Op de lijst Den Haag en M 75 Met de instelling van een werkgroep hebben B. en W. de stoot gegeven tot liet ontplooien van een aantal activitei ten in het kader van M'75. Het wordt niet louter een gemeentelijke aangele genheid. Van verschillende particuliere kanten zullen eveneens activiteiten worden ondernomen. Zo heeft het Buurtschap '2005 (Denneweg en omge ving), dat al vaak van zich heeft doen horen, het voornemen een zomerweek te organiseren in het teken van het Europese monumentenjaar.'Binnenkort komt de restauratie van de Nieuwe Kerk (Spui) gereed en die zal dan ter bezichtiging worden opengesteld. De plannen van B. en W. omvatten o.m. een studieconferentie over historisch stadsschool! en verspreiding van mate riaal over Haagse monumenten op alle scholen. Hierbij zal waarschijnlijk de Haagse kunststichting voor de jeugd worden ingeschakeld. Op het Binnenhof zal een diashow worden gegeven: Glorie van het Bin nenhof. In de loop van de zomer zal het ge restaureerde oude stadhuis (Groen markt) in gebruik worden genomen. Bij die gelegenheid zal een boek verschij nen van de heer J.G. Herpel over de restauratie van dit markante gebouw. Gedurende de zomermaanden zullen er rondleidingen in het oude stadhuis worden gehouden. Het gemeente bestuur heeft verder een film laten maken over de Haagse monumenten. Er zullen voorts excursies worden ge organiseerd, waarvan de route langs een aantal monumenten zal voeren. Als herinnering aan M'75 wordt de uitgifte van een brochure „Monument Den Haag" voorbereid. Tenslotte omvatten de plannen de instelling van een pro jectgroep Inventarisatie Haagse monu menten. De kosten van de verschillende mani festaties worden op f 190.000 geraamd. Buiten het voorstel aan de gemeente raad is gehouden het plan om de oude Boterwaag (Prinsegracht) te restaure ren. Van deze restauratieplannen wordt overigens ook niet gerept. En toch zijn er ook nog wel historische panden, zoals dat in de onmiddellijke nabijheid van de Boterwaag, die al vele jaren, dringend om restauratie vragen. In het voorstel hebben we overigens eveneens gemist de aankondiging tot instelling van een gemeentelijk bureau voor de monumentenzorg, waarvan on geveer een half jaar geleden sprake was. v.d. W. Opnieuw is een aantal monumenten van verschillende aard op de voorlopi ge monumentenlijst geplaatst. Daar is in de eerste plaats de Israëlische be graafplaats te Muiderberg, die in 1640 is aangelegd. Op het oudste deel van de begraafplaats staan twee marmeren tomben in Lodewijk XVl-stijl (1729). In 's-Graveland kwamen op de lijst het Kaatshuis, een huis naast het voormali ge raadhuis, twee boerderijen, een he renhuis en een wasserij, die dateert uit 1750. In Ankeveen kwamen op de lijst vier huizen, een boerderij en het voor malige rechthuis; in Kortenhoef even eens het rechthuis, en voorts twee boer derijen, twee huizen en de hervormde pastorie. In Elshout, West-Souburg, op Marken en in Koog aan de Zaan kwamen even eens huizen op de lijst. In Rossuni, 's-Gravenmoer, Soest, Erichem en in Sommelsdijk zijn een aantal boerderij en beschermd. In laatstgenoemde plaats gaat het om de in 1672 gebouw de hoeve „Lust en Last". In hoofdzaak vanwege het speelwerk van het orgel, in 1794 gebouwd door J.P. Schmidt is de kerk van Borsele op de lijst geplaatst. Er is ook nog eén aanvullende ont- werplijst verschenen, waarop zes wo ningen in Zwartsluis, de huizen „Ove- rengli" en „Hinkeloord" in Wageningen en een huis in Sloten. Als boerderijen kwamen voor bescherming in aanmer king de „Morsehoef" in Erp, „de Ach terste Molenhove" in Epe en een hoeve in Eibergen. In Eibergen tenslotte kwam de 18e eeuwse Spinnekopmolen op de lijst. Vanwege het in 1827 door Wander Beekers gebouwde orgel, dat een kast heeft met houtsnijwerk in Lodewijk XVI-vormen, is de kerk van Vinkeveen op de aanvullende ontwerplijst ge plaatst. Het statige herenhuis „Holland" te Baarn, uit de derde kwart van de 19e eeuw is met koetshuis en stal, waarvan de paardeboxen in ijzer gegoten paar- dehoofden en originele ruiven bezitten, eveneens op de lijst gekomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24