Wat gebeurt er met de Petruskerk? 1 i Het niohunienlenjaar 75 moet voor de Petruskerk in het Amsterdamse Sloter dijk de redding brengen. Amsterdam bestaat dit jaar immers 700 jaar en kreeg vanzelfsprekend in de activitei ten rond M 75 een centrale positie toebedeeld. Voor Amsterdam-West zal bet echter geen echt „feest" zijn als aan haar bijzondere monument stilzwij gend voorbij zou worden gegaan. Aldus de „Stichting tot behoud van de Petruskerk en omgeving oud-Sloter- dijk". Al zeven jaar zet deze zich in om verval van dit 17e eeuwse karakteristie ke kerkje met zijn withouten torentje te voorkomen en om het - de eredienst werd zes jaar geleden gestaakt - een nieuwe functie te geven. Deze activitei ten begonnen met het voorkomen van de sloop door de eigenares, de hervorm de gemeente, die het een voordeliger zaakje achtte de grond vrij van opstal als industrieterrein te verkopen. Samen met de pastorie, tuinkoepel (consistorie kamer) en het omringende kerkhof vormt dit kerkje de kern van het laatste restant van wat eens het dorp Sloterdijk was, nu gelegen in de grauwe steen woestenij van het industriegebied in het westelijk havengebied. Verder resteert van dit vroegere dijkdorp nog slechts een stuk van de Spaarndammerdijk met een aantal karakteristieke huizen o.a. dat van de bakker van „Origineel Slo- terdijks' krentenbrood" -, waaronder enige monumenten. Mèt de daarachter gelegen volkstuinen echter kan dit geheel een bijzondere bufferfunctie vervullen tussen het vrij onpersoonlijke woongebied ten zuiden van de Haarlemmerdijk en genoemd industriegebied. Vooral nu de plannen om de spoorlijn naar Haarlem - die deze groene enclave van het woonge bied scheidt - naar het noorden te verleggen prioriteit krijgen vanwege de werkgelegenheid. Hierdoor zal een flin ke strook grond, waarin oud-Sloterdijk ligt, voor de woonbuurt ingericht kun nen worden, bijvoorbeeld met sportvel den en volkstuinen. Het jaren geleden door de Stichting ontworpen plan om de Petruskerk en omgeving tot een cen trum voor culturele en recreatieve doel einden te bestemmen zou hierin ook goed passen. De kerk zal dan weer als ontmoetingsplaats kunnen fungeren, terwijl een park, wat winkels, een restaurant en dergelijke door de werk- bevolking in dit gebied eveneens zeker zal worden gewaardeerd. Om het effect van een „Sloterdijker Schans" te vermij den, dient de nog aanwezige woonfunc tie versterkt te worden. Het opknappen van alle huizen moet daarbij uit gangspunt zijn, waarbij de ondiépe huisjes aan het eind van de dijk bijvoor beeld bruikbaar gemaakt zouden kun nen worden door ze naar achter uit te De Petruskerk aait de Spaarndammer dijk. Toekomstig middelpunt van een herlevend Sloterdijk? bouwen tot atelierwoningen. Dé aanzet tot herstel van deze buurt in dit jaar is de zo hoognodige restauratie van de nu al jaren verwaarloosde Pe truskerk, die nog steeds in handen is van de hervormde gemeente. Terwijl deze van de Stichting een onaanvaard baar hoge prijs vroeg voor deze imagi naire industriegrond is zij twee jaar geleden zonder enig overleg met de gemeente Amsterdam op veel gunstiger voorwaarden over overname in onder handeling getreden. Sinds een jaar ech ter is van geen van deze beide partijen iets concreets meer vernomen. Een vreemde gang van zaken. Hoewel de Stichting nog steeds in de markt is met een redelijke koopsom, zou zij het overi gens allerminst betreuren als de ge meente de kerk kocht. Dan immers zijn de financiële mogelijkheden voor restauratie en onderhoud groter. Het valt te wensen dat de Stichting alle succes heeft bij haar streven om dit jaar een zinvolle toekomst voor de Pe truskerk en zijn historische omgeving te verzekeren. Heemschut zal de acties, die de Stichting van plan is te ondernemen, evenals in het verleden, zo veel mogelijk 69

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17