Con Power is oud-journalist en* thans voorlichter van het National Institute for Physical Planning and Construction Research, tevens lid van het Ierse Nationale Comité voor het Europese Monumentenjaar 1975. 2 monumenten voor sloop te behoeden. De activiteiten van de particuliere organisaties strekken zich voorts o.m. uit tot het bijeenbrengen van gelden voor de restauratie van bijzondere ge bouwen met een historische of archi tectonische waarde. In het verleden hebben de plaatselijke autoriteiten zich bij hun planning vaak laten leiden door hun eigen bevoegd heden, wanneer het ging om het be houd van gebouwen (in het bijzonder van gebouwen van na 1600), in plaats van gebruik te maken van de mogelijk heden, die de nationale monumenten wetgeving biedt. 1. Gezicht op Holy Cross vanaf Abbey Tower 2. Zuidoosthoek Square, Limerick, beeldprojecten van M'75 van een St. John's tan de voor- Bestemmingsplannen Sinds 1963 kent Ierland een wet, die voorschrijft, dat geen verandering in bestaande situaties mag worden aange bracht zonder voorafgaande toestem ming van de regering. Het best is deze wet te vergelijken met de Nederlandse wetgeving met betrekking tot de ruim telijke ordening. De wet schrijft voor, dat elke plaatselijke overheid een be stemmingsplan maakt. Zo bestaan er nu voor geheel Ierland bestemmings plannen. In het kader van deze plan nen worden ook lijsten opgesteld van gebouwen met kunstzinnige, architec tonische of historische waarde. De overheden oefenen controle uit op 3. Connolly's Folly,Castletown Co. Kil- dare, gebouwd in 1741 als werkgele- genheidsobject in een strenge winter Foto: Desmond Guinness deze monumenten en hebben een vin ger in de pap wanneer het om (ver)- koop gaat. Binnen een bepaald bestem mingsplan kan toestemming tot uit breiding van bebouwing worden ge geven op. voorwaarde, dat een bestaand (beschermd) gebouw in het desbetref fende gebied behouden blijft. De over heid kan ook eisen, dat nieuwe bebou wing wordt aangepast aan reeds aan wezige gebouwen of wel, dat de nieuwe bebouwing geen schade toe brengt aan een monument. De over heid kan ook monumenten aankopen om deze voor sloop te behoeden. Zij kan voorts in de kosten van onderhoud bijdragen en zij kan een overeenkomst 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1975 | | pagina 15