Heemschut in actie Schoolgebouw Gerwen Brug te Ijlst En verder raad was hel er unaniem over eens dat de sloop, die plotseling aan de achterzijde van het postkantoor werd aangevat, moest worden stop gezet. In die zin ging er een telegra fisch verzoek uit naar staatssecreta ris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat. Deze liet weten dat het verzoek hem te laat bereikt had. En dat, terwijl de wijkraad Binnenstad er al maanden bij de instanties op had aangedrongen om het postkan toor te handhaven. De gemeente Nuenen heeft plannen om het schoolgebouw „Heuvel" te Gerwen te verbouwen en uit te brei den. Bij B en W heeft Heemschut hiertegen bezwaren ingediend om dat de plaats, waar het gebouw nu staat, toch al niet in overeenstem ming is met de structuur van het plein te Gerwen. Verbouwing zou die foutieve constructie alleen maar versterken. Heemschut ziet meer in afbraak van de school. Dat zou de .mogelijkheid bieden het plein zijn juiste karakter terug te geven en de omgeving beter aan te passen aan het monumentale van de oude kerk. Heemschut heeft er bovendien be zwaar tegen dat B en W de ver bouwing, die zo sterk bepalend zal zijn voor de beleving van kerk en omgeving, willen regelen via een procedure op basis van art. 19 RO en niet via het bestemmingsplan. In het ruilverkavelingsplan Hom- merts-Jutrijp is de bouw gepland van een eenvoudige brug over de zuidelijke Dijgracht te Ijlst, die aan sluiting geeft op de Eegracht en dient ter ontsluiting van de Ruiter- polder. Daar zijn plaatselijk direct al bezwaren tegen gerezen. Ook Heemschut is erin gesprongen en heeft B en W het volgende voorstel gedaan: Leg in plaats van over de Dijgracht een eenvoudige houten ophaalburg aan over de Ee. Niet al leen blijft dan het zo gevreesde landbouwverkeer buiten de stad, maar bovendien is de recreatie met de brug gediend. Ter aanvulling zou dan nog een hoge, houten voetbrug („heechhout" in het Fries) over de Dijgracht kunnen worden gelegd. Plannen Eindhoven Met vijf andere groeperingen, waar onder met name de Stichting Brabantse Milieufederatie, heeft Heemschut bij de autoriteiten een nota gedeponeerd over de plannen tot woningbouw in het gebied Kou denhoven in de gemeente Eind hoven. In relatie tot die plannen staat eveneens het Eckartse Bos. De samenstellers van de nota vinden dat de plannen moeten worden afgewezen en menen dat in ieder geval de gevolgen ervan onvol doende zijn overwogen. Die gevol gen zijn dat het gebied, dat nu zeer waardevol is, ten dele onherroepe lijk zal verdwijnen en voor het ove rige onherstelbare schade zal lijden, waardoor de leefbaarheid van Eind hoven in haar geheel definitief achteruit zal gaan. Heemschut heeft de raad van Emmen bericht blij te zijn dat de raad beslist heeft dat het oude gemeentehuis niet wordt afge broken maar gerestaureerd. B en W van Kortgene delen mee rekening te zullen houden met Heemschut's suggesties voor een mogelijke bestemming van een karakteristiek rijtje huizen aan de Havelaarstraat te Colijnsplaat. De raad van Zoelen heeft beslist dat het plan voor de aanleg van een parkeerstrook aan de Achterstraat gewoon doorgaat. B en W willen in een later sta dium bekijken of het doel van de parkeerplaats (voor bezoekers van het landgoed „Zoelen") voorbij wordt gestreefd. B en W van Texel hebben de plannen voor een exploitatie maatschappij voor een apparte mentenhotel bij het dorp De Koog om welstandsredenen afge wezen. Niet wat Texel betreft maar wel elders heeft Eleemschut tegen soortgelijke hotelbouw geprotesteerd. Heemschut heeft de minister van CRM gevraagd geen toestemming te verlenen tot het slopen van het voormalige Posthuis te Hoe ven (monument), dat zou moe ten wijken voor verbetering van de provinciale weg Etten-Leur— Oudenbosch. Uit verkeerstech nisch oogpunt is sloop niet nodig. De karakteristieke boerderij „Ons Genoegen", aan de rand van Den Burg (Texel), is ver moedelijk na opzet door brand verwoest. Heemschut heeft destijds (met succes) zijn best gedaan deze bedreigde boer derij op de monumentenlijst ge plaatst te krijgen. Het ziet ernaar uit dat de boer derij „Emmerik" te Westervoort, die de gemeente van de monu mentenlijst wilde hebben, alsnog en met steun van Monumenten zorg wordt opgeknapt. Al eerder had Heemschut de raad in over weging gegeven niet te overhaast te werk te gaan. De minister van CRM is gevraagd de markante watertoren te Heerenveen, die met afbraak zou worden bedreigd, op de monu mentenlijst te plaatsen. Naar aanleiding van Heemschuts pleidooi om de grote sluis in het Katerveercomplex op de monu mentenlijst te handhaven delen B en W van Zwolle mee dat er geen aanleiding is om op de be slissing van de raad (afvoeren van de lijst) terug te komen. CRM bericht over deze zaak dat het technisch overleg nog niet is af gerond zodat er op dit moment nog geen uitspraak over wel of niet handhaven van de grote sluis kan worden gedaan. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 25