Aanslag op rivierengebied Het unieke Nederlandse rivieren gebied wordt bedreigd met een zodanig grove aanslag, dat het sterk aan karakter en waarden zal inboeten. Dit grote gevaar ligt besloten in de plannen tot verbe tering van de dijken. Daarbij gaat het primair om verzwaring van de waterkeringen, al of niet in combi natie met gelijktijdigeverhoging. De verzwaring wordt, volgens de geldende normen en technische richtlijnen, uitgevoerd in een vorm die van het in de loop der eeuwen gegroeide beeld langs de rivieren weinig heel laat. Daartegen rijst hoe langer hoe sterker verzet, met als inzet vragen zoals: Waar is' Nederland eigenlijk mee bezig? Waar stoelt het op? Is dit allemaal nu wel zo nodig en verantwoord? Die vragen (en ook ook niet mis te verstane antwoorden) vindt men terug in een boekwerkje „Rivier dijkverzwaring een aanslag op het landschap". Het is een geza menlijke produktie van de Stich ting Natuur en Milieu en de Gel derse Milieuraad, waarin op ver helderende wijze de problematiek in haar totaal onder de loep wordt genomen. Gegevens in dit artikel zijn ontleend aan dit boekwerkje (hierna te noemen „de brochure") en geplaatst in een kader van ei gen kanttekeningen. 46 Binnen het stelsel van de Rijn (en daar gaat het hier 0111) ligt 700 km aan bandijken. Daarvan moet, volgens de door Rijkswaterstaat geïnjecteerde plannen, 550 km worden verzwaard. Over een lengte van 50 tot 80 km is dit werk reeds klaar, op andere punten is men druk bezig en weer elders is de voorbereiding in volle gang. Het is een operatie van een gigantische omvang, uit te voeren in een betrekkelijk korte tijd. Deze primair technische operatie zal er, aangenomen dat alles doorgaat, toe leiden dat de dijken worden bedol ven onder een (zwaar) standaardprofiel. Dijken, die in de loop der eeuwen als hel ware onder mensenhanden zijn ge groeid en fraai liggen ingepast in het landschap. Men verhoogde en versterk te in het verleden als dat nodig was na een overstroming en men deed dat zoals de situatie ingaf. Vandaar ook, dat het patroon van de oude dijken zo verschilt èn zo boeiend is. De oude dijken worden nu weer eens verzwaard en wel zodanig dat het al lemaal hèèl veilig wordt in het rivie rengebied. Maar de klemmende vraag is: Wat kost dat? Daarbij gaat het zeker niet alleen om het geld, zij het dan dat de kosten van de gegeven verzwaring bij benadering reeds op 500 miljoen worden geschat. Er is veel meer in het geding. De brochure: „Voor deze dijkverbetering in het rivierengebied zullen circa 1500 tot 1600 panden af gebroken moeten worden. Dit betekent dat een aantal dorpskernen ernstig worden verminkt. Buiten de dorpen zullen vele honderden huizen tegen de vlakte gaan. Hieronder is een vrij groot aantal panden dat op de monumenten lijst voorkomt. Hoewel aan de overige te slopen panden veelal geen nauwkeu rig aan te wijzen monumentale waarde kan worden toegekend, vormen zij toch (vooral in groepjes) zeer karakteristieke elementen in het landschap. Zij weerspiegelen een eeuwenoud leefpa troon en zijn, alszodanig wel degelijk van cultuurhistorische betekenis". Er zijn ook gevallen waarin de dorpskernen zullen worden gespaard door omlegging van de dijk. „Maar ook dan is er sprake van verlies", zo stelt de brochure, „doordat de directe en histo risch bepaalde binding tussen het dorp en de rivier door de nieuwe dijk wordt afgesneden. Hetzelfde geldt voor de historische rivierfronten van enkele ste den die achter de dijk komen te liggen. Schoolvoorbeelden van groot verlies aan dorps- en stedeschoon zijn te vin den in Brakel, Zuilichem, Haaften, Doesburg, Welsum, Veessen en Deven ter". Het gaat, hoe dan ook, om forse ingrepen. Zo moet in Brakel maar liefst de helft van de kern voor de nieuwe Waaldijk wijken, terwijl Welsum en Veessen als het ware van de kaart zijn geveegd. De ingrepen roepen boven-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 12