Heemschut Drie uitspraken Uitgave van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Juliana Foto omslag: Jaargang 52-no. 2-1975 Eindredacteur: J.E. van der Wielen Redacteur: G. Woudsma Vormgeving en lay-out: Henk Heynis. Alle correspondentie betreffende de redactie van het blad, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Postbus 10525-Postgiro 124326 Amsterdam 1, tel. 22 52 92 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. In dit nummer: Lichtende voorbeelden pag. 21 Ierland pag. 26 Veranderende inzichten in Amsterdam pag. 31 Heemschut in actie pag. 36 Jubilerend Amsterdam steekt de vlag uit. SISO 700.3 - VDC 351.853. hun gedachten zijn onheilsgedachten, verwoesting en verderf zijn op hun wegen" Jesaja 59-7 Bij alle activiteiten, die ter gelegenheid van M'75 worden ontwikkeld, blijft in brede kring toch een gevoel van onbe hagen bestaan over de wijzé waarop monumentenbescherming wordt aan gepakt. Het is zeker op zich verheu gend, dat Prins Claus eind vorig jaar aan de vertegenwoordigers van veertien gemeenten een speciale gedenkpenning kon uitreiken als een bewijs van actief monumentenbeleid. Deze keuze be tekent niet, dat er elders in het land niets of weinig gebeurt. Voor ons ligt een overzicht van restauratie-objecten, die dit jaar gereed zullen komen. Deze objecten zijn over het gehele land ver spreid, evenals een aantal objecten, die in het afgelopen jaar gereed kwamen. Dan zijn er twaalf gemeenten, waarin dit jaar een begin wordt gemaakt met de rehabilitatie van beschermde stads gezichten. En ten slotte ligt voor ons een lijst van restauratiewerken (bijna 80), die in het kader van de aanvullen de werkgelegenheidsregeling in 1975 geheel of gedeeltelijk gereedkomen. Bij elkaar dus echt wel reden tot enige tevredenheid. En toch werden kort achtereen een drietal uitspraken gedaan, die er op wijzen, dat er te weinig gebeurt, of niet op de goede manier. Daar is in de eerste plaats de hierboven aangehaalde bijbeltekst, die de teneur weergaf van een rede, die onlangs de heer Vonhoff uitsprak. In feite krasser nog was een kernachtige uitspraak van burgemees ter J. Huurman van Brielle, een van de veertien „lichtende voorbeelden"- gemeenten. Hij zei volgens Het Vrije Volk ,Je stuit altijd weer op dat gebrek aan geld. Wat dat betreft vind ik de overheid een nogal a-moreel insti tuut. Subsidiebeloften worden soms ineens weer ingetrokken. Op de rijks begroting 1975 staat 73 miljoen gul den voor monumentenzorg. Dat is 23 miljoen meer dan voor 1974. Maar dat is wel nodig om de grote achterstand in te halen die veroorzaakt is door de inflatie. Die inflatie meegerekend is er nu weer evenveel geld beschikbaar voor monumentenzorg als zeven jaar geleden." Deze uitspraak van Brielles burge meester is een bevestiging van onze op vatting, zoals we die naar aanleiding van de rijksbegroting voor 1975, weer gaven in het decembernummer van ons tijdschrift. Er gebeurt echter niet alleen te weinig, men doet ook volstrekt verwerpelijke dingen, zoals in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt. „Verwoesting en verderf" is daarop zeker van toepas sing. Actie daartegen was en is goed. Maar actie kan zelfs staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting, die men toch waarachtig geen gebrek aan progressief denken kan verwijten, wel eens te gortig worden. In een interview in Het Parool merkte de heer Schaefer dezer dagen op: „Maar ik heb wel eens het gevoel dat er mensen rondlopen die bij de oplossing van een probleem er de pest in krijgen. Ze zijn dan kwaad omdat hun stelling is ondergra ven en daar kunnen ze niet tegen. Als stadsvernieuwing alleen maar praten betekent, nou, dan zal dat door de meerderheid van de mensen in de oude buurten niet in dank worden afge nomen." De staatssecretaris staat in deze opvatting niet alleen. Dezer dagen kregen b.v. de Haagse (socialistische) wethouders Nuy en Van Hagen het hevig aan de stok met de actiegroepen in het Schilderskwartier, omdat de inspraakprocedure langzamerhand ver lammend blijkt te werken. We achten inspraak nog altijd een goede zaak, maar die moet wel deskun dig en redelijk zijn. Het testimonium, dat de gemeente Brielle kreeg als „lichtend voorbeeld", namelijk als voorbeeld „van hetgeen eendracht en volharding vermogen", spreekt ons als Bond Heemschut in het kader van het te voeren beleid op het gebied van de monumentenbescher ming en in het licht van de hier aange haalde drie uitspraken dan ook bijzon der aan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 7