m tweede helft van' de 16e eeuw is ge bouwd en waar de situering is van Shakespeares drama Hamlet. De stad heeft een bijzonder goed bewaard ge bleven historisch centrum met ca. 350 huizen, die rond twee kerken staan. Ook is Elseneur de poort naar het Scandinavische schiereiland. Tenslotte wordt Elseneur meer en meer een deel van het Kopenhaagse gewest met alle infrastructurele complicaties, die dit meebrengt. De voornaamste reden om Elseneur uit te kiezen als pilot-project is het besluit van de gemeenteraad uit 1972 om de druk op het centrum te wing. Deze situatie biedt de mogelijk heid tot een intensieve recreatie-activi teit voor de streek van Lejre-Ledre- borg. Maar dit zal alleen mogelijk zijn als de streek haar karakteristieke trek ken bewaart en het regionale plan in zijn opzet niet wordt aangetast. De culturele aspecten boerenhoeven, landhuizen, dorpen - moeten behouden worden, maar 't moeten wel levende elementen in het kader van land- en bosbouw blijven. Christiansfeld is een stadje in het Deense deel van Sleeswijk; het telt '2000 inwoners. De Raad voor histo- in Nederland) gesticht, maar ook in Amerika, West-Indië en op Groenland. In dit licht kan Christiansfeld als een werkelijk internationaal waardevol project worden beschouwd. Opvallend is, dat de meeste Moravische gemeenschappen in hun stadsplanning en architectuur grote overeenkomst vertonen. De gebouwen vertonen zeer duidelijke sporen van de Centraal-Eu- ropese afkomst van de geloofsovertui ging der Hernhutters. Rehabilitatie van de Deense vestiging in Clnistansfeld is voor de gemeenteraad een zeer belang rijke aangelegenheid. Particulier initiatief De totstandkoming van de eerste wet tot behoud van de natuur en de wet op de bescherming van gebouwen is on getwijfeld aan particulier initiatief te danken of beter nog aan de inzet van particuliere organisaties, zoals de Deense Unie voor het behoud van de natuur en de Vereniging tot bescher ming van oude gebouwen. In de tegen woordige maatschappelijke ontwikke ling was het optreden van beide orga nisaties te vergelijken met dat van ac tie-groepen. Zonder hun inspanning zouden de problemen nauwelijks een punt van discussie in het Deense parle ment hebben uitgemaakt, of pas vele jaren later. Van recentere datum is de Federatie van Deense organisaties, die bescherming van gebouwen, natuur, enz. als doel hebben. De federatie is een overkoepelend lichaam, waarvan onge veer 65 particuliere verenigingen, verspreid over het gehele land, deel uitmaken. Met de federatie is verbon den het Fonds voor de bescherming en het onderhoud van het cultureel erf deel. Wij zijn bijzonder nieuwsgierig welke resultaten dit fonds zal bereiken. Want zelfs indien de Denen individueel in hun organisaties belangstelling blij ven behouden voor de monumenten zorg en de natuurbescherming, dan nog is het een feit, dat tot nu toe de over heid - rijk en gemeenten - het geld voor bescherming, restauratie en be houd ter beschikking heeft gesteld. Een particulier fonds, zoals het hiervoor genoemde, zou echter wel een stimu lans, vooral voor de plaatselijke over heden, kunnen zijn om hun inspanning tot behoud van het Deense architecto nische en culturele erfdeel in een har monisch geheel te vergroten. verlichten door een tweede (modern) centrum ten zuiden van, de stad te creëren en door tachtig pet. van de huizen in het oude centrum aan een rehabilitatie te onderwerpen. Het oude centrum heeft belangrijke monumen ten, waardoor de ingewikkeldheid van de beschermingsproblematiek wordt geïllustreerd. Zoals Elseneur een schoolvoorbeeld is van de problematiek, waarmee een ste delijk gebied heeft te maken, zo is de streek van Lejre-Ledreborg een school voorbeeld van de problematiek in een landelijk gebied. De onderhavige landstreek ligt in de buurt van Roskil- de, en boogt op een groot aantal over blijfselen van de Deense historie. In de opzet van het regionale plan voor Ko penhagen is de streek van Lejre-Ledre borg bestemd als het meest zuidelijke deel van het regionale natuurpark. Het ligt intussen ook dicht bij gebieden die bestemd zijn voor stedelijke bebou- 6. Menhirs in cle vorm van een Vi kingschip nabij Lcjre rische gebieden stelde in 1966 een lijst op, die een leidraad vormde voor de beschermende stadsplanning. De ont wikkeling daarvan verloopt tot nu toe bevredigend. De betekenis van dit pro ject ligt veruit in de culturele en de architectionisch-historische aspecten en in de waarde die men hecht aan de geschiedenis van het desbetreffende gebied in samenhang met het heden daagse stadsleven. Christiansfeld werd in 1772 gesticht als een (Moravische) gemeenschap van Hernhutters. Derge lijke gemeenschappen werden toenter tijd in vele N.W. Europese landen (o.a.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 20