Heemschut in actie Rijksweg 28 Ossenzijl Kolhorn 's-Hertogenbosch Leiden Van de penningmeester Huizenbeurs jonge enthousiaste medewerkster De Bond Heemschut steunde de actie van de Stichting Stichtse Milieufedera tie om de al in 1963 geplande Rijksweg 28 van Utrecht naar Amersfoort te torpederen. Wij hebben ons tot de Vaste Commissie voor Verkeer en Wa terstaat van de Tweede Kamer gewend om er op te wijzen, dat deze weg, die een afwisselend landschap van weide-, bos- en heidegebied zou doorkruisen - volgens de nu geldende normen - een onaanvaardbare aanslag op onver vangbare cultuurhistorische en natuur lijke waarden, zou betekenen. We her innerden de commissie o.a. aan de landgoederen Oostbroek en Vollenho- ve, waaraan een hoge zeldzaam- heidswaarde moet worden toegekend. Utrechtse Heuvelrug, Leusderheide en Oud-Leusden zouden door deze weg worden doorsneden. Bovendien zal door deze weg het leefmilieu worden aangetast. Aangedrongen is voor de uitvoering van het stuk De Bilt- Amersfoort geen gelden beschikbaar te stellen. Heemschut heeft zich tot B. en W. van de gemeente IJsselham gewend om te voorkomen, dat door verbetering van de provinciale weg T II en T 12, het intieme beeld van de toegang tot en de omgeving van de ophaalbrug in Ossen- zijl verloren zou gaan. Wordt de pro vinciale weg verbreed en rechtgetrok ken dan gaat de aantrekkelijkheid van het dorp Ossenzijl volledig verloren. De voorgenomen wegverbetering is ook niet nodig als de weg Wolvega-Kuinre weer voor het verkeer is opengesteld. In een brief aan B. en W. van de gemeente Barsingerhorn, waartoe het dorp Kolhorn behoort, heeft Heemschut er op aangedrongen de dorpskern van Kolhorn te doen inschrijven als beschermd dorpsgezicht. Kolhorn is in zijn totaliteit te vergelij ken met bijv. Hindelopen. Met een uitvoerig adres aan B. en W. van 's-Hertogenbosch heeft Heemschut zich verweerd tegen de plannen om Achter het Wild Varken een admi nistratiegebouw voor de secretarie te stichten. Een nadere bestudering van de situatie wordt gewenst geacht. Het plan zou diep ingrijpen in de monu mentale binnenstad. Restauratie van de vier huizen Achter het Wild Varken is meer arbeidsintensief dan nieuwbouw, meent Heemschut. Onze bezwaren worden blijkens een brief van B. en W. in antwoord op ons adres, niet door het college gedeeld. Zij zijn het weliswaar met ons eens, dat Achter 't Wild Var ken een aantrekkelijke straat is, maar het „beschermd stadsgezicht" reikt slechts tot de door Heemschut in ogenschouw genomen panden. De ge kozen uitgangspunten voor de nieuw bouw achten B. en W. dan ook alleszins verantwoord. Ernstige bezorgdheid heeft Heemschut tot uitdrukking gebracht in een brief aan B. en W. van Leiden met betrek king tot de plannen van C. en A. aan de Breestraat. Het behoud van de „mense lijke schaal" van de oude binnensteden, zo betoogde Heemschut, is voor ons welzijn van het allergrootste belang; reden waarom B. en W. terecht de status van „beschermd stadsgezicht" voorbereiden. Heemschut schreef niet te streven naar dode monumentale bin nensteden, ontdaan van elke menselijke activiteit, maar de Bond meent, dat de nieuwe activiteiten, zoals in het geval van C. en A., zich meer dienen aan te passen aan de aanwezige bebouwing en niet andersom dat de bebouwing moet wijken voor de gestandaardiseerde hoge verkoop-technische eisen van C. en A. Het pand Breestraat 127/129 acht Heemschut op zichzelf weliswaar geen bouwwerk van de grootste histo rische architectuur, maar deel uitma kend van de gehele gevelwand, dient het, mede uit een oogpunt van bescher ming van een stukje stadsgezicht, be houden te worden. Inmiddels heeft de gemeente toch besloten de minister van C.R.M. te verzoeken Breestraat 127/129 af te voeren van de aanvul lende monumentenlijst. De leden/donateurs en niet-indivi- duele leden, die de contributie/bij drage voor 1975 nog niet voldeden, worden vriendelijk verzocht dit zo spoedig mogelijk te doen. De betalingen van f 45,— contri butie blijken in sommige gevallen betrekking te hebben op het lid maatschap van twee leden (tweede lid gezinslid). Aangezien dit niet altijd duidelijk wordt opgegeven, is het noodzake lijk de ledenadministratie (de heer H. B. Bouwmeester) hieromtrent in te lichten, anders wordt de betaling beschouwd als contributie voor één lid. Bij de betaling van f 15,— contri butie is in enkele gevallen verzuimd aan te geven of dit betrekking heeft op een lidmaatschap van een lid van 65 jaar of ouder of op een lidmaat schap van een lid beneden 25 jaar. de Stichting „Ol Hoeskes Club" te Baflo (Gr.) biedt te koop aan onder verplichting tot restauratie: een 18e eeuws woonhuis aan de voet van de terp Baflo, een te beschermen dorpsgezicht. Restauratieplan aanwe zig. Informaties bij de secretaris: Drs. S. R. J. Heeg, Havenweg 7 te Baflo, telefoon 05950-2766. Het Heemschut-secretariaat te Amster dam vraagt op korte termijn een voor het typen van correspondentie enz. en het verrichten van eenvoudige administratieve werkzaamheden. Voor het goed uitvoeren van deze functie zijn ruime type-ervaring en gevoel voor' documentatie onmisbaar. Inlichtingen: Bond Heemschut, Nieu- wezijds Kolk 28, Amsterdam. Tel.: 020-225292.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 25