Engelse kathedralen bedreigd Oude kathedralen in Engeland worden met verval bedreigd als gevolg van luchtvervuiling, maar er zijn ook ande re oorzaken. De waardevolle 12e en 13e eeuwse gebrandschilderde ramen van de kathedraal in Canterburry baren ernstig zorg. De torens van St. Paul's Cathedral in Londen begin nen te hellen als gevolg van de trillin gen, die veroorzaakt worden door het verkeer. Het houtwerk van de kathe draal van Winchester is ernstig aange tast door houtworm. Ook de kathe draal van Chichester vertoont verzak kingsverschijnselen. De Norman Tower van de Ely-kathedraal moet al gestut worden om mogelijke instorting te voorkomen. Bij andere kathedralen doen zich gevallen voor van vergaan metselwerk. Deskundigen zijn nu bezig met onder zoek om verder verval van de monu mentale kerken te voorkomen. Intus sen vraagt menige Engelsman zich af hoe het mogelijk is dat het zover met dit waardevolle monumentenbezit is kunnen komen. Overal komt er kritiek los op de Kerk van Engeland, waarvan men betwijfelt of dit lichaam in staat is de technische problemen die zich bij de bescherming van de kathedralen voordoen, wel de baas kan. Sommige deskundigen zijn van oordeel, dat de staat een beter toezicht dient uit te oefenen. Onlangs heeft de nieuwe aartsbisschop van Canterburry een oproep doen uit gaan tot het bijeenbrengen van een bedrag van f 20 miljoen om de kathe draal te kunnen restaureren. Gebleken is, dat het bestuur van deze kathedraal eerst onlangs tot de ontdekking is ge komen, dat de gebrandschilderde ramen ernstig in gevaar verkeren. Jarenlang gingen de experts ervan uit, dat gebrandschilderde ramen niet van buitenaf konden worden aangetast, maar nu is men eindelijk tot de ont dekking gekomen, dat industriële ver vuiling wel degelijk invloed uitoefent op de ramen. De schade aan de ramen wordt toegebracht door zwavel-dio- xide, afkomstig van fabrieken, welk St. Paul's Cathedral, Londen gas tezamen met regenwater corrosie- verschijnselen doet optreden. Dit ver schijnsel zou zich al meer dan twintig jaar voordoen en critici vragen zich af, waarom niet eerder tegen de verwoes tende invloed van de luchtvervuiling is opgetreden. Zij die thans hun stem ver heffen, wijzén er op, dat de Engelse Kerk tot nu toe de controle van staats wege steeds heeft afgewezen, terwijl het duidelijk is, dat de kerkelijke auto riteiten niet in staat zijn het nodige toezicht uit te oefenen. De staat, waar in vele kathedralen en kerken verkeren doen deze langzamerhand in (bouwval lige) musea en monumenten verkeren in plaats van te fungeren als godshui zen. De nalatigheid in de zorg voor de historische kerkgebouwen wordt over igens ook toegeschreven aan gebrek aan geld bij de Engelse Kerk. Het publiek komt de kerk daarin onvol doende tegemoet. Van de ruim f 15 miljoen nodig voor het herstel van St. Paul's Cathedral is veertig procent nu bijeengebracht door banken en andere ondernemingen in de omgeving van de kathedraal. Slechts 8 procent van de herstelkosten is door particulie ren bijeengebracht. De kathedralen zijn op één uitzondering na gratis toe gankelijk; alleen voor het bezoek aan de kathedraal van Salisbury moet toe gangsgeld worden betaald, evenals trouwens voor de „whispering gallery" van St. Paul's Cathedral. Overwogen wordt nu de miljoenen bezoekers aan de onderscheidene kathedralen entree geld te laten betalen. v. d. W. MONUMENTENJAAR 1975 EVENEMENTENKALENDER Tot eind febr.: ZUTPHEN. Burgerzaal stadhuis; eerste standplaats van de provinciale tentoon stelling over het Gelderse monumen tenbezit. Februari: Muiderberg. Verschijning van de bro chure „Monumenten met vlag en wim pel het gehele jaar door" over de juiste wijze van bevlagging van stad, dorp en landschap. Uitgave van de Stichting voor Banistiek en Heraldiek, Brink 36, Muiderberg 1235; tel. (02942) 14 70. Februari: Harderwijk. Catharinakerk; begin van de restauratie, die de bevolking het ge hele jaar door bezoeken ter plaatse en door publikaties in de pers zal kunnen volgen. Dinsdag 17 febr,: Middelburg. Stadhuis; première van de film over restauratie- en vernieuwings activiteiten in de Middelburgse binnen stad. Febr. t/m 30 juni: Gouda. Project „Een monument vol monumenten", georganiseerd door de Stichting Beeldende Vorm en bedoeld voor leerlingen van scholen voor voort gezet onderwijs en andere vormings instituten uit heel Nederland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 27