Evenementen i Landschapsparken en nationale parken i M 75 I\ n YYW nen. Er zijn nu twintig gebieden, die in aanmerking komen eveneens tot natio naal park te worden aangewezen: Vlieland (4000 ha), Terschelling (12.500 ha), Schiermonnikoog (4300 ha), Diever-Appelscha (inclusief het landgoed Berkenheuvel: 5200 ha), Dwingelo-Ruinen (3400 ha), Ooster- en Westerzand bij Havelte (1200 ha), de Weerribben (3100 ha), Haarlerberg- Holterberg (4000 ha), Montferland (1900 ha), Ameringse Berg (1700 ha), Duinen van Texel (35.000 ha), Kenne- merduinen (uitbreiding 2200 ha), Dui nen van Schoorl tot Wijk (6800 ha), de Zilk -Noordwijk (2000 ha), Grevelingen (1 100 ha), Biesbosch (12.000 ha), Stra- brechtse heide (2300 ha), Loonsche en Drunensche duinen (2750 ha), Grote Peel (1650 ha) en Meijnweg Z.L. (1450 ha). Met de instelling van een nationaal landschapspark wordt geprobeerd een zo gevarieerd mogelijk landschap te behouden. In een dergelijk gebied, dat veel groter (tenminste 10.000 ha) moet zijn dan een nationaal park, zal de voortschrijdende aantasting van natuur en landschap een halt worden toege roepen. Omdat nog geen beslissing is genomen over de beheersvorm zijn voorlopig vijf proefgebieden aanbevo len: N.W. Overijssel, Waterland, het gebied rond Winterswijk, de Veluwe en een deel van Limburg. 24 maart: MIDDELBURG. Stadhuis; première van de film over restauratie- en ver nieuwingsactiviteiten in de Middel burgse binnenstad. Paasvakantie en daarna: ZUTPHEN. Monumenten-puzzletochten; deelne mers trachten monumenten op te spo ren met behulp van foto's van frag menten. De VVV organiseert wande lingen aan de hand van een speciale stadskaart met afbeeldingen en beschrijvingen van plaatselijke monu menten. maart: HARDERWIJK. Oprichting van een „Rechtspersoon Stadsherstel", die tus sen de wal en het schip gevallen pand jes met door Harderwijkers bijeenge brachte gelden wil restaureren en doen bewonen. I april: Sluitingsdatum van de termijn voor De staatssecretaris van CRM heeft aan de Tweede Kamer een Nota betreffen de de relatie landbouw en natuur- en landschapsbehoud toegezonden. Voor gesteld wordt, rekening houdend met de internationale opvattingen omtrent nationale parken, een systeem van par ken, die primair in verband met hun natuurwaarde dienen te worden veilig gesteld en die geen (o.m. landbouwkun dig) in cultuur en in exploitatie zijnde gebieden omvatten, én nationale landschapsparken, waarin ook land bouwgronden en woonkernen kunnen voorkomen. Bij de bescherming van landschappen is het niet de bedoeling de exploitatie van landbouwgronden stil te leggen of de economische positie van de plaatse lijke bevolking te verslechteren. De re gering wil de tegenstelling tussen de agrarische belangen en de belangen van het natuurbehoud zien te overbrug gen. Daarom zal de schade die boeren kunnen lijden, worden vergoed. Boven dien zullen de boeren een financiële tegemoetkoming krijgen voor wat zij doen om de natuur in stand te houden. Voor de realisering van nationale par ken en nationale landschapsparken is in 1976 tien miljoen gld. beschikbaar. In 1978 zal dit bedrag oplopen tot ca. twintig miljoen. In totaal is in de meer jarenraming van het kabinet Den Uyl f 150 milj. beschikbaar. Op het ogenblik telt Nederland slechts drie nationale parken: de Hoge Veluwe, de Veluwezoom en de Kennemerdui- aanmelding van werkstukken in na tuursteen ter mededinging om de „Na tuursteenpenning", beschikbaar gesteld door het Bedrijfschap voor het Na- tuursteenbedrijf. Aanmelding dient te geschieden bij dat Bedrijfschap, postbus II, Rijswijk 2109. De „Na tuursteenpenning" wordt tussen half augustus en begin oktober in Zeist uitgereikt. 4 en 5 april: MIDDELBURG. Concertzaal. Postze geltentoonstelling met bijzondere na druk op monumenten. 4 april: DEN HAAG. Madurodam. Officiële heropening door Z.K.H. Prins Claus. Dia-klankbeeld gedurende april; gehele seizoen expositie in de pergola. U april: PTT. Uitgifte zomerpostzegels 1975: Monumentenjaar-serie. VLL-'M 75 16 april: ROLDUC. Studie- en discussiebijeen komst over kunsthistorische en archi- tectonisch-planologische aspecten van de monumentenzorg. 16 april t/m 20 april AMSTERDAM en plaatsen om het IJSSELMEER. Varend zesde wereldcongres onder dubbelmotto „Monumenten en vlaggen Amsterdam 700 jaar" van de Interna tionale Federatie van Vlaggenkundi- gen-Organisaties (F1AV). Inlichtingen: Brink 36, Muiderberg 1235; tel. (02942) 1470. april HARDERWIJK. Monumenten-vosse- jacht voor iedereen; inlichtingen: VVV. april: MIDDELBURG. Bevestiging van aan duidingsbordjes op monumentale ge bouwen en in historische straten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23