Wit-zwart Amsterdams monument met sloop bedreigd Het gebeurt niet vaak, dat de Bond Heemschut met niet minder dan vier adressen in actie komt om een als monument beschermd pand voor sloop te behoeden. Dit zware geschut was echter nodig om een besluit van het Amsterdamse gemeentebestuur in feite B en W ongedaan te maken. Het gaat hierbij om de plannen tot sloop van het „Witte Huis" op de hoek Spuistraat—Raadhuisstraat—Singel, een schepping van de architecten J. en C. Verheul van omstreeks de eeuwwisse ling, waarvan in de onlangs door het Kunsthistorisch Instituut van de Universiteit van Amsterdam gepubli ceerde „Nota betreffende de Universi teitsgebouwen in de Spuistraat, deel 1" de bijzondere waarde wordt beschreven. Vooral de waarde van dit unieke Art Nouveau-gebouw voor het gehele stadsgezicht ter plaatse komt in deze nota uitvoerig ter sprake, een mening, die de Bond Heemschut vol komen deelt. Alvorens nader op deze zaak in te gaan, is het wel pikant op te merken, dat de ene instelling van de Universiteit van Amsterdam lijnrecht ingaat tegen de opvatting van een andere instelling van deze universiteit. In een brief aan de gemeenteraad van Amsterdam herinnerde de Bond er aan, dat op grond van de nota mr. E. Dienaar vragen aan B en W heeft ge steld met het doel de door hen aange vraagde sloopvergunning voor dit unieke monument in de gemeenteraad ter discussie te stellen. In een toelich ting op zijn vragen herinnerde mr. Dienaar er aan, dat de gemeenteraad in 1972 plaatsing van dit monument op de definitieve tweede aanvullende monumentenlijst heeft goedgekeurd, nadat zowel de minister van CRM als beide door de gemeente ingestelde commissies in dezen zeer positief had den geadviseerd. Heemschut wees er de gemeenteraad op, dat de noodzaak van afbraak van het complex, waartoe het Witte Huis behoort, nog helemaal niet is aange toond. De instituten van de Letteren faculteit, die acute ruimteproblemen hebben, kunnen op korte termijn in het Bungehuis, eveneens in de Spui straat gelegen, en voor dit doel aange kocht, gehuisvest worden, meent Heemschut. In een brief aan de Universiteitsraad en het college van bestuur van de universi teit herinnerde Heemschut er aan, dat de Bond in het begin van 1974 zelf de aandacht heeft gevestigd op het Spui straat-gebied voor een gedeeltelijke vestiging van de universiteit. Dit immers beschouwen we als een bij drage aan de regeneratie van de Amsterdamse binnenstad en een inte gratie van de universiteit hiermee. Vestiging in dit gebied zou grote voor delen hebben voor het functioneren van de universitaire gemeenschap, immers gelegen dicht bij de Oude Man huispoort en de universiteitsbiblio theek. De Bond wees er verder op, dat vestiging juist op deze plaats (Spui straat-gebied) het verarmde stedelijke leven (o.a. door het wegtrekken van kantoren van een aantal kranten) een nieuwe impuls zou geven. Een derde adres richtte de Bond Heemschut tot de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, dr. C. Klein, waarin deze werd verzocht de door hem aan de universiteit gestelde eis een minimum oppervlakte van 12.500 m^ functioneel netto te reali seren soepeler te hanteren, zodat met het minder strikt hanteren van verschillende normen, zou kunnen worden bestudeerd of de overige insti tuten (van de universiteit) toch in het bestaande Twentsche Bank-complex kunnen worden ingepast. Ten slotte wendde de Bond zich tot de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, met het verzoek de sloopaan- vrage van B en W van Amsterdam voor het Witte Huis te weigeren. Inmiddels hebben B en W laten weten de sloopaanvraag te handhaven. Het lot van het Witte Huis hangt dus nu af van de twee bewindslieden. Het moet ons van het hart, dat het standpunt van B en W ons onbegrijpe lijk voorkomt, vooral als we denken aan het feit, dat Amsterdam als voor beeld-project in het Europese Monu mentenjaar is aangewezen en dat het gemeentebestuur in het kader van de feestviering ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad speciale nadruk legt op het kostbare monumentenbezit. Sloop van het Witte Huis zou in dat kader wel een zwarte bladzijde betekenen. v. d. W. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 23