Diakoniehuisjes in Grouw gerestaureerd De Monumenten-Stichting „Idaardera- deel" heeft sedert haar oprichting in 1970 een nuttig stuk werk kunnen ver richten tot behoud en versterking van de oude kern van Grouw. Behalve dat zij een drietal woningen liet restaureren, gaf zij vele adviezen aan zakenmensen en bewoners van oude panden, inzake raam blinden, schoorsteenkappen, kleuren, bestratin gen, stoepen, hekken, enz. In de Wijde Steeg werd door haar be middeling een fraaie gevel met 18e- eeuwse Vlaamse top gerestaureerd. Aan de Bird werd hulp verleend bij het herstel van stormschade aan een fraaie Friese boerderij. Hoogtepunt was na een 4-jarige werk zaamheid de oplevering van de twee gerestaureerde armenhuisjes uit de 2e helft der 18e eeuw aan de Kerkstraat no. 48 en 49, ter plaatse beter bekend als het huis van Hoeke Roelsma aan het Oerhaelspaed. Onlangs kwam een 50-tal genodigden en belangstellenden bijeen om op straat een toespraak van de hoofd inspecteur-directeur van de Arbeids voorziening in Friesland te beluisteren, ter gelegenheid van de overdracht van de sleutel aan de nieuwe bewoonster, mejuffrouw J. Sytema, hoofd Stich ting Gezinszorg Midden-Friesland. Dank zij de zorgelijke toestand op de arbeidsmarkt kon met behulp van een flinke A.C.W. (aanvullend civiel tech nische werken)-subsidie de restauratie in augustus 1974 ter hand worden ge nomen. In overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd het gehele casco intact gelaten, zod^t de noordgevel in zijn scheve stand gelaten is. Door van twee eenkamerwoningen, welke oorspronkelijk als diakoniehuis jes zijn gebouwd, één huis te maken was het mogelijk tot een zeer comfor tabele woning te geraken. Op de begane grond bevindt zich een flinke woonkamer van 28 m2 met een originele bedwand (nu als kasten inge richt) en een houten hangschouw met schilderstuk. De. oude gang is belegd met geglazuur- Diakoniehuisjes voor en na restauratie. de plavuizen. Twee schoorsteenkappen, twee toege voegde dakkapellen, een stoepje van gele Friese klinkertjes met houten stoeppaaltjes en ossebloed rood geschilderde gevels geven dit hoekje van Grouw weer die atmosfeer onder de schaduw van de oude 12e-eeuwse tufstenen St. Pieterkerk en toren. De totale kosten met inbegrip van centrale verwarming en architectuur bedroegen f 83.000,—, waarin een sub sidie van ongeveer f 50.000,— is ver leend. 55

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 21