Amsterdams „lelijke eendjes" I. De eens zo riante Kalverstraat in verval M 7J J. Th. Balk Ze hebben het niet voor niets „de klaagmuur" genoemd - een naam die spontaan aangeeft wat ook de „gewone man", gaande door de Kalverstraat er van denkt: een blinde muur boven een pui: de nieuwe winkel van Perry van der Kar, op het hoekje van de Enge Kapelsteeg en Neerlands bekendste winkelstraat. Een blinde muur met een krachtig horizontaal effect in een straat waarin de verticalen overheersen, een lijnenspel dat voor het oog de vreugde is van deze binnenstad. En denk maar niet, dat deze rare blinde gevel waar de blik van de voorbijganger telkens weer met wrevel aan blijft kle ven, een reliek is uit de dagen, waarin het mogelijk was om de gothische Nieu- wezijdskapel, op enkele meters afstand van dezelfde hoek, af te breken nadat de eigenaren eerst voor een doeltreffen de verwaarlozing van het monument hadden gezorgd. Neen, deze gevel is slechts een paar jaar oud een Welstandscommissie bewaakt met zorg wat er wordt gebouwd. En ziehier het onooglijke resultaat. Schieten we nu even schielijk de Begij- nensteeg door; via de Begijnensloot staan we dan weldra op het Spui. De hoek om en we zijn op het Singel, met de ingetogen gevels van de Garnalen- doelen en de joyeuze helderrode vroeg 17e eeuwse gevel van wat latere geslachten de Militiezaal zijn gaan noe men. Beide panden zijn in gebruik bij de Universiteitsbibliotheek die er naast, op de plaats waar jaren geleden de St. Catharinakerk stond, een nieuw gebouw bezit. Dat die nieuwigheid dan ook wel wil weten door elke aanpassing met de omgeving botweg te negéren. Als men eens op de brug van het Koningsplein gaat staan om de gevelwand aan de overkant te bekijken laat het zich amper geloven: willens en wetens werd hier een gebouw neergezet, luttele jaren geleden, dat ongezouten vloekt met de omge ving Ja, men lette op de hoogte, het steekt inderdaad niet met kop en schou ders boven de omgeving uit, zoals dat een kleine halve eeuw geleden geschied de, toen men gebouw Candida op de Nieuwezijds Voorburgwal neerzette gelukkig nog met bakstenen muren en niet in grauw beton. Maar terwijl de gevel van het nieuwe gebouw van de UB zich wat hoogte betreft aanpaste bij de omgeving werd met die nabuurschap verder op geen enkele wijze rekening gehouden: de lichtgekleurde gevel met de immens grote glasogen blikkert de beschouwer tegemoet, een pijnlijke plek in een gevelwand, die verder met zo grote zorg is gerestaureerd. Gruwel We noemden zojuist de Nieuwezijds Voorburgwal. De grootste vergissing is daar niet begaan met de bouw van kantoorgebouw Candida, daar omtrent de hoogte van het Nieuwezijds Kolkje, 63

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 11