is erg veel veranderd: hier heeft het tunneltracé duchtig toegeslagen, met onder het Mr. Visserplein tussen de Mozes en Aaronkerk - de opmerkelijke pastorie van de paters Franciscanen aan de oostkant van de kerk moest verdwij nen en de zijn 300-jarig bestaan vie rende vermaarde „Tempel der Joden", de Port. Isr. synagoge. Daar waar eens de Markengracht liep en waar de Rapenburgerstraat was is nu de kale strook geofferd aan het verkeer, dat uit de IJtunnel de stad binnen komt stormen. Onder het nieuwe plein is een ingewikkeld stelsel van onderdoorgan gen, vanwaar men ook de tramhalte kan bereiken aangelegd op een brug boven de verkeerstunnel. Op het on derste niveau ontbreekt het niet aan auto's, op het voetgangersniveau is ge woonlijk slechts een akelige leegte. De auto's komen weer op de begane grond op het Jonas Daniël Meijerplein en bereiken al na enkele tientallen me ters de brug over de Nieuwe Heren gracht: ze komen dan in de Weesperstraat, die kille afstotende heir baan langs hoge grijze gevels, een bespotting van alles wat eens vol leven en bedrijf was in de drukke Weesperstraat - een oorlogsslachtoffer, laten we dat er wel aan toevoegen. Maar men kan moeilijk beweren, dat de Weesperstraat in zijn nieuwe gedaante ook maar iemand ooit dierbaar zal zijn. Het Weesperplein met onder de grond straks een groot metrostation waar de in aanleg zijnde oostlijn overstapmoge lijkheden moet bieden op een lijn die er wellicht nooit komt is bedorven door een reusachtig gebouw, een grote schoe nendoos naar het uiterlijk, met donkere wanden en donker glas een bakbeest gewoonweg, dat de afdeling psycholo gie van de Universiteit van Amsterdam huisvest. Die onbarmhartige volksmond, die niet lang hoeft te zoeken naar tref fende benamingen, doopte het „de doodkist". Onheilspellend En wat heeft men hier een paar hon derd meter verder uitgespookt als men door de Sarphatistraat gaande de Hoge Sluis overgaat? Op de plaats van heren huizen uit het eind van de vorige eeuw heeft men op de hoek Sarphatistraat (noordkant)-Amstel een veel te hoog kantoorpand van Utrecht Holland neer gezet, ook weer met een naar kartelig dakcontructie die bij de schoon heidscommissie wel zal zijn verbloemd onder een stroom van vreemde woorden 66 - maar het bederft de Amsteloever - toch ai niet zo vrolijk, vanwege het omineuze „gat in de Amstel" een onheilspellend afbraak-project. Dan het Frederiksplein met het nieuwe bruine gebouw van de Westland - Utrecht hypotheekbank en een nog lelij ker kantoorgebouw op de hoek van de Utrechtsestraat Het Frederiksplein dat lang de reputatie had het mooiste plein te zijn van de stad en dat de Nederlandse Bank, wel wetend dat het met zijn torenbouw en zijn traliewerk op de benedenverdieping heel duidelijk de straat en al wat daarover gaat uitsluit, heeft gesierd met een fontein. vallen zijn natuurlijk ook wel iets om van te schrikken. Dat heeft men in de jaren twintig ondervonden toen K.P.C. de Bazel aan de verbrede Vijzelstraat de op zichzelf bijzonder acceptabele bank- kolos voor wat toen de Nederlandsche Handel-Maatschappij was, neerzette. Dat is voor het bouwen in de grachten gordel wel een waarschuwing geworden al had men er eerder aan kunnen denken, na de bouw van het Kantoor van de Eerste Hollandse Levensverze keringsbank aan de Keizersgracht tus sen Westermarkt en Leliegracht Over bankgebouwen gesproken - hoe Zo'n bankgebouw lokt geen publiek iedereen blijft aan de andere kant van de verkeersweg tussen Weteringschans en Sarphatistraat, het bankgebouw be hoort tot een andere wereld, het is als het ware uit het plein getreden. Moeten we tenslotte nog niet naar een derde plein? Wat is er met het Haar lemmerplein gebeurd? De noordewind valt er naar binnen, één gevelwand die het vroeger een vriendelijk intiem ka rakter gaf als het oude wagenplein bij de Willemspoort is compleet verdwenen opgeofferd aan de wens om een grote verkeersweg ten zuiden van het spoor wegviaduct tot stand te brengen' op de plaats van de Haarlemmer Houttuinen. Ook hier weer een gapende leegte waar niemand zich op zijn gemak schijnt te voelen omdat men hem de vertrouwde beslotenheid van zijn stad heeft ontno men. Grote gebouwen die buiten de ver trouwde schaal van de grachtengordel 6. Het Aalsmeerder Veerhuis (midden), doodgedrukt door een bank-koios. Foto's: Sabel en Daniels. deerlijk is er ook misgetast door toe te laten dat een hoog gebouw voor de Bankgirocentrale werd neergepoot, vlak naast het bekoorlijke 17e eeuwse Aalsmeerder Veerhuis aan de Schinkel kade - een type huis, dat eens zeer talrijk was, maar waarvan dit Veerhuis nu de laatste representant is. En hoe wordt er soms ook, vrijwel aan het oog onttrokken, nog gedempt! Waar is ach ter dat lelijke Maupoleum die oude Houtkopersburgwal gebleven? Een schamel stuk grond is er voor in de plaats gekomen een miezerig parkeer- veldje. Maar de klaagmuur aan de Kal- verstraat is niet de plaats om over zulke zaken zijn beklag te doen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 14