven door het plan voor de bouw van de Minervaflat - een massaal gebouw dat trapsgewijs van twee tot tien woonlagen zal reiken. Dat past helemaal niet in de structuur van Assen, en al evenmin in het „Komplan Noord". Heemschut: „Realisering van dit flatgebouw zou voorgoed het eigen karakter van Assen bederven. Het cen trum vraagt dringend om woonbebou wing, maar dan in een vorm en schaal die zijn aangepast". Met name zijn er eengezinswoningen nodig. Heemschut plaatst zijn brief in het kader, dat Assen weliswaar (en helaas) hard op weg is om van zijn centrum een rommelig geheel te maken maar aan de andere kant nog wel in staat om een deel van de oude structuur te redden. Iw'JZERHiNGEL.ZMDVOGRr* Het winkelpand aan de Swaluëstraat te Zandvoort, dat volgens Heemschut bewaard moet blijven. Naar aanleiding van het bestem mingsplan „Noordbuurt" in de kern van Zandvoort heeft Heemschut er destijds voor gepleit zoveel mogelijk de typische structuur van de buurt (vrijwel het enige overblijfsel van het oude vissersdorp) te bewaren en af te zien van bredere en rechtere straten en een tweetal pleinen. B en W stellen nu in een nota dat er wellicht een „bijstelling" en „correctie" op het plan noodzakelijk zijn. Dat moet, zo bericht Heemschut aan het college, dan zeker gelden voor een aantal pan den in de Pakweldstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Smedestraat en Swalu ëstraat. Die komen in het bestem mingsplan in aanmerking voor afbraak, doch mèt het Genootschap Oud Zand voort vindt Heemschut dat zij waarde vol en dus voor de buurt onvervangbaar zijn. Bovendien zou de intieme structuur erg gediend zijn met handhaving van het op de hoek van de Swaluëstraat gelegen, karakteristieke winkelpand. Zo zijn er meer hoekstenen die het waard zijn behouden te blijven. Heemschut is erg teleurgesteld over wat er in Medemblik is gebeurd en heeft daarover B en W een pittige brief gestuurd. Het gaat er om dat onlangs een parkeerterrein is aangelegd aan de Turfhoek (in het beschermd stadsge zicht Medemblik), waarvoor gronden zijn afgegraven en bomen beschadigd. De nieuwe situatie doet grote afbreuk aan de karakteristieke omgeving. Al in februari 1971 heeft Heemschut contact opgenomen met B en W over mogelijke plannen tot verbreding van de Turf hoek, waarop de mededeling volgde dat er geen concrete plannen waren. Nu is Medemblik al sinds november 1968 beschermd stadsgezicht en zich dit re aliserende vindt Heemschut het een grote nalatigheid van B en W dat zij over ingrijpende plannen zoals de aan leg van een parkeerterrein, die pas na jaren concreet worden, niet in een vroeg stadium contact hebben gezocht met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De bond: „Thans vragen wij u met klem tenminste in overleg met deze Rijksdienst te treden en een zodanige boomanplant te verzorgen dat de par keerplaats zo goed mogelijk aan het oog wordt onttrokken". Heemschut heeft er bij GS van Fries land, B en W en de raad van Schier monnikoog, de Friese Schoonheidscom missie en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg voor gepleit de plannen tot de bouw van een nieuw raadhuis op Schiermonnikoog nog eens terdege te overwegen. De Bond: „Wij vragen ons af of de verschillende mogelijkheden tot oplossing van het probleem wel vol doende zijn bestudeerd, met name de mogelijkheid om het bestaande raad huis te handhaven en uit te breiden met aangepaste nieuwbouw". Volgens het plan, dat nu ter tafel ligt, zal het oude raadhuis in Oosterburen (beschermd dorpsgezicht) ter wille van (te forse?) nieuwbouw worden afgebroken. Heemschut is van mening dat er pas echt geoordeeld kan worden als er ook een volledig uitgewerkt alternatief plan (uitbreiding van het bestaande gemeen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24