3$ MISS structuur, dus de straatbreedte mag niet gewijzigd worden. Bij rehabilitatie zal de bebouwingshoogte dan ook nauwlettend moeten worden bekeken, hoewel een goed gedetailleerd gebouw, dat past in zijn omgeving, buiten een dergelijke norm mag vallen. Het ligt in de bedoeling hier een schets te geven van mogelijk herstel van de Jordaan. Naast bovengenoemde algemene stede- bouwkundige gegevens wil ik hier de woonhuizen meer individueel bekijken. Op afbeelding 2 ziet men drie typische Jordaanhuizen. Alle waarschijnlijk met een eigen gebruiksgeschiedenis. Het ene huis kan door één eigenaar zijn bewoond, het andere door drie gezin nen en het derde kan deels be drijfsruimte deels woonruimte zijn ge weest. Wat direct in het oog springt, is de individualiteit van elk pand, hoewel ze in het algemeen gelijk van vorm zijn. Ook is het een feit, dat de huizen veelal het eigepdom zijn van kleine particulie re eigenaren, die deze huizen vaak niet goed kunnen (lage huuropbrengst) of willen onderhouden. Er is een aantal woningen, die bouw vallig tot zeer bouwvallig zijn en daar door niet bewoond worden. Vaak volgt dan slopen en er ontstaat een open terrein, al of niet afgesloten door een muur. Deze toevallig ontstane terreinen kunnen wederom bebouwd of als open speelplaats gebruikt worden. Deze laatste toevallige speel- en park- bestemining zou ik zoveel mogelijk willen voorkomen. Het zou beter zijn als de oorspronkelijke omwalling van de stad (Marnixstraat) hiervoor bestemd zou worden. Ook voor bijzon dere voorzieningen en voor goed open baar vervoer zou deze ring gebruikt kunnen worden. Dan zou de huidige kazerne-achtige architectuur langs de Marnixstraat ver vangen kunnen worden die eigenlijk een te nauwe en strakke omknelling van deze buurt is - en plaats kunnen maken voor deze groene long. Er ontstaat dan een prachtig park tussen de 19-eeuwse woonwijken en de Jor daan. Beide gebieden met een grote bebouwingsdichtheid. Stedebouwkun dig zou dit park een aansluiting zijn op de andere niet bebouwde resten van de omwalling: de Haarlemmerpoort; Rot terdammer Brug; Raampoort; le We teringplantsoen; enz. (afb. 3) Een der gelijke verandering van wallen in park met een geweldig resultaat zien wij b.v. 44 in Wenen. Hoofdzakelijk in de laatste Afb. 3: Raampoort Afb. 4: Relatie wonen binnenterrein Afb. 5: Wat afbraak kan onthullen foto's: Sabel en Daniels - «gp." 40 jaren zijn de binnenterreinen volge bouwd. Dit is één van de aspecten die de bewoonbaarheid van dit gebied be dreigt. Door de binnenterreinen niet volgens een starre achtergevelrooilijn, maar met fantasie, inzicht en voorzichtigheid open te maken zijn levendige architec tonische resultaten te bereiken. Deze terreinen worden dan bij het wo nen betrokken, waarmee dan aan de behoefte aan groenvoorziening en speelruimte bij de woning wordt vol daan. Dan wordt het wonen in de binnenstad voor gezinnen weer aantrekkelijk. De afmeting van het eigen terreintje doet minder ter zake. De beschikking er over is het voornaamste. In mijn werk ben ik met twee duidelijk verschillende oplossingen van een bin nenterrein bezig geweest. In beide ge vallen waren de terreinen geheel volge bouwd. In dergelijke bebouwing vindt men soms originele achterhuizen, die, door ze te herbouwen, een goede aan leiding kunnen zijn om een semi-open- baar terrein te realiseren. De nu nog aanwezige hofjes zijn een duidelijk voorbeeld. Als men in zo'n ruimte komt, dan valt de rust en de totaal andere wereld direct op. Er wordt een kans gemist, indien er strak aan de geplande achtergevelrooilijnen de hand wordt gehouden. In het geval van het Claes Claesz-hofje is een woonhuis op het binnenterrein her bouwd. Door dit huis is een veel inte ressantere architectonische oplossing verkregen. Daarnaast geeft het bewonen van dit huis een grote voldoening. Het lawaai van de straat is nihil, de kinderen heb ben een veilige speelruimte en de beslo tenheid van deze ruimte vraagt om onderling contact. In het andere geval (afb. 4) een huis, dat uitgebreid was met een werkplaats die de tuin geheel in beslag nam. Er is een kleine tuin terug gebracht, terwijl op een verdieping een terras is aangelegd, zodat het binnen terrein op verschillende wijzen bij het huis betrokken werd. Aan de voorkant van dit huis aan de gracht speelt zich de drukte van het binnensta,dsleven af. Een andere zorg zijn de open gaten in de gevelwanden. Vanzelfsprekend moe ten de gaten in de grachtenwanden volgebouwd worden. Door verkeerd volbouwen van de gaten in de straatjes zou er een gevoel kunnen ontstaan van een overvolle buurt. Men is dan gauw geneigd deze opengevallen gaten te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 10