Wicklow en de Clontuskert abdij te Galway. Als onderdeel van het Europese pro gramma van voorbeeld-projecten zijn belangrijke plannen ontworpen voor het dorp Holy Cross (Tipperary) en St. John's Square te Limerick. Holy Cross, een klein landelijk dorpje met een 13e-eeuwse Cisterciënser abdij wordt nieuw leven ingeblazen. Hierbij zijn twee plaatselijke instellingen be trokken, maar de belangrijkste impuls voor deze restauratie komt van de bewoners zelf, die bezig zijn hun dorp opnieuw te „stofferen". Zo wordt het gezicht op de oude abdij vrij gemaakt, een watermolen wordt gerestaureerd, den wordt het plein door woningen omsloten; de vierde kant wordt ge vormd door de westelijke muur van het St. John's Church-kerkhof. Voor de aanwijzing van restauratie objecten en de uitwerking van de plan nen worden de plaatselijke overheden bijgestaan door twee lichamen: de Conservation and Amenity Advisory Service (CAAS) en het National Insti- tute for Physical Planning and Con struction Research. Laatstgenoemd instituut is op het ogenblik bezig met het maken van een inventarisatielijst van streken, die van wetenschappelijk belang zijn, van archeologische gebie den en van bouwwerken, die architec- 4. Custom House Dublin, 18e-eeuws bouwwerk van James Gandon. Het werd in 1921 gedurende de burgeroor log grotendeels vernield en is in oor spronkelijke stijl herbouwd. Thans zijn er regeringsbureaus in gevestigd. 5. en 6. Ballintober Abbey (1216), bouwwerk van de Augustijnen. Geres taureerd in 1963. Foto's voor en na de restauratie. 7. Tacumshane, Co. Wexford (1846), een van de laatste intact zijnde molens in Ierland. Recent gerestaureerd. Foto 's: Bord Failte Eireann 5 krotten worden opgeruimd of hersteld, een tuinwijk wordt opgeknapt, de rivier die door het dorp stroomt,' wordt schoongemaakt en de boven grondse elektrische- en telefoonleidin gen worden verwijderd, zodat het ge hele aanzien van het dorp daardoor wordt verbeterd. Het St. John's Square-project biedt een bijzonder interessante opgave: twee bijna bouwvallige 18e-eeuwse huizen worden gerestaureerd en ver bouwd tot flatwoningen; de aangren zende voorgevels worden eveneens ge restaureerd en de bestrating wordt daarbij aangepast; een oud kerkhof, dat nu aan het oog is onttrokken, wordt in orde gebracht en weer zicht baar gemaakt. Voor het plein zijn bij zondere maatregelen getroffen met het oog op het verkeer. St. John's Square wordt op een kaart van 1786 aange duid als New Square. Er staan wonin gen van meer welgestelden; de huizen hebben drie verdiepingen. Aan drie zij- 6 tonisch, historisch of oudheidkundig van betekenis worden geacht. De CAAS werd in 1971 opgericht. Doel van de dienst is de gemeente besturen bij te staan bij het uitwerken van hun bestemmingsplannen; de dienst geeft, wat de naam ook aan duidt, adviezen omtrent de keuze van objecten, men verricht onderzoek, enz. (De CAAS is te vergelijken met de Nederlandse Rijksdienst voor de Monumentenzorg; red. Heemschut.) In de afgelopen drie jaar zijn door de dienst 78 rapporten in het kader van de monumentenzorg uitgebracht, aan totaal 22 gemeentebesturen. De uit gebrachte rapporten met adviezen zijn niet beslissend, d.w.z. wanneer tijdens de uitwerking van de plannen nieuwe ontdekkingen worden gedaan, dan worden de plannen daaraan aangepast. Het uiteindelijke doel van de dienst is vier uitgebreide inventarisatie-beschrij vingen te maken voor die gewesten, die architectonisch belangrijke gebouwen 7 kennen, alsmede voor de wetenschap interessante gebieden, en industriële archeologische gebouwen. Het is Ierland echt ernst met het ver wezenlijken van de slagzin van het Europese Monumentenjaar: een toe komst scheppen voor ons verleden. Er wordt aan dit doel met een tot nu toe ongekende inspanning gewerkt. Hoe wel velen in Ierland de mening zijn toegedaan, dat er voor de monumen tenzorg nog veel te weinig geld wordt besteed, is het wel zo, dat de staat de laatste tijd meer financiële middelen ter beschikking stelt dan "ooit tevoren. Bovendien is een wetsontwerp in voor bereiding tot herziening van de be staande voorschriften, die te soepel worden geacht. Met andere woorden: het beleid is gericht op een meer strin gent beleid op het gebied van de monumentenzorg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 17