Nederland restaureert Niettemin willen we bij die uitspraak van Brielies burgemeester toch nóg een enkele kanttekening maken. Bij de bespreking van de begroting van het ministerie van CRM in ons december nummer hebben we onze grote teleur stelling uitgesproken over het ontbre ken van een extra impuls aan de monu mentenzorg in M'75. Weliswaar is er f 23 miljoen meer uitgetrokken, maar dit bedrag is in feite niet meer dan het inhalen van een achterstand in het ver leden veroorzaakt. Dit laatste in aan merking nemende, was onze kritiek op de tegenwoordige bewindsman van CRM misschien niet helemaal billijk. Erkend moet worden, dat hij in elk geval zijn ambtgenoot van financiën heeft weten te overtuigen, dat de rijks overheid aan die achterstand iets moest doen. Dat dit is gebeurd we geven het gaarne toe mag op het credit van mr. Van Doorn en zijn ambtenaren worden geschreven. Maar ons bezwaar blijft, dat een extra impuls ter gelegenheid van M'75 ont breekt. Er is nog een „stuwmeer" van zo'n tweehonderd miljoen. En daaraan wordt weinig gedaan. Dat vervult ons met grote zorg. Het was om die reden, dat we in het decembernummer tot ernstige kritiek op het overheidsbeleid ten opzichte van de monumentenzorg kwamen. En we staan daarin niet alleen. Ondanks M'75 ziet de toekomst voor het verleden er somber uit. v. d. W. Het ziet er naar uit, dat M'75 voor ons land inderdaad een actief monumen tenjaar zal worden. Uit alle provincies bereiken ons berichten over voorge nomen of in uitvoering zijnde restaura ties, deels geïnspireerd door M'75. De mogelijkheden om te restaureren zijn weliswaar nog steeds beperkt door het ontbreken van de benodigde gelden, maar in het kader van de werkloos heidsbestrijding zien verscheidene gemeentebesturen toch een kans. Intussen worden ook plannen van wat oudere datum in daden omgezet. Zo nadert de restauratie van het Tollens huis te Rijswijk Z.H. haar voltooiing. In het Tollenshuis zal een museum worden ingericht. De restauratie ge schiedt naar een ontwerp van architect Jan Walraad uit Brielle. In Doesburg is een plan in behandeling voor de restauratie van Veerpoort- straat 11een particuliere aangelegen heid. Bezig is men in dit stadje ook met de hoek van de Meipoortstraat en de Meipoortwal, het dubbelpand Veer- poortstraat 23/25 en het dubbelhuis Kosterstraat 20/22. In voorbereiding zijn plannen tot restauratie voor de vervallen panden Philip Gastelaarstraat 7, 9 en 9a en het voormalige hospitaal aan de Kosterstraat, dat omgebouwd zal worden tot drie woonhuizen. Ten slotte wordt gedacht aan restauratie van het huis Veerpoortstraat 40. Feite lijk zouden nog meer panden gerestau reerd dienen te worden, maar daarbij gaat het om particulier bezit en dat betekent in de meeste gevallen geen geld. In Arnhem is men actief in dé Bakker straat, maar ook hier gaat het voor namelijk om particulier bezit, hetgeen een belemmering vormt voor restaura tie. In Soest kwam, dank zij particulier initiatief de restauratie gereed van de oude herberg „De drie ringen", bekend uit het boek van Jacob van Lennep: Ferdinand Huyck. Een 18e-eeuwse pomp is herbouwd. In de pfovincieoGroningen staan op de voordracht gerestaureerd te worden de Néd. Herv. kerk té Oudeschans, een pand aan de Voorstraat te Nieuwe- schans, de borg „Nienoord" in Leens, een pand aan de Wijkstraat in Appinge- dam en de Menkemaborg te Uithuizen. Een gedeeltelijke restauratie ligt in het voornemen voor de Ned. Herv. kerk te Wedde. Voorts zullen koetshuis en grachtmuren van de borg „Verhilder- sum" te Leens worden hersteld. Voor restauratie van de korenmolen De Vlijt in Diever zijn de subsidies van de verschillende overheidsinstanties toegezegd. Het staat echter niet vast of deze subsidies voldoende zullen zijn. In Schoonebeek is begonnen met de herbouw van de oude koeherdershut de Hekmans Boo. De restauratie van de Wilms Boo in Nieuw-Schoonebeek is bijna klaar. Beide koeherdershutten worden uniek voor ons land genoemd. In Amersfoort wordt gewerkt aan de restauratie van het pand Breestraat 76. Het is aangekocht door het museum Flehite. Oorspronkelijk was het een voorname patriciërswoning, later werd het een tabakspakhuis. Men hoopt de restauratie nog dit jaar te kunnen vol tooien. De Ned. Herv. kerk in Lienden is hard aan restauratie toe. Aannemers en vrij willigers hebben zich bereid verklaard de eerste aanzet aan de restauratie te geven door de pleisterlaag weg te bik ken. Daarna zal de architect D. Wijma pas kunnen nagaan wat er te restau reren valt en hoe dat zal moeten ge beuren. In beginsel hebben rijk, pro vincie en gemeente al subsidies toege zegd. Het gebouw dateert vermoedelijk uit de 1 le eeuw en was oorspronkelijk een basilieke kerk. In Elsloo is men druk doende met de restauratie van een aantal tot be schermd dorpsgezicht verklaarde pan den aan Op de Berg. Twee percelen daarvan zullen het streekmuseum huis vesting gaan verlenen. In het kader van de werkloosheids- bestrijding-financiering zal het uit 1598 daterende raadhuis in Spanbroek worden gerestaureerd. De Stichting Vrienden van de Gelderse Molen heeft het voornemen de sinds lang onttakelde molen De Kroon in Klarendal te restaureren. Enkele bij behorende gebouwtjes, zoals de paar- destal, zullen mede in het plan worden opgenomen. Het is de bedoeling De Kroon tot lesmolen te maken. Het vorenstaande is slechts een bloem lezing uit de vele restauratieberichten die ons bereikten. Helaas lazen we ook over sloopplannen van enkele monu menten. Zo dreigt het uit 1476 date rende Loogasthuis te Zevenaar te ver dwijnen. De eigenaren hebben een sloopvergunning aangevraagd bij het ministerie van CRM, maar daarop is niet binnen de vastgestelde termijn gereageerd. Dit betekent dat de sloop vergunning is verleend, maar B. en W. willen daarmee geen genoegen nemen en overwegen in beroep te gaan bij de kroon. Het 500 jaar oude gasthuis is een van de oudste monumenten in de Liemers. Definitief is de sloop van het histo rische droogdok bij de Steenenbeer in Vlissingen. Dit houten dok uit de 18e eeuw stond op de monumentenlijst, maar ca. tien jaar geleden liet CRM al weten tegen sloop geen bezwaar te maken. Sloop is nodig voor uitbreiding van de scheepswerf De Schelde. Het verdwijnen van het dok valt te betreu ren, omdat het vermoedelijk het oud ste droogdok in Europa was. v. d. W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 8