met de eigenaar van het monument sluiten over het gebruik. De Ierse wet op de ruimtelijke orde ning voorziet niet uitdrukkelijk in het verlenen van vergunningen voor restau ratie. Wel geeft de wet de plaatselijke overheden de bevoegdheid gebouwen te verwerven, die waard zijn om te worden gerestaureerd. Aan particuliere organisaties kan (financiële) bijstand worden verleend om eenzelfde doel te bereiken. In sommige gevallen verleent de staat subsidie en/of draagt de Ierse Toeristen-organisatie bij in de kosten van restauratie van gebouwen van bij zondere waarde door plaatselijke over heden of particuliere lichamen. ook geen afbreuk doen aan het aanzien van een dergelijk monument. Bij nieuwbouw De overheid is daarbij verplicht elk voornemen tot nieuwbouw in de omgeving van een monument openbaar te maken, zodat de particuliere organi saties voldoende tijd hebben hun even tuele bezwaren kenbaar te maken; helaas wordt deze procedure echter niet altijd gevolgd. Het effect van een bebouwingsuitbreiding op de omgeving zou, bij aanwezigheid van een monu ment, dat waard is behouden te blij ven, in overweging behoren te worden genomen, aldus een commentaar van gemaakte bouwwerken van vóór 1800 daarvoor in aanmerking dienen te komen. Maar dit beginsel betekent niet, dat men objecten van jongere datum niet voor bescherming in aan merking wil laten komen. Vandaar, dat de bescherming zich ook uitstrekt tot fabrieken, wachttorens, vuurtorens, smederijen, hekken en pompen. Zo is tot op heden veel bereikt. Kanturk Castle Co, Cork (ca. 1600) en Clontuskert Abbey Co, Galway (13e tot 15e eeuw) kunnen als goede voor beelden van restauratie worden be schouwd. Overigens heeft het departe ment voor openbare werken in samen- 4 In het algemeen hebben de plaatselijke overheden een goed gebruik gemaakt van de ruime bevoegdheden, in de wet op de ruimtelijke ordening. In heel veel gevallen zijn zo nationale monu menten opgenomen in de lijst van een bestemmingsplan. Maar zelfs in geval len dat zulks niet is gebeurd, kan men stellen, dat de controle op het cultu reel erfgoed in Ierland in sterke mate werkt ten gunste van het behoud daar van. Toch zou nog meer kunnen wor den bereikt, indien men de wettelijke mogelijkheden van 1964 beter zou nakomen. Voorschrift is, dat de eerder genoemde Raad van Advies en andere aangewezen lichamen tevoren op de hoogte worden gesteld van voorge nomen bestemmingsplannen in het kader van de ruimtelijke ordening, met name wanneer het om nieuwe bebou wing gaat, die onnodig dicht bij enig monument van archeologisch, geolo gisch of historisch belang zou komen. 28 Nieuwe bebouwing mag, zoals gezegd, een plaatselijke overheid, een opvat ting, welke een verhelderend inzicht geeft in het officiële denken. Ver onachtzaming van de historische achtergrond van een nationaal monu ment zou onder bepaalde omstandig heden de waarde en de aantrekkelijk heid van het gebouw in gevaar kunnen brengen. In hetzelfde commentaar wordt opgemerkt, dat beoordeling van het effect van uitbreidingsplannen daarom zowel op het gebouw zelf als op de omgeving daarvan wenselijk moet worden geacht. In deze geest werd bijzondere aandacht besteed aan gebieden van grote archeologische betekenis: de Boyne vallei, Glenda- lough, Lough Gur, Cruachain enz. De adviesraad voor nationale monu menten heeft intussen voorgesteld, dat bij het identificeren van objecten, die waard geacht moeten worden in stand te worden gehouden, men in het alge meen van het beginsel moet uitgaan, dat de meeste door mensenhanden werking met andere instellingen al be langrijke vorderingen gemaakt met het opnieuw bruikbaar maken van oude monumentale gebouwen. Rothe House is gerestaureerd met de hulp van de Kilkenny Archaeological Society en het departement van binnenlandse zaken, en de rui'ne van een 13e-eeuws Cisterciënser klooster te Holy Cross is kortgeleden hersteld en kreeg zijn oude waardigheid van Godshuis terug en zulks met de financiële steun van de parochianen. Programma In het kader van het Europese Monu mentenjaar is een ambitieus program ma opgesteld, waarvan men hoopt het inderdaad in 1975 te kunnen vol tooien. Het omvat zeven objecten, t.w.: Holy Cross Abbey Church Co, Tipperary, het Casino Marino in Dublin, Bishops Choral te Carlow, Cahir kasteel te Tipperary, Portumna kasteel te Galway, Ballyhack kasteel te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 16