Prins Claus ontvangt Shell-journaal Het Behouden Huis In de fraaie vergaderzaal van het Kon. Instituut van ingenieurs gebouwd achter het oude historische pand aan de statige Prinsessegracht in Den Haag, heeft de president-directeur van Shell Nederland B.V., mr. J. P. van Reeven aan Prins Claus in diens hoedanigheid van ere-voorzitter van het Nationaal Comité Monumentenjaar 1975, het eer ste exemplaar van het Shell Journaal van Nederlandse monumenten over handigd. Zeer velen uit de kring van de monu mentenzorg hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging de uitreiking van het boekje, dat reeds in het decembernum mer van Heemschut werd besproken, bij te wonen. Mr. van Reeven deelde bij deze gele genheid mede, dat Shell Nederland het niet alleen heeft willen laten bij de uit gave van dit journaal, speciaal gewijd aan M'75, maar dat zijn maatschappij tevens in het kader van de festiviteiten ter gelegenheid van „Amsterdam 700 jaar" een bedrag van f 100.000,— ter beschikking heeft gesteld als bijdrage in de restauratie van het De Pinto-huis, dat als bestemming zal krijgen huisves ting van bejaarden. Tevens heeft Shell een gift gedaan aan de Nationale Con tactcommissie voor de monumenten bescherming voor een studie over: het parkeerprobleem in de historische bin nensteden. Beide mededelingen werden door het grote gezelschap met applaus begroet. Andere sprekers waren dr. F. H. M. Grapperhaus, voorzitter van het Natio naal Comité M'75, J. Jessurun, hoofd directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, H. L. Vonhoff, voorzitter van NCM en drs. J. M. Hengeveld, penningmeester van de Bond Heemschut, namens dr. R. Hoegen, die tot zijn grote spijt niet aanwezig kon zijn. Ook Duncan Sandys, voorzitter van Europa Nostra, sprak nog enkele woor den, waarbij hij Nederland aan andere landen ten voorbeeld stelde voor het geen hier aan monumentenzorg wordt 30 verricht. Drs. Hengeveld uitte namens de Bond Heemschut zijn grote waardering voor de geste van Shell om ter gelegenheid van M'75 een journaal te laten verschij nen, gewijd aan Nederlandse monu menten, „een daad, die getuigt van de medeverantwoordelijkheid die Shell wil dragen met betrekking tot een zin vol gebruik van de leefruimte in ons land". Drs. Hengeveld betrok in zijn korte rede ook de jeugd, die we moe ten trachten een stuk dagelijks plezier te geven in hun directe omgeving. Hij sprak hierbij van een nieuwe bewust- Prins Claus ontvangt het Shell-journaal wording, van veranderde opvattingen omtrent de niet meer juiste naamge ving „Monumentenbescherming". Die is niet meer toereikend, omdat „deze opvatting onvoldoende rekening houdt met de gevoelswaarden die de ver trouwde omgeving ook al is die nog zo eenvoudig voor de werkelijk levende mens inhoudt." v. d. W. De Landelijke Federatie het Behouden Huis is onlangs opgericht. Als een samenwerkingsverband tussen instellin gen die woonhuis-monumenten restau reren. Bij de oprichtingsvergadering waren twaalf stichtingen e.d. vertegen woordigd, gevestigd te Amsterdam, Brielle, Deventer, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, en Zutphen. Zeven ande re, uit Amersfoort, Bergen op Zoom, Enkhuizen, Haarlem, Hattem, Harlin- gen en Orvelte, hadden hun instem ming met dit initiatief betuigd. Voor afgaand aan de oprichting is er overleg geweest met de Nationale Contact commissie Monumentenbescherming ten einde de coördinatie tussen beide organisaties van het begin af te ver zekeren. In het bestuur van de Federatie het Behouden Huis hebben zitting de heren P. J. Blankenstein (Stichting Aristoteles, Amsterdam), L. J. van Rooyen (N.V. Mij. tot Stadsherstel, Leiden), jhr. mr. T. A. J. Schorer (Mid delburgse Mij. tot Stadsherstel), W. Thoomes (Het Utrechts Monumenten fonds), G. Witteveen (N.V. Bergkwar- tier Deventer). Tot voorzitter werd gekozen G. Brinkgreve (Stichting Dio- genes, Amsterdam). Het is de bedoeling om t.z.t. het secre tariaat te vestigen in het historische Huis de Pinto aan de Sint Antonies- breestraat te Amsterdam, in het kader van een aldaar te stichten informatie centrum met bibliotheek over monu mentenzorg en rehabilitatie van waar devolle oude stadsbuurten. De fraai gedecoreerde benedenruimten van het gebouw zullen een filiaal van de Open bare Leezaal met jeugdafdeling huis vesten. Voorlopig is het adres van de Federatie het Behouden Huis: Sloterkade 21, Amsterdam. De Federatie beoogt niet het zelf in uitvoering nemen van res tauratiewerken, maar het steunen van de plaatselijke instellingen, waarvan er in ons land thans ca. dertig werkzaam zijn, in de eerste plaats door het ver zamelen en uitwisselen van deskundige informatie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 18