Op de lijst uitgevoerd boekje met een schat aan foto's en prenten, voorzien van een zeer leesbare, informatieve tekst. We kunnen ons voorstellen, dat jonge mensen - maar ook ouderen bij het lezen en bekijken van dit boekje - een geheel andere kijk op een stad als Gouda krij gen, dan bij een min of meer oppervlak kig bezoek, waarbij alleen stadhuis, waag en St. Janskerk worden bekeken. Op deze wijze geleid en voorgelicht, lijkt een bezoek aan Gouda voor jonge mensen meer dan een leerzaam uitstap je. In elk geval komt het ons voor, dat het tweeledige doel, dat de werkgroep E voor ogen stond, toen ze met de stich ting Beeldende vorming in zee ging, stellig zal worden bereikt. Drs. Van Leijenhorst zei bij de start van de mani festatie over dit tweeledige doel: „Ener zijds gaat het erom, dat de jongeren de schoonheid leren zien van ons monu mentale cultuurbezit, dat ze daar waar dering voor krijgen en zo dat zij zich ook daadwerkelijk willen inzetten om dat verleden voor de toekomst niet al- 19e-eeuwse stijlkamer in het Sted. Museum „Het Catharina-Gasthuis". leen veilig te stellen, maar ook om dat verleden levend te houden". Op deze korte doel-omschrijving liet drs. Van Leijenhorst, die lid is van de Tweede Kamer, nog enige belangwek kende opmerkingen volgen: „Onze mo numentenrijkdom vormt een integre rend deel van ons leefmilieu. Wanneer dit meer algemeen wordt ingezien moet dat o.a. consequenties hebben voor de post,-die op de rijksbegroting voor mo numentenzorg wordt uitgetrokken. Voor krap 73 miljoen gld. - het bedrag dat voor 1975 mag worden besteed - kan men ook twee of drie moderne kantoorgebouwen stichten. Met dit be drag moet heel Nederland het dit jaar doen. Een bewuste stimulans vanuit de gehele bevolking, waarbij de spontani teit van de jeugd niet kan worden ge mist, kan hier een gunstige verandering in aanbrengen", zo zei drs. Van Leij enhorst, die ons later vertelde, dat hij met deze financiële opmerking inder daad bedoeld had kritiek uit te oefenen op het toch in feite schriele beleid van de rijksoverheid met betrekking tot de monumentenzorg. Maar laten we hiermee het verhaal over het jeugdproject M' 75 niet eindigen. Gouda: een monument vol monumenten is gewoon een fijn onderdeel van de activiteiten van NCM, een manifestatie, die slechts de wens doet opkomen, dat ze eventueel elders wordt voortge zet. De stichting Beeldende Vorming met haar directeur Ernst M. Bosch komt een woord van lof toe voor de wijze waarop en de liefde waarmee zij dit project heeft verwezenlijkt. v.d. W. Er zijn weer verscheidene boerderijen op de aanvullende monumentenlijst ge plaatst, t.w.' in Zuidbarge, Meppel, Lieshout en Westelbeers. Bij de boer derij in laatstgenoemde plaats is ook de bijbehorende schaapskooi nu beschermd. Voorts is op de aanvullende lijst gekomen het uit de 17e eeuw date rende korenpakhuis op het Alkmaarse Luttik Oudorp. Meer en meer wordt ook aandacht geschonken aan de archeologische mo- 68 numenten. Nu zijn weer 25 terpen en vier verhoogde woonplaatsen op de voorlopige lijst geplaatst, met name in de gemeente Menaldumadeel. Het op vallend patroon van deze terpen en vroegere woonplaatsen wordt bepaald door de verschillende opslibbingswallen in het noordwesten, de oever van de vroegere Middelzee in het noordwesten en oosten en het in het zuidelijk deel van de gemeente gelegen kwelder landschap van het eigenlijke Westergo. Op die opslibbingswallen liggen een aantal woonplaatsen in rijen. Deze da teren uit de eerste eeuwen van onze jaartelling. Langs de Middelzee liggen de hoogste terpen en in het achterland zijn veelal de oudste woonkernen terug te vinden. Veel terpen zijn geheel of gedeeltelijk afgegraven, waardoor het van het grootste belang is, dat het nog aanwezi ge voor verdere aantasting wordt be hoed. Er kunnen daar nog belangrijke archeologische gegevens verborgen lig gen. In Echt, Helmond, Rotterdam, Vledder, Frederiksoord, Soest en 's-Gravenmoer zijn boerderijen op de aanvullende lijst van beschermde monumenten geplaatst. De boerderijen dateren uit de 18e en de 19e eeuw. In Rotterdam kwamen bovendien een 19e eeuws koetshuis op de lijst en uit de 17e eeuw daterende hekspijlers van de voormalige boerderij Muijden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 16