In het economisch denkproces van onze generatie zijn wij maar al te gauw geneigd deze kerken af te schrijven. De oude kerken van vóór 1800 hebben meer aangrijpingspunten in onze histo rie en zijn over het algemeen in onze gevoelswaarde minder kwetsbaar dan de 19e-eeuwse kerken. Zij worden door iedereen eerder als monument erkend dan de jongere kerken. Deze laatste hebben door hun verbonden heid met de buurt (vaak ook het enige merkteken van deze buurt) een emoti onele waarde die niet in geld is uit te drukken. Het zou niet juist zijn dat in onze generatie voor deze gebouwen het besluit tot sloop zou vallen. Indien de industrialisering van de bouw zich op dezelfde wijze doorzet als nu het geval is dan zullen deze traditioneel gebouwde niet puur zakelijke maar\vel spirituele, gebouwen voor de komende generatie van groot belang zijn. De taak van onze generatie zal zijn deze gebouwen door de moeilijke over gangsfase heen te helpen. Er is al een groot aantal kerken beschermd. Van de kerken (waaronder ook diverse schuilkerken) en synagogen van vóór 1800 staan er 32 op de monumenten lijst. Van de 19e-eeuwse kerken staan er 13 op de lijst terwijl er 8 door de gemeenteraad zijn voorgesteld om eveneens beschermd te worden. Hierop is helaas van de minister nog geen reactie gekomen! Het voorgaande overzicht geeft slechts een fragmentarisch beeld van de vele veranderingen die na de Tweede Wereldoorlog en zeker ook in de laat ste vijftien jaar zijn ontstaan in het denken over behoud van architectuur Jhr. Van Weede uit PC Brabant Jhr. mr. E. W. J. van Weede van Dijk veld te Vught is afgetreden als lid van de Provinciale Commissie Noord- Brabant van de Bond Heemschut. Hij heeft zo'n dertig jaar van die commis sie deel uit gemaakt, waarvan twintig jaar als secretaris. Hem is dank ge bracht voor zijn inzet in al die jaren. Vooral ook zijn kennis van zaken is altijd zeer gewaardeerd. 3. De Vondelkerk: een van die 19e-eeuwse kerken die, als monument, door een moeilijke overgangsfase moet worden geholpen. 4. Therese Schwartzeplein 1—33: een van de voorbeelden van 20e-eeuwse bouwkunst Amsterdamse Schooldie op de monumentenlijst staan. Het gaat in Amsterdam niet alleen om oude grach tenpanden. en stedelijke structuur. Via het tradi tionele begrip, dat het behoud van de belangrijkste specimen op bouwkun stig gebied inhield, verbreedde de monumentenzorg zich naar het vlak waar het behoud van een totaliteit wordt nagestreefd. Sinds kort speelt de monumentenzorg een belangrijke rol in het totale beeld van de stadsver nieuwing. Het begrip „kaalslag" en saneringsplannen oude stijl zijn door praktisch iedereen verlaten. Het in zicht in de verkeersoplossing is even eens totaal gewijzigd. De bestaande stedelijke structuur wordt nu als vaste norm genomen en het verkeer is de wisselende factor die zich aan moet passen. Het probleem van de kerken is in zeer korte tijd urgent geworden. Uit dit alles blijkt dat de vraag die door de redactie van Heemschut is ge steld, moeilijk is te beantwoorden. Er is teveel veranderd om een vergelijking met vijftien jaar geleden mogelijk te maken. Intui'tief zou ik volmondig ,,ja" willen antwoorden. 4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 22