Heemschut in actie Veerhuis Hoedekenskerke Heemschut heeft een dringend beroep op GS van Zeeland gedaan om de geplande afbraak van het „Witte veerhuis" te Hoedekens kerke uit te stellen. De situatie is dat dit oude pand (met haven) niet om veiligheidsredenen hoeft te ver dwijnen terwijl er bovendien een ge gadigde is die het wil opknappen om er vervolgens de bestemming van café-restaurant aan te geven. De uit te diepen haven zou als jacht haven kunnen gaan fungeren. In Waarde is destijds het veerhuis ook al gesneuveld en Heemschut vindt dat, nu er wel mogelijkheden zijn, Klooster te Aerdenhout Renbaan Ter worm Tehuis in Den Haag Den Haag heeft plannen om op het terrein tussen de Badhuisweg en de Nieuwe Parklaan een groot bejaar den- c.q. verzorgingshuis op te trek ken. Tegenover dat punt wordt trouwens al gebouwd aan een „Het Dijkje" bij Rijswijk Postkantoor Tilburg 36 „De Waayenberg" te Epe Heemschut heeft B en W van Epe gevraagd nog geen sloopvergunning af te geven voor het pand „De Waayenberg", dat zou moeten wijken voor nieuwbouw van de Henri Polakstichting. Nu staat „De Waayenberg" weliswaar niet op de monumenten lijst, maar daar stelt Heemschut te genover dat het gebouw wèl een algemeen bekend beeld en begrip betekent. De hoofdmassa en het torentje ervan vormen een karakte ristiek element en samen met het parkachtige landschap moet „De Waayenberg" worden gezien als een harmonieus en waardevol geheel. Heemschut pleit ervoor in de bouw plannen de hoofdmassa van het ge bouw te handhaven. „Everwijnsgoed" te Renkum „Zeer tot onze spijt vernamen wij dat uw college zich zeer negatief zou hebben opgesteld ten aanzien van de boerderij „Everwijnsgoed" die, als niet snel wordt ingegrepen, ineen dreigt te storten wegens bouwvalligheid". Aldus een brief van Heemschut aan B en W van Renkum. Ruim anderhalf jaar gele den had Heemschut al bemoeienis met „Everwijnsgoed". De toen ge voerde actie om de oude boerderij op de monumentenlijst te krijgen (en dat lukte) werd op dat moment van harte door B en W van Renkum gesteund. Heemschut is er dan ook erg verbaasd over dat de gemeente nu niet meewerkt. alles gedaan moet worden om dat te Hoedekenskerke te behouden. Heemschut heeft een dringend be roep op de raad van Bloemendaal gedaan om geen toestemming te geven voor het uitbreiden van het klooster „Alverna" te Aerdenhout met een deels nieuwbouw van 17 m hoog. Heemschut: „In Zuid-Kenne- merland is door uitbreiding van de kernen en andere bebouwing al zeer veel natuur- en landschapsschoon, waaronder tal van fraaie buiten plaatsen, verloren gegaan. Elke ver dere ingreep op het gespaard geble- vene moet dan ook, als het enigs zins kan, voorkomen worden." De voormalige buitenplaats, waarin „Alverna" ligt, is in het Streekplan Zuid-Kennemerland trouwens aan gewezen als „natuurbehoud". Mas sale uitbreiding van het klooster zal, aldus Heemschut, het landschaps schoon ernstig en onherstelbaar aantasten. Er zijn plannen om in het uitge strekte en waardevolle landgoed Terworm een draf- en renbaan aan te leggen. Bij diverse milieugroepen heerst daarover ernstige be zorgdheid, en dan vooral over het feit dat het héle landgoed zal wor den aangetast, zeker als in het reste rende deel buiten de renbaan inten sieve recreatie zou worden toege staan. Heemschut heeft nu de raden van Heerlen en Voerendaal een brief geschreven waarin gesteld wordt dat het zaak is allereerst een plan met een functiebepaling voor het totale gebied op te stellen. En daaruit zal dan de conclusie moeten worden getrokken of een draf- en renbaan daarin past. Datzelfde geldt ook voor de vijf boerderijen die op het landgoed staan. woonkolos. Heemschut hierover in een brief aan de raad: Juist het bij elkaar komen van de Badhuisweg en de Nieuwe Parklaan op de aangege ven plaats heeft een bijzonder fraai effect, en dit zal geheel en al teniet worden gedaan door het verrijzen van twee grote kolossen." Het komt Heemschut ongelooflijk voor dat Den Haag op zo'n prachtig punt nog een vernielend project als een massaal tehuis zou willen realiseren. Aannemer Ph. van der Stoel moet zijn opslagplaats van materialen voor baileybruggen in het rivieren gebied „Het Dijkje" langs de Andelse Maas bij Rijswijk ontrui men. Dit, als gevolg van een beslis sing van de Kroon. De gemeente Woudrichem stelt zich voor het gebied zo snel mogelijk weer in zijn oorspronkelijke staat terug te bren gen. Na de uitspraak van de Kroon ziet het er naar uit dat het plan van -de aannemer om bungalows te bouwen op de uiterwaarden tegen over het slot Loevestein ook geen kans meer krijgt. Heemschut heeft zich destijds fel tegen dit bouwplan gekeerd. De sloop van het oude postkantoor in de Willemsstraat te Tilburg wordt voortgezet. Dit, ondanks alle actie die er is gevoerd om het pand (een van de 'weinige restanten van de karakteristieke bebouwing van de stad) te behouden. Ook Heemschut deed aan de actie mee en zond een pleitend telegram aan de raad. De

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 24