MH door: Ove Nissen De schrijver van dit artikel, Ove Nissen is belast met de internatio nale betrekkingen op het Deense ministerie voor milieu-zaken. Dit ministerie houdt zich o.m. bezig met de bestrijding van de milieu-veront reiniging, stads- eh landontwikke- ling, monumentenzorg en de zorg voor het landschap en de openbare bossen. De heer Nissen is lid van het Internationale organisatie-comité voor het Europese Monumentenjaar '75 en hij is verder voorzitter van de commissie, die in het najaar de ten toonstelling in Amsterdam voorbe reidt. ~JSsÉHS£v 50 Het kan zijn, dat Denemarken en Ne derland voor buitenlanders sommige gelijke kenmerken vertonen, welke kun nen leiden tot overhaaste conclusies wat betreft de topografie van beide landen. Denemarken en Nederland zijn beide klein in oppervlakte, ze liggen in de gematigde kustzone in N.W. Europa en beide landen zijn vooral bekend Om hun efficiënte landbouw. Deze overeen komsten kunnen zwaar wegen als men naar het internationale beeld van de twee landen kijkt. Maar er zijn typische kenmerken, die veel belangrijker moe ten worden geacht en niet het minst die in het kader van de historie en daarbij vallen de verschillen meer op dan de overeenkomsten. Al zijn beide landen klein, dan nog .is de oppervlakte van Denemarken 30% groter dan die van Nederland. Daarentegen heeft Dene marken slechts vijf miljoen inwoners tegen Nederland ca. veertien miljoen. Het verschil in bevolkingsdichtheid (J 10 tegen 380 inw. per km2) is dus groot. Waarschijnlijk heeft deze ver houding in bevolkingsdichtheid door de eeuwen heen zo bestaan. In elk geval zijn de gevolgen van het verschil in bevolkingsdichtheid in deze tijd ge makkelijk waar te nemen. Gedurende meer dan duizend jaar is Denemarken een verenigd en relatief gecentraliseerd koninkrijk geweest met een sterke bevolking van hereboeren; gedurende 175 jaar (1670-1849) was Denemarken een absolute monarchie, die - hoewel verlicht - waarschijnlijk meer gecentraliseerd was dan het abso lutistische Frankrijk. Het feit, dat in Denemarken tot het einde van de 17e eeuw feitelijk geen bourgeoisie bestond, is oorzaak, dat in dit land de wereldse architectuur, zoals die zich. elders in de steden van de Middeleeuwen en de Renaissance ont wikkelde, vrijwel ontbreekt. In elk geval treft men er in Denemarken minder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 16