Een monument vol monumenten Ook de jeugd komt aan bod De jeugd wordt niet vergeten waar het geldt belangstelling te wekken voor onze monumenten, en zulks in het kader van M' 75. Dat er onder de jonge mensen interesse is voor ons culturele erfgoed is bekend, maar terecht heeft het bestuur van het Nationaal Comité M' 75 het nuttig ge oordeeld die belangstelling nog wat aan te wakkeren. De keuze is daarbij geval len op één manifestatie of beter op één project: Gouda, een monument vol mo numenten. Daaraan kan voorlopig gedurende een periode van vijf maan den - de jeugd (voornamelijk leerlingen van voortgezet onderwijs, inclusief vor mingsinstituten en eventueel leerlingen van de hoogste klas van het lager on derwijs) deelnemen door een bezoek aan de Pijpenstad onder deskundige leiding. De werkgroep E van NCM, die speciaal met manifestaties voor jeugd en onder wijs is belast, had gaarne meer willen doen, zo vertelde ons haar voorzitter, drs. G. van Leijenhorst, en er waren ook verschillende plannen. „Maar tijd en geld ontbraken om die allemaal uit te voeren. Misschien komt het er later nog van; in elk geval houden we de terzijde gelegde plannen in het achterhoofd", aldus de heer Van Leijenhorst. Het Gouda-project is afkomstig van de Stichting Beeldende Vorming met wie de werkgroep tot een uitstekende sa menwerking is gekomen. Het is een zgn. museumproject, waarbij de stichting ge tracht heeft niet uitsluitend de aandacht te richten op het historische bouwwerk als zodanig, maar vooral op het histo rische bouwwerk in relatie met zijn al dan niet historische omgeving. Tevens is aandacht geschonken, maar in min dere mate, aan het roerende monument. Het accent is daarbij komen te liggen op de 17e eeuw, meer specifiek op de periode rond 1660. De jongemensen worden langs de be langrijkste Goudse monumenten geleid, die uiteraard ook van binnen worden bezichtigd: het stadhuis, de Waag, de Agnietenkapel, het Zakkendra gershuisje, de Jeruzalemkapel, het Laza ruspoortje, het Weeshuis, het Willem Vroesenhuis, Huize Groeneweg (overge bleven kern van het voormalige mid deleeuwse Cellebroedersklooster, De Moriaan (pijpenmuseum), de Vismarkt, de Hofjes, torens, molens en een aantal woonhuisgevels. Natuurlijk is ook het Catharina-gasthuis (museum) in het project opgenomen. Van al deze monumenten is in het bij zonder de St. Janskerk attractief in die zin, dat de jonge mensen daar ook een monument in restauratie kunnen zien. In dit kader kan men ook beschouwen de tentoonstelling: hoe maakt men ge brandschilderde ramen en de vertoning van films. Het Gouda-project is niet regionaal, maar op het gehele land gericht en dat heeft de werkgroep geweten! Er hebben zich zo'n 23.000 leerlingen aangemeld. Het pijpen- en aardewerkmuseum „De Moriaan Mjj t Een verheugend grote belangstelling. Dat cijfer betekent overigens dat de grens van de capaciteit zo ongeveer is bereikt. Men denkt wel aan verlenging van deze manifestatie, maar dan zal er extra subsidie moeten komen. Dat zou natuurlijk wel erg gewenst zijn, maar op het ogenblik ziet het er niet naar uit, dat er meer geld op tafel zal worden gelegd. Het Gouda-project kost nu al f 70.000. In zekere zin is het bezoek aan Gouda gratis. Daarbij krijgen de deelnemers twee eenvoudig uitgevoerde brochures, de een handelende over de voornaamste monumenten, de andere over het Museum. Maar voor het minieme be drag van vier gld. kunnen de jongelui in het bezit komen van een heel fraai

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15