dien sociale en economische problemen op. Vooral in de kleine plaatsen wordt, bij het wegvallen van dijkpanden en het „verplaatsen" van bewoners, het leven grondig verstoord. Dan is er het verlies aan natuurwe tenschappelijke waarden, wattrover de brochure zegt: „Door de uit te voeren werken zal de zeer bijzóndere dijkflora op veel plaatsen verdwijnen. Daarnaast zal een groot aantal wielen, killen, poe len en gaten, moeraslandjes, grienden en rietvelden worden gedempt of aan gevuld". Dat is voor de flora een groot gemis, maar vooral ook voor de vogels die in de vaak moeilijk toegankelijke terreinen een ideale broed- en rustplaats vinden. Dit alles betekent tegelijk een groot verlies aan landschappelijke waarde. De brochure: „Die waarde wordt in het rivierenland op vele plaatsen bepaald door vooral een kleinschalig patroon op en langs de dijken, dat op bijzondere wijze con trasteert en tegelijk harmoniseert met het. grootschalig patroon van de rivier met de uiterwaarden en/of binnen- dijkse komgronden. Dit kleinschalig patroon zal door de verbeteringswer- ken geheel worden doorbroken". In dit verband wordt gewézen op de gevolgen voor het landschap op en bij de al verzwaarde Waaldijk tussen Weurt en Druten. Tussen Loevestein en Brakel zijn die gevolgen nog erger. Op dat kale, rechtlijnige en eentonige dijk vak valt (en ook dat is onderdeel van de problematiek) voor de recreant niet veel meer te beleven. De dijkverzwaring haalt voor de recreant de verrassingen weg. In de nieuwe situatie mogen ze al evenmin terug verwacht worden, omdat begroeiing en bebouwing van de verzwaarde dijk worden geweerd. De dijk wordt een los en zakelijk element in het landschap, de samenhang met de omgeving is weg. Dat betekent dat de dijkverbetering voor de recreatie ook al Dijkverzwaring in Brakel. Wat er, geheel volgens de technische richtlij nen, aan de óiide dijk wordt toege voegd is bepaald niet niks. 2. Nog een beeld van Brakel: Op dit punt inoet de bebouwing aan weerszij den van de dijk geheel verdwijnen. 3. Het oude gemeentehuis van Brakel. Het valt aan de dijkverzwaring ten offer, zij het dat om het behoud ervan fel gestreden wordt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 13