Boekbesprekingen In de ban van de dijk. Maassluis. Gezien de bijkans niet aflatende stroom van nieuwe boeken, die ons van vervlogen tijden, de mensen, die toen leefden en hun huizen, vertel len, zien de uitgevers hierin blijk baar brood. Wat minder materialis tisch kan ook gesteld worden, dat terecht wordt aangenomen, dat er voor deze onderwerpen bij velen be langstelling bestaat. Voeg daarbij, dat ook het Monumentenjaar '75 een stimulans kan worden geacht, dan is het aantal nieuwe historische uitgaven waarin dikwerf het monu ment ruimschoots aan bod komt, niet zo verwonderlijk. Destijds in Nederland Niet de prijs maar de inhoud, maakt deze uitgave tot een kostbaar bezit. Het is gewijd aan de in Amsterdam geboren en daar in 1951 overleden beroemde fotograaf B. F. A. Eilers. Hij heeft onnoemelijk veel gefoto grafeerd en dit met een zeer artistie ke inslag, hetgeen niet zo vreemd was, want Eilers was ook een ver dienstelijk schilder. Van zijn werk was tot voor kort niet zo heel veel bekend, totdat enige tijd geleden door een gelukkig toeval meer dan 2.000 glasnegatieven en lantarenpla ten van Eilers werden gevonden; een zeer belangrijke vondst, want er waren ook de eerste kleurenfoto's van Nederlandse steden en land schappen bij. Eilers geldt in dit ver band als dé pionier. In zijn fotogra fisch werk werd hij sterk beïnvloed door Jacob van Ruysdael en Rem- brandt. Toch had Eilers anders dan Rembrandt weinig voorkeur voor portretten; destemeer voor het landschap, het stadsbeeld en de mensen, die daarin leefden. Met veel kennis van zaken, maar tevens met grote liefde voor het detail heeft Wim Zaal inleiding en com mentaar bij de vele Eilers-foto's ge schreven. Een groot deel van dit fotoboek, dat meer is eigenlijk een stuk cultuurhistorie van de eer ste helft van onze eeuw is gewijd aan Amsterdam, maar, zoals opge merkt, de rest van Nederland met zijn stede- en dorpsschoon, z'n fol klore, z'n riviergezichten, het boe renland, enz. is ruimschoots verte genwoordigd. Niet alle foto's kon den worden getraceerd voor wat de plaatsbepaling betreft, reden waar om de uitgever een beroep op de lezers doet hem daarbij te helpen. We hebben hier te doen met een boek van zeldzame allure, uitermate boeiend door de prachtige foto's, die een groot kunstenaar verraden en door Wim Zaals tekst. We geven deze uitgave gaarne een zeer warme aanbeveling mee, hetgeen betekent, dat we het in veler handen wensen. (Uitg. Elsevier, Amsterdam/Brus sel.) Lusthoven en oude huizen langs de Vliet Dit boekje is geschreven door de heer C. H. Voorhoeve, voorzitter van de Stichting Mooi Voorburg. De titel duidt ten dele de inhoud aan, want het gaat niet alleen om de geschiedenis van de prachtige land huizen, die gebouwd werden in Voorburg, Leidschendam, Veur en Voorschoten, maar ook om de ge schiedenis van de families, die er woonden. En daarbij komen zeer vele bekende namen naar voren. Het is rijk geïllustreerd, deels met afbeeldingen van portretten en schilderijen. Veel van de oude lust hoven is bewaard gebleven, maar helaas is ook veel verloren gegaan. Geconstateerd wordt intussen, dat menig oud (land)huis is gerestau reerd. (Uitgave: J. N. Voorhoeve, Den Haag; f27,50.) Dijk en watergruwel met de natte vinger Van bevriende zijde kregen we dit werkje met lange titel toegezonden. Het is een uitgave van de School voor de Journalistiek te Utrecht, waarvan een fotowerkgroep gegre pen werd door de plannen van Rijkswaterstaat voor dijkverzwaring langs onze grote rivieren, „waarvoor mensen en landschap (zullen) moe ten wijken". Dit korte citaat geeft duidelijk de bedoeling van de sa menstellers weer: actie tegen het verloren gaan van dijkhuizen en landschapsschoon. Een nuttig stre ven zonder twijfel. Het boekje ademt onmiskenbaar de geest van wat men tegenwoordig progressieve jongeren noemt, maar wie daarbij misschien de wenkbrauwen optrekt, bedenke, dat er achter dit werkstuk een brok waardering voor het be staande schuil gaat. Het boekje draagt overigens het kenmerk van studerende jonge mensen, die het vak nog niet onder de knie hebben. De tekst is niet altijd feilloos en we troffen er nogal wat druk- en ande re fouten in aan. Een kniesoor, die deze onvolkomenheden in zijn waarderingsoordeel opneemt. Dit boek, geschreven 'door J. J. Schilstra, verscheen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het genootschap Oud West-Fries land. Het behandelt de geschiedenis van de Westfriese Omringdijk, maar daarbij heeft de auteur het niet ge laten. Tevens beschreef hij de histo rie van het binnen de dijk liggende land, de steden en de dorpen én de mensen die er woonden. Ofschoon het boek een beperkt terrein be slaat, valt er voor belanghebbenden in de geschiedenis van de water staat, het waterschap, stedebouw enz. zoveel te genieten, dat het ook voor hen, die buiten dit gebied wonen, zeer aantrekkelijk is er ken nis van te nemen. Ook de natuur liefhebbers komen ruimschoots aan hun trekken. Het is rijk geïllus treerd met foto's, tekeningen, prenten, kaarten en plattegronden. De vele foto's van Wijndel G. Jon gens, C. Jongkees en Lex Wapenaar zijn juweeltjes. (Uitgevers Mij. West- Friesland, Hoorn.) Dit is een fotoboek van het moder ne Maassluis, stad, die zo sterk door het water, de scheepvaart en de in dustrie wordt beheerst. Onder de vele foto's verscheidene uit het monumentale verleden. De tekst (ook in het Engels) is van T. Mastenbroek, de foto's van W. van der Stelt. Het boek is uitgegeven in opdracht van het gemeentebestuur door Boekhuis den Draak, Vlaardin- gen. Onder redactie van J. E. van der Wielen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 26