Boekbesprekingen Rechts bouwen - links bou wen. Village Style. Langs de oude Brabantse kerken. 700 centenboek. Synagogen in Amsterdam. Onder redactie van J. E. van der Wielen De onlangs overleden architect J.J. Vriend heeft het nog mogen beleven, dat zijn laatste(?) kritische oeuvre is gepubliceerd. Hij gaf het vorenstaande titel mee, met als ondertitel: Aanteke ningen over architectuur en politiek. Wie Vriend als auteur over bouwkunst heeft gevolgd, zal het niet verbazen, .dat hij deze titel koos. Hij was niet alleen als vakman sterk bewogen, ook de poli tiek en de invloed die daarvan uitgaat op het bouwen, heeft hem steeds bezig gehouden. Als auteur kon hij zich niet losmaken van maatschappijkritiek. Men behoeft het in deze niet altijd met hem eens te zijn, maar hij wist wel waarover hij schreef, wat zijn geweten hem ingaf. Dat blijkt al uit het voorwoord, waarin we lezen: „Van een bouwkunstig ideaal' (zo dit al ooit bestond) zijn wij verder dan ooit verwijderd in een tijd van algemene ontluistering; evenals van een betrouwbare belofte van geluk". En ver der: „Het onderhavige boek is een bescheiden poging om zich zoveel mo gelijk los te maken van de algemeen geldende begrippen die het vaste thema vormen van de gevestigde kunsthistorie. Ook in het bijzonder van die welke door jongeren nog gehanteerd worden in het moderne jargon der menswetenschap pen. Dit in een eigen taaltje dat al te vaak de scriptie' verraadt Van een ge volgde hoogleraar of doctorandus; veel al niet veel meer dan een commercieel verwerkte ,His Masters Voice'." Vriends' boek handelt over architecten, hun werk en vooral over de invloed, die de maatschappij in al haar schakerin gen in het verleden en het heden op het bouwen uitoefent. Ook al deelt men de maatschappij-visie van Vriend niet, dan nog is het alleszins de moeite waard er kennis van te nemen. (Uitg.: Contact 74 BV, Amsterdam; prijs 17.50). Engeland is voor de meeste toeristen: Londen en daarbij dan o.m. inbegrepen Canterburry, Oxford en koninklijke landgoederen. Te weinig wordt evenwel het „platteland" gekend en juist daar valt enorm veel aan oude architectuur en landschapsschoon te genieten. In dit boek met een schat aan foto's, toege licht door instructieve tekst wordt ruime aandacht geschonken aan wat Enge- lands culturele erfdeel kan worden ge noemd. Voor liefhebbers van monu menten, merkwaardige grafstenen, uit hangborden, oude herbergen en noem maar op, een prettige gids voor onder weg, maar ook een boek om enige ple zierige leesuren mee door te brengen. De schrijver John Vince blijkt boven dien een uitstekend fotograaf, met ge voel voor het detail. (Uitg.: Ian Allan, Londen; prijs 3.75) Dit boekje is verschenen onder auspici ën van de Stichting ter bevordering van de kennis van de Nederlandse bouw kunst. Het is het eerste van twee delen in de reeks „Langs de oude Nederlandse- kerken". Auteur is Wies van Leeuwen, die van het onderwerp veel studie heeft gemaakt en er op onderhoudende wijze over weet te vertellen. Ook dit boekje is als een gids te beschouwen, blijkens de opzet, die in routes is verdeeld. (Uitg.: Bosch en Keuning NV, Baarn; prijs 9.75) Dit is een uitgave van de gemeentegiro van Amsterdam ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad. Het is in de eerste plaats een fotoboek, met foto's van alledag, van Amsterdam en de Amsterdammers. Uit de inhoud noteren we spionnetjes, naambordjes, „happertjes" (drinkfonteinen voor de niet-Amsterdammers), kappers, put deksels, sexwinkeltjes, koffiehuizen, draaiorgels, lantarenpalen, pro testopschriften, enz.; kortom: Amster dam zoals het leeft en werkt. De auteur is Jos Houweling, geen beroepsfoto graaf, maar dat blijkt nauwelijks. Hou weling kent zijn stad, zijn inwoners en hun „lastige" gewoonten. Hij kent ook de monumentale schoonheid van de stad. Het is gewoon een zalig boek om in te bladeren. Slechts één bezwaar: de tekst is in een niet-prettig lettertype gedrukt. (Uitg.: Gemeentegiro, afd. Voorlichting; prijs 8.65) In opdracht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft de heer J.F. van Agt dit boek geschreven. Hij schonk daarbij niet alleen aandacht aan de kunsthistorische betekenis van de syna gogen, maar betrok er ook de geschie denis van de Amsterdamse Joodse ge meenten bij. In deze zin is het een waardevolle aanvulling op het intussen beroemd geworden Memor-boek van M.H. Gans. Amsterdam is eens ge noemd het Jeruzalem van het Noorden. De tweede wereldoorlog heeft daarvan nog maar weinig sporen nagelaten. Maar er staan nog steeds enkele be langrijke synagogen, waarvan de Portu gese, ook gemeten naar haar 300-jarige historie, stellig de beroemdste is, vooral in architectonisch opzicht. Gelukkig verkeert deze „snoge" nog in redelijk goede staat, hetgeen helaas niet gezegd kan worden van het synagogen-com plex van de Asjkenaziem, al daagt daar voor nu eindelijk dertig jaar na de catastrofe - herstel. Het boek van de heer Van Agt legt de historie vast van een cultuur, die eeuwen lang een stem pel op Amsterdam heeft gedrukt. Het wekt weemoed over wat verloren ging, maar het is vooral een eerbewijs voor het Joodse volksdeel, dat zo vaak juist ook in zijn Godshuizen, een warme lief de aan de dag legde voor de schoonste uitingen van kunst. Het boek is ruim geillustreerd met oude prenten en teke ningen en foto's van hoe het was en hoe het thans is. De heer Van Agt heeft met dit boek een eerbied afdwingend werk verricht, een waardevolle bijdrage aan de viering van het 700-jarig bestaan van Amsterdam. (Uitg.: Staatsuitgeverij, Den Haag; prijs 25.-)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22